Ljubljana - Potem ko je padel zastor na letošnje poletne olimpijske igre, je v Riu de Janeiru že več ali manj vse pripravljeno na začetek novega spektakla - 7. septembra se bodo začele paraolimpijske igre, največje tekmovanje za športnike invalide.
Tudi Slovenija se s svojo reprezentanco podaja v lov na nove kolajne, zanje se bo borilo osem športnikov: plavalec Darko Đurić, strelci Veselka Pevec, Damjan Pavlin, Franček Gorazd Tiršek, Franc Pinter, kolesar Primož Jeralič, maratonec Sandi Novak ter parakajakaš Dejan Fabčič.
Slednji se bo na prizorišče podal nekoliko pozneje, ostali pa so se pred odhodom na letališče predstavili slovenski javnosti in razkrili načrte, potek zadnjih priprav in pričakovanja pred velikim dogodkom.
Slovenija je imela na dosedanjih petih paraolimpijskih igrah tudi predstavnike v ekipnih športih, a letos jo bodo predstavljali zgolj v individualnih. Med njimi so trije novinci: kolesar Jeralič, maratonec Novak in strelka Pevčeva, na drugi strani je najbolj izkušen strelec Pinter, za katerega bodo igre v Braziliji že sedme v dolgi in bogati karieri. Zastavonoša bo strelec Tiršek, dobitnik srebnega odličja iz Londona.
Strelci bodo znova najbolj vroče slovensko železo. Ekipo že dolgo vodi Polona Sladič, ki je sicer pred tem v Riu vodila Živo Dvoršak. Poznavanje strelišča in razmer ter okoliščin, ki spremljajo tako veliko tekmovanje v včasih ne najbolj organiziranem mestu, pa bo lahko koristno prenesla svojim športnikom. »To je dobra izkušnja. Okoliščine Ria so mi znane, poznam olimpijsko vas in strelišče. Upam, da bodo delovali prevozi. To je seveda dobrodošla izkušnja, tudi za mojo ekipo. Je naporno biti v slabih dveh mesecih dvakrat na tako oddaljenem prizorišču, a tako kot sem bila osredotočena z Živo Dvrošak, sem zdaj osredotočena na svoje strelce. To so njihove igre in tudi jaz moram biti pripravljena,« je dejala Sladičeva.
»Za nas je naloga končana, mi smo športnikom priskrbeli priprave in možnosti za ta velik športni dogodek. Nekaj napetosti bo, da cela ekipa prispe v Rio. A zdaj prihaja v ospredje delo trenerjev in športnikov, mi pa smo svoj del že opravili. Za nas je bil to kar projekt, ki je trajal več let, predvsem ko je potrebno zagotoviti vse vstopnice, akreditacije in logistično podporo. Brazilija je žal nekoliko padla na področju logistike, a smo se hitro odzvali in se organizirali,« je o vlogi zveze dejal njen predsednik Damijan Lazar in o pričakovanjih pred igrami dodal: »Že sama uvrstitev je velik športni dosežek, nekako največ pa pričakujemo od strelcev, ki že dogo posegajo po svetovnem vrhu. Zadovoljen bi bil s tem, da bodo naši športniki pokazali, da dosežejo maksimalne športne rezultate, ter da vsi delujejo v smislu fair playa. Predvsem pa to, da dokažejo, da je to vrhunski šport, in da se jih upošteva kot športnike, ne kot invalide.«
Dan po slovesnem odprtju 7. septembra se bo v bazenu najprej predstavil Đurić, nastop čaka tudi strelca Pinterja.