Rio de Janeiro – Po dolgih pripravah in vseh opravljenih protokolih se tudi za športnike invalide na olimpijskem prizorišču začenja zares. Slovenci so se v samostojni državi še z vseh poletnih iger vrnili s kolajno, tradicije pa seveda ne želijo prekiniti niti v Braziliji. Tako od osmerice danes v lov na odličje že odhajata Darko Đurić in Franc Pinter.
Đurić se s prejšnjih iger v Londonu sicer ni vrnil s kolajno, je pa v disciplini 50 m delfin odplaval svetovni rekord. V Riu se s tem ne bo zadovoljil, pravi, na vso moč bo napadel že v današnjih kvalifikacijah na 100 m prosto v kategoriji S4. Ničesar ni želel prepustiti naključju, zato je sinoči izpustil slovesno odprtje na Maracani. »Do tja je dolga pot, pozno bi se vrnil v vas. Ničesar ne želim tvegati, saj me čaka najpomembnejša tekma,« je povedal Radovljičan, ki se je rodil brez obeh nog in leve roke. Zadnje priprave so bile za plavalca, ki bo v nedeljo dopolnil 27 let, odlične, v bazenu se je dobro počutil. »Ta arena ti da res veliko adrenalina in komaj že čakam, da bom stopil pred polno publiko in odplaval tako, kot znam,« je dejal in strnil še pričakovanja pred današnjim nastopom (ob 15.35, finale ob 23.56 po slovenskem času): »Zjutraj želim odplavati osebni rekord in doseči uvrstitev v finale, ki pa bo tekma zase. Upam, da bom na koncu čim višje. Živčnost je vedno enaka, pričakovanja so vedno visoka, sem se pa z leti že naučil, kako brzdati te stvari.«
S tem že ima veliko izkušenj tudi sedemkratni olimpijec – strelec Franc Pinter, ki ga danes (ob 17. uri) prav tako že čakajo kvalifikacije z zračno puško stoje. A se sinočnjemu spektaklu vseeno ni želel odpovedati. »To je dogodek, ki ga moraš doživeti, če si na paraolimpijskih igrah,« je dejal 63-letni strelec, ki se je seveda nadejal, da mu pot na osrednji štadion ne bo pustila posledic. V svoj prvi nastop v kategoriji R1 namreč polaga največ upov, nekoliko manj na poznejše nastope z malokalibrskim orožjem, ki ga bo morda v prihodnosti celo opustil. »Preizkusili smo vse, z zračno puško sem zelo zadovoljen, dosegel sem dobre rezultate. Tudi z dvorano sem se spoprijateljil, zdaj je treba iti korak za korakom.«
Jutri slovenskih nastopov ne bo na sporedu, v soboto pa bo ob Đuriću in Pinterju tekmovala še novinka na OI, strelka Veselka Pevec z zračno puško leže.













