London - Olimpijske igre leta 2012 bodo v Londonu, je okrog 13.50 po krajši slovesnosti sporočil predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge po glasovanju na 117. zasedanju MOK v Singapurju. V prvem krogu je izpadla Moskva, v drugem krogu New York, v tretjem Madrid, v zadnjem, četrtem pa je manj glasov dobil dobil Pariz. Izbor Londona je nekaj minut pozneje navdušeno pozdravilo več kot 10.000 Britancev, ki so se zbrali na znamenitem Trafalgar Squaru.
Britanski premier Tony Blair je po dobri novici za London dejal, da je to "pomemben dan za mesto". "To je fantastično. Navdušen sem," se je odločitve MOK veselil Blair in dodal: "Nisem mogel gledati zadnjega dela, ko je kolega Rogge tako dolgo odpiral kuverto." Blair je namreč v škotskem Gleneaglesu, kjer gosti tridnevno vrhunsko srečanje G-8. "Trudil sem se razmišljati o dnevnem redu sestanka G-8, vendar moram priznati, da so moje misli danes bile na dveh mestih hkrati," je povedal Blair. Na vprašanje novinarjev, ali je presenečen nad odločitvijo MOK, je dejal, da ga je sprva res malce skrbelo, da London ne bo gostil OI. "Pariz je imel zelo močno kandidaturo, a zdi se, da je naša na koncu vendarle bila močnejša," je še dejal.
XXX. poletne OI so predvidene od 27. julija do 12. avgusta 2012. London je postal prvo mesto na svetu, ki bo tretjič pripravilo OI; prvič jih je leta 1908 in drugič 1948. Lahko bi jih tudi leta 1944, vendar je tedaj tekmovanje preprečila tragedija II. svetovne vojne. Na olimpijskih igrah 2012 bo na sporedu 28 športov, 301 športna panoga, število udeležencev pa ne bo smelo preseči številke 10.500.
Predstavitev Londona
- število prebivalcev: 7,3 milijona
- predviden datum OI: 27. julij - 12. avgust
- povprečna temperatura v tem času: 23 stopinj Celzija
- prejšnje izvedbe OI: 1908, 1948, leta 1944 OI ni bilo zaradi II. svetovne vojne
- prizorišča: Olimpijski park, zgrajen na vzhodu, 14 tekmovališč ob Temzi (10 do 15 km od olimpijske vasi) in šest v centru mesta, tenis v Wimbledonu, jadranje v Weymouthu (238 km od olimpijske vasi)
- olimpijski park: Olimpijski stadion (80.000 sedežev bodo po OI zmanjšali na 25.000), ter tekmovališča za 12 drugih športov
- olimpijska vas: Nove hiše v bližini Olimpijskega stadiona s 17.320 posteljami
- finance: 2,46 milijarde dolarjev, 2,1 milijarda evrov, britanska vlada zagotavlja pokritje morebitnega primanjkljaja
- podpora prebivalstva OI: med 68 in 70 odstotki.
Pet kandidatov se je pred glasovanjem po 45 minut predstavljalo članom MOK, ki so imeli nato na voljo po 15 minut za vprašanja. Svojo podporo mestom kandidatom so poleg svetovno znanih vrhunskih športnikov, filmskih igralcev in pevcev dali tudi predsedniki ZDA George W. Bush (New York), Francije Jacques Chirac (Pariz) in Rusije Vladimir Putin (Moskva). Bush in Putin sta člane MOK nagovorila prek neposrednega prenosa, Chirac pa je sam prišel v Singapur, kjer sta bila tudi španski ministrski predsednik Jose Luis Rodriguez Zapatero (Madrid) in ruski Mihail Fradkov (Moskva).
Pomoč najvišjih državnih vrhov najbogatejših in najvplivnejših držav sveta je bila razumljiva, saj so OI ne le športni, ampak tudi velik gospodarski, kulturni in politični dogodek, ki v slabem mesecu dni poveže prebivalce sveta. Predstavitev kandidatov v Singapurju je bilo eno izmed najpomembnejših dejanj dolgoletnih predstavitvenih kampanj petih kandidatov. Člani MOK namreč zaradi strogih pravil, ki so jih sprejeli po škandalu pri izboru OI leta 2002 (Salt Lake City), ne smejo obiskovati kandidatov ali sprejemati njihovih uradnih delegacij in predstavnikov. Posebna komisija MOK, ki jo je vodila Maročanka Nawal El Moutawakel, je po obiskih podrobno ocenila kandidate in pripravila izčrpna poročila za člane MOK.
