Ljubljana – V pravni državi velja, da je še tako obremenilen dokaz neveljaven, če je pridobljen na nezakonit način. In to bi moralo veljati tudi v nogometu. Toda na finalu SP se je morda zgodil precedens, ki bi utegnil za vedno spremeniti to igro. Tudi FIFA se je po začetnem sprenevedanju zavedla resnosti problema in sprožila preiskavo dogodka, ki je botroval izključitvi Zinedina Zidana.
Seveda bi bilo napak trditi, da izključitev francoskega kapetana ni bila upravičena in da Italija ni zasluženo osvojila naslova. Toda če drži, da je bila odločitev za rdeči karton sprejeta na podlagi ogleda posnetka, se je FIFA znašla na spolzkih tleh. Krovna nogometna organizacija se namreč z vsemi štirimi otepa uporabe posnetkov ob spornih odločitvah, češ da bi to uničilo nogometno igro. Čeprav v Zürichu zavračajo namigovanja, da je prvič v zgodovini tehnologija vplivala na razplet tekme, so vse glasnejše trditve, da se je zgodilo prav to.
FIFA nas vneto prepričuje, da je četrti sodnik na lastne oči videl, kako je Zidane z glavo udaril Marca Materazzija v prsa. O tem naj bi obvestil glavnega sodnika Horacia Elizonda, ki incidenta ni videl, prav tako ne oba stranska pomočnika. Ko so Italijani protestirali, so vsi na novinarski tribuni štadiona v Berlinu na ekranih gledali neljubi prizor. Argentinski delilec pravice sprva ni imel namena kaznovati nikogar in je skušal nadaljevati tekmo. Po posvetovanju pa je kot izstreljen stekel proti Zidanu in mu pokazal rdeči karton. Je četrti ali morda celo peti sodnik poškilil na teve zaslonu in sporočilo posredoval sodniku? Glede na to, da je vseh pet povezanih z mikrofonom, se to zdi prav verjetno. Zakaj bi sicer moral Elizondo čakati kar pet minut, da bi izvedel, kaj se je zgodilo. Če bi četrti sodnik res videl dogodek, bi mu to lahko takoj povedal.
Tudi znotraj Fife je vse več ljudi prepričanih, da sodniki niso več kos zahtevam sodobne igre. Usodnih napak naj bi bilo preveč, vložek pa prevelik, da bi ga prepustili človeškemu faktorju. Podobno kot je leta 1995 manj znani nogometaš Jean-Marc Bosman z na videz nedolžno tožbo naredil revolucijo v svetu prestopov, bi utegnil Zidane ob žalostnem koncu kariere nevede sprožiti novo dobo v nogometu. Naivno bi bilo verjeti, da bo dogodek spodnesel konservativno elito okrog Seppa Blatterja, saj je opozicija prešibka. Utegne pa izsiliti nekatere kompromise. Tako bi morda lahko za začetek posnetke uporabili pri ugotavljanju, ali je žoga prečkala golovo črto.
Kot vsaka druga stvar se spreminja tudi nogomet. Zato je treba preskušati novosti, ki bi ga lahko obogatile. Res je, pravilo zlatega gola in pozneje srebrnega se je izkazalo za neposrečeno, zato so ga ukinili. Kot dobra pa se je izkazala novost, da vratar ne sme prijeti žoge, ki mu jo poda soigralec z nogo. Kdo ve, morda bo v prihodnosti na igrišču manj igralcev, morda bodo povečali okvir gola ali pa avt izvajali z nogo. Karkoli že bo, nogomet bo še vedno kralj športa.