V novi sezoni lige prvakov ne bo ogrevanja. Potem ko so 25. junija krenili v misijo nemogoče eksoti iz Kosova, Gibraltarja, San Marina in Andore, konec avgusta pa smo dobili še zadnji kvartet klubov, ki so preživeli ostro selekcijo sito na poti do 16 milijard evrov vrednega tekmovanja, bo šlo na nož že v prvem dejanju skupinskega dela tekmovanja.
250.000 srečnežev, preostali pred dilemo
Če odmislimo približno 250.000 srečnežev na štadionih v Dortmundu, Neaplju, Madridu in Parizu, bodo imeli preostali ljubitelji nogometa veliko dilemo, komu nameniti pozornost: nocoj bodo igrali tekmi Napoli – Liverpool in Borussia – Barcelona, jutri Atletico – Juventus in PSG – Real Madrid! To je sanjski štart, primerljiv s četrtfinalom lige prvakov …
Potem ko bodo ob zgodnjem terminu 18.55 odprli tekmi v Lyonu in Milanu, bo zvečer (21) največ oči uprtih v nemara najbolj nogometni štadion na stari celini – Signal Iduna Park v Dortmundu, pod lupo pa »le« eno ime, čeravno na klopi za rezerve: bo dočakal kakšno minuto igre tudi Lionel Messi? Argentinski superzvezdnik v majici Barcelone je nazadnje »opozoril nase« 6. julija v tekmi za tretje mesto v Južni Ameriki, ko je bil izključen v 37. minuti tekme …
»Res želim spoznati štadion Borussie, saj sem o njem slišal le najlepše besede. Nikdar nisem igral na njem, čeprav sta Barcelona in Dortmund klasični prizorišči lige prvakov,« je zatrdil Messi o objektu, ki v bundesligi beleži povprečen obisk 80.889 navijačev, pod dežnikom Uefe pa – zavoljo nedovoljenih stojišč – dobrih 15.000 manj. Trener Ernesto Valverde je Messija vključil v ekipo prvič po poletni poškodbi mečne mišice, toda v nemško-katalonski derbi naj bi »vskočil« šele v drugem polčasu. Valverde je vključil v ekipo še enega fanta, ki je v zadnjih dneh polnil prve strani katalonskih časopisov: to je 16-letni Ansu Fati, v Gvineji Bisau rojeni španski napadalec, ki je v zadnjih dveh tekmah zabil gola Osasuni in Valencii. V ospredju naj bi bila vendarle Luis Suarez in Antoinne Griezmann. Če jima ne bo prekrižal načrtov Paco Alcacer, med letoma 2016 in 2018 rezervist Kataloncev, zdaj ena udarnih sil Dortmunda …
Liverpool bi pri priči ponovil Istanbul 2005
Ko gre za nogometno Evropo, je nemogoče prezreti Liverpool. Klub, ki premore tudi v Sloveniji več navijačev med 40. in 60. letom starosti, se počuti v Evropi kot riba v vodi; kdo ve, kako trofejen bi bil, če Uefa pred 30 leti ne bi izključila Angležev iz svojih tekmovanj po incidentih s smrtnim izidom. »Rdeči« so se 1. junija v Madridu vrnili na evropski vrh in želijo ostati na njem tudi po 30. maju 2020, ko bo finale na štadionu Atatürk v Istanbulu. To je srečno prizorišče za Liverpool, ki je na njem leta 2005 izničil tri gole zaostanka za Milanom. Kronika tedanjega večera pomeni privržencem Liverpoola obvezno čtivo kot Krst pri Savici za naše osnovnošolce …
Obisk Neaplja bo odgovoril na vprašanje, kako resno misli L'pool z vzponom na nogometni Mont Blanc, ali pa bo v ospredju – še težje pričakovani – boj za naslov najboljšega v Angliji. Obeta se spopad trenerjev stare in sodobne šole Ancelotti-Klopp, na igrišču pa bitka kvarteta(4-4-2) Insigne-Lozano-Mertens-Callejon in trojčka (4-3-3) Salah-Firmino-Mane.