Režiser Luc Besson je filmsko projekcijo kandidature Pariza, za igre se je po izvedbi leta 1924 potegoval tretjič, s sloganom "Dušo v slike" osredotočil na vsem prepoznavne pariške simbole in jo začel s panoramo mesta ter olimpijskimi krogi, ki so iz Elizejskih poljan poleteli nad mestom in obkrožili Eifflov stolp. Vzdušje pariške metropole s slovitimi muzeji, kavarnami, hoteli in promenadami je začinila francoska igralka Catherine Deneuve. Predstavniki Pariza so posebej izpostavili velike ekonomske koristi za organizatorje in olimpijsko gibanje nasploh, saj je večina ključnih sodobnih objektov že zgrajenih vključno s Stade de France in Roland Garrosom. "Naše OI ne bodo igre nekoristnih in prevelikih razsežnosti, ampak OI, ki bodo temeljile na učinkovitosti in vrednotah. Naše izkušnje pri izvedbi največjih tekmovanj in drugih dogodkov so zelo velike, vendar pa je bila letvica tokrat zelo visoko postavljena, saj so tekmeci prav tako zelo močni. Prav zato smo se še bolj potrudili pred odločilnim skokom," je poudaril pariški župan Bertrand Delanoe. Chirac, ki je bil pri prejšnjem neuspešnem poskusu Pariza še župan tega mesta, je dejal: "Francija barona Pierra de Coubertina (ustanovitelja modernega olimpizma, op. STA), pozdravlja olimpijski ogenj. Lahko povsem verujete in računate na Francijo."
New York sta zastopala ameriška senatorka iz tega mesta in nekdanja prva dama Hillary Clinton ter župan Michael Bloomberg. Vodja kandidature Dan Doctoroff je dejal: "Kip svobode poznamo kot poseben simbol, ki pozdravi obiskovalce in prebivalce mesta. V njem imajo vsi enake možnosti za uspeh. V New Yorku se dve plamenici združita v eno: mesto tekmovanja in mesto sanj." Filmska projekcija je pokazala New York kot mešanico ras in kultur, med katero so vpletli panoramske posnetke znamenitosti, predvsem iz Manhattna, medtem pa je bilo v ozadju slišati znamenito pesem Franka Sinatre "New York, New York." Ameriška članica MOK Anita DeFrantz je nato predstavila nekdanjega svetovnega boksarskega prvaka v supertežki kategoriji Muhammeda Alija, ki zaradi Parkinsonove bolezni sprva ni storil ničesar, nato pa je vstal in z mahanjem pozdravil navzoče. "Naša zavezanost OI je popolna, tudi glede varnosti in pravočasnega ter gladkega urejanja viz. Vlada ZDA bo pomagala tudi pri organizaciji paraolimpijskih iger, pri urejanju transporta in drugih podrobnosti," je obljubil predsednik George W. Bush, ki je tako kot nekdanji prvi mož ZDA Bill Clinton prek velikega zaslona spregovoril članom MOK. Doctoroff pa je še enkrat zatrdil, da v primeru uspeha poslej ne bo več nobenih sprememb prizorišč predvidenih tekmovanj. Še prejšnji mesec je namreč mestni svet zavrnil gradnjo osrednjega stadiona na prestižnem predelu Manhattna, organizatorji kandidature in svetniki pa so se nato strinjali, da bi ta stal v Queensu.
Predstavitev Moskve je temeljila na tehničnih in organizacijskih dosežkih, ki so se v ruski prestolnici stopnjevali po OI leta 1980. V svojem prvem nagovoru javnosti v angleškem jeziku je ruski predsednik Vladimir Putin dejal: "Moskva je idealno mesto za gostitelja OI 2012 z edinstveno in resnično zgodovinsko priložnostjo. Upi Moskve so upravičeni, resni in stvarni."
Pripravljalci kandidature so prednosti osredotočili na bližini prizorišč okrog reke Moskve, olimpijska vas, v kateri bodo vsi nastopajoči, pa bo imela tudi polovico vseh objektov za treninge. Generalni direktor kandidature Aleksander Černov je izpostavil, da dve tretjini objektov že stoji, 25 hotelov pa naj bi začeli graditi najpozneje v začetku prihodnjega leta. Zagotovil je, da z varnostnim načrtom ne bi imeli težav. Nekdanji olimpijski plavalni šampion Aleksander Popov in predsednik vlade Mihail Fradkov sta družno dejala: "Nova Moskva, nova Rusija."
