Dve tekmi pred praznimi tribunami
Obračun je dobil tudi širši politični okvir in sprožil številne ostre odzive. Domači navijači so namreč z oponašanjem opičjih krikov žalili Napolijevega Senegalca Kalidouja Koulibalyja, ki je moral predčasno z igrišča zaradi drugega rumenega kartona. Na incident se je hitro odzvala italijanska zveza in milanski kolektiv kaznovala z dvema tekmama pred praznimi tribunami, še na tretji pa bo zaprta severna tribuna.
Lahko bi tudi prekinili tekmo
Zdaj je dogajanje preučila tudi UEFA in ugotovila, da bi lahko v Milanu – skladno s smernicami krovne zveze – tudi prekinili tekmo, a je niso: »Zaskrbljeni smo zaradi nesprejemljivega incidenta in zaradi odziva nanj, saj niso upoštevali našega protokola, kako ravnati v takih primerih. Koulibaly je bil tarča rasističnih opazk in čeprav so navijače trikrat prek ozvočenja opozorili, niso prenehali. Obenem je klop Napolija na neprimerno vedenje že prej opozorila sodnika.«
Za takšno vedenje ne sme biti prostora
UEFA je v skupnem sporočilu s sindikatom nogometašev FIFPro pozdravila odločitev italijanske zveze o zaprtju štadiona: »Rasistične opazke so nesprejemljive. Za takšno vedenje v nogometu ne sme biti prostora. Podpiramo italijanske nogometne organe, če se bodo odločili za dodatne ukrepe za boj proti rasizmu na štadionih, do katerega imamo ničelno toleranco.«
FIGC: Sodnik je ravnal prav
Italijanska zveza (FIGC) je sicer po tekmi sporočila, da je sodnik Paolo Mazzoleni ravnal prav, ker tekme ni prekinil. Za Napoli je to, da je delivec pravice po izgredih in Koulibalyjevi izključitvi dvoboj nadaljeval, sporno, saj je Inter zmagoviti gol dosegel v sodnikovem dodatku. Trener poražencev Carlo Ancelotti je poudaril, da bodo njegovi varovanci ob novem tovrstnem incidentu zapustili igrišče, čeprav bodo s tem tvegali kazen in izgubo točk.
Brez pravil kot na divjem zahodu
»Mazzoleni je upošteval pravila. Če bi igralci zapustili igrišče, bi bila to kršitev pravil s slabim učinkom za moštvo. Imamo pravila, morda jih je treba izboljšati, a brez njih smo kot na divjem zahodu,« je pojasnil prvi mož FIGC Gabriele Gravina, ki je sicer pozneje prikimal, da so stvari presegle meje dopustnega in da je skrajni čas, da se takšno dogajanje na štadionih ustavi. Prizadeval si bo za spremembe pravil o prekinitvi tekem in kaznih za klube ob navijaških rasističnih izgredih.