Sredinec za sodnike in drzno vprašanje za Putina

Irec Conlan ni skrival jeze po porazu z Rusom Nikitinom, ta pa je menda zaradi poškodb nato odpovedal nastop v polfinalu OI.

Objavljeno
18. avgust 2016 23.04
Mi. Š.
Mi. Š.

Ljubljana − Olimpijski boks se na turnirju v Riu de Janeiru (še) ni proslavil. A kritike ljubiteljev tega plemenitega borilnega športa ne letijo na boksarje, ki so navsezadnje prikazali vrsto vrhunskih predstav, temveč v glavnem na sodnike, ki s spornimi odločitvami iz dneva v dan dvigujejo prah v tako imenovanem Paviljonu.

Nazadnje je prekipelo Ircu Michaelu Conlanu, ki se nikakor ni mogel sprijazniti s četrtfinalnim porazom v bantamski kategoriji (do 56 kg) proti Rusu Vladimirju Nikitinu. Kaj si misli o sodnikih, je dal jasno vedeti po razglasitvi rezultata (0:3; 28:29, 28:29 in 28:29), po kateri se je obrnil proti točkovalcem in jim pokazal dvignjena sredinca. Za nameček je na njihov račun – potem ko je čez nekaj minut z dvignjeno glavo vendarle prikorakal iz ringa – izrekel kar nekaj krepkih. »Čeprav sem boksal v prvi prestavi, sem bil veliko boljši od njega. Zato ne razumem, kako sem lahko izgubil,« se je čudil Conlan in nadaljeval: »Ali ste videli njegov obraz? (Nikitin je imel prebito levo arkado, kri pa mu je tekla tudi iz ušesa. Zaradi poškodb je sicer menda odpovedal nastop v polfinalu. – op. p.) Že Vladimirjev odziv po razglasitvi je bil zelo zgovoren; vedel je, da ni zmagal.«


A s tem njegovega rohnenja še zdaleč ni bilo konec; ves svoj žolč je zlil na pristojne pri Svetovni amaterski boksarski zvezi (AIBA). »V Rio sem prišel po zlato kolajno, ki so mi jo zdaj ukradli. To so prevaranti, podkupljivi goljufi! Nikdar se ne bodo spremenili. Zato tudi nikoli več ne bom nastopil na tekmovanju združenja AIBA niti na olimpijskih igrah. Amaterski boks smrdi od vrha do tal,« je bentil 24-letni Irec, ki se nikakor ni mogel pomiriti.

Zanimivo, da je bila to že druga zaporedna sporna zmaga ruskega boksarja v Paviljonu. Na veliko začudenje vseh se je namreč pred tem Jevgenij Tiščenko veselil celo naslova olimpijskega prvaka v težki kategoriji (do 91 kg), potem ko je po nadvse dvomljivi sodniški odločitvi s 3:0 (29:28, 29:28 in 29:28), ki so jo gledalci v dvorani pospremili z glasnimi žvižgi, premagal Kazahstanca Vasilija Levita. Mnogi so menili, da bi morale vse tri runde v resnici pripasti 28-letniku iz Fjodorova.

Floyd Mayweather je v Rio de Janeiro odpotoval z namenom, da v svoje vrste zvabi sila obetavnega Shakurja Stevensona (desno). Foto: AP

Tudi zaradi te odločitve je (bil) Conlan, ki se je pred štirimi leti na OI v Londonu ovenčal z bronastim odličjem na OI, lani pa z zlatima lovorikama tako na svetovnem prvenstvu v Dohi kot tudi na evropskem prvenstvu v Samokovu, toliko bolj prepričan o »teoriji zarote«, češ da na boksarskem turnirju v Riu favorizirajo Ruse. Zato je na družbenem omrežju twitter naravnost vprašal Vladimirja Putina: »Koliko so ti zaračunali, brat?«

Ruski predsednik mu seveda ni odgovoril, zato pa so se odzvali odgovorni pri AIBA, ki so zaradi številnih pritožb nekatere sodnike že poslali domov. Da nekateri res niso kos svoji nalogi, je pokazal tudi četrtfinalni obračun v supertežki kategoriji (nad 91 kg) med Hrvatom Filipom Hrgovićem in Kubancem Lenierjem Perom. Čeprav je bil 24-letni Zagrebčan veliko boljši in je tekmeca hitro poslal celo na tla, je po uvodni rundi zaostajal po točkah!?

Zato je veliko vprašanje, ali bi vzhajajoči hrvaški zvezdnik, sicer član kluba Leonardo, kjer – mimogrede – občasno vadijo tudi najboljši Slovenci z Andrejem Bakovićem in Aljažem Venkom na čelu, sploh napredoval v polfinale, če leto mlajšega Kubanca ne bi v drugi rundi prisilil k vdaji s tehničnim nokavtom. Zaradi takšnega sojenja številni »amaterski« boksarji komaj čakajo, da prestopijo med profesionalce. Zato se zdijo različni menedžerji, ki si na OI ogledujejo obetavne boksarje in jih že novačijo za svoje poklicne tabore (med drugimi to v Riu počne tudi lani upokojeni šampion Floyd Mayweather), kot neke vrste odrešeniki ...