Britanska prestolnica je upanje položila v mladost, veliko obstoječih objektov in na predlagani Olimpijski park. Londončani so zatrdili, da bo slednji postal največja urbana parkovna površina v Evropi v zadnjih 200 letih. Predsednik Britanskega olimpijskega komiteja Craig Reedie je dejal, da četrta kandidatura Londona za OI v zadnjih 20 letih kaže na "veliko predanost mesta olimpijskim idealom." Po njegovih besedah doslej ni še niti eno mesto pokazalo večjo željo da bi pripravilo OI. "Veliko smo se naučili od prejšnjih kandidatur in razumemo veličastnost tega dogodka," je končal Reedie. Vodilna osebnost kandidature je bil svetovna atletska legenda Sebastian Coe, ki je posebej omenil pomen OI, ki so bile v Londonu leta 1908 in leta 1948. "Leta 1948 so naši predniki na OI združili svet, ki ga je uničila druga svetovna vojna. Naša naloga in velik izziv je, da naše zanamce združimo, da ne bi vojna uničila našega sveta. Zato moramo zagotoviti, da bodo olimpijski ideali prevladali tudi v vsakdanjem življenju. Če boste izbrali London, boste mladim dali jasno poslanico," je menil Coe. Poleg znamenitosti več rasnega in kulturno raznolikega Londona ter številnih lepih športnih objektov na čelu z Wimbledonom so filmsko projekcijo posebej označili številni otroci, ki so jih posneli po vsem svetu. Britanski predsednik vlade Tony Blair , ki je lobiral v Singapurju, preden je v torek odpotoval na Škotsko na vrh gospodarsko najrazvitejših držav G-8, je v posnetem govoru v angleškem in francoskem jeziku dejal: "Obljubimo, da vam bomo dobri starši. Vsi, ki vam to zagotavljamo, smo vam pripravljeni zagotoviti varnost in dovolj denarja."
Madrid je kot svoje največje prednosti navedel lepo okolje in strnjene objekte, ki so bili predvideni za OI, za posodobitev katerih pa ne bi bilo potrebnih velikih dodatnih stroškov. Generalni direktor kandidature Feliciano Mayoral je zagotovil, da je kar 83 odstotkov objektov že nared ali pa v gradnji, zato naj bi bila "olimpijska tveganja" zelo majhna. Župan španske prestolnice Alberto Ruiz-Gallardon je obljubil, da bodo skušali pripraviti podobno vzdušje, kot so bile leta 1992, ko so OI pripravili v Barceloni. "Madrid bo "fiesta" zaradi ljudi, ki živijo z olimpijskih duhom v zadnjih 40 letih. Drugič poskušamo in upamo, da se bomo končno otresli slovesa največje evropske prestolnice, ki še ni gostila OI," je dejal Ruiz-Gallardon. Španski predsednik vlade Jose Luis Rodriguez Zapatero pa je dejal, da "država ne bo hranila moči pri trudu in vložkih, ki bi bili potrebni za dobro izvedbo OI. Španska kraljica Zofia je prav tako zagotovila,m da celotna Španija podpira Madrid. Video predstavitev so z vzklikom "Vidimo se v Madridu" končali igralca Antonio Banderas in Penelope Cruz, voznik formule 1 Fernando Alonso in pevca Julio Iglesias ter Placido Domingo.
Dosedanji organizatorji poletnih olimpijskih iger moderne dobe:
I 1896 Atene
II 1900 Pariz
III 1904 St. Louis
IV 1908 London
V 1912 Stockholm
VI 1916 Berlin (ni bilo OI zaradi I. svetovne vojne)
VII 1920 Antwerpen
VIII 1924 Pariz
IX 1928 Amsterdam
X 1932 Los Angeles
XI 1936 Berlin
XII 1940 Tokio (ni bilo OI zaradi II. svetovne vojne)
XIII 1944 London (ni bilo OI zaradi II. svetovne vojne)
XIV 1948 London
XV 1952 Helsinki
XVI 1956 Melbourne (konjeništvo v Stockholmu)
XVII 1960 Rim
XVIII 1964 Tokio
XIX 1968 Ciudad de Mexico
XX 1972 Muenchen
XXI 1976 Montreal
XXII 1980 Moskva
XXIII 1984 Los Angeles
XXIV 1988 Seul
XXV 1992 Barcelona
XXVI 1996 Atlanta
XXVII 2000 Sydney
XXVIII 2004 Atene
XXIX 2008 Peking
XXX 2012 London