Za konec paraolimpijskih iger Novak osmi v maratonu

Z maratonom je danes padel zastor na paraolimpijske igre v Riu de Janeiru. Tudi zadnji slovenski nastop.

Objavljeno
18. september 2016 19.50
PARALYMPICS-RIO/ATHLETICS
Š. Ro.
Š. Ro.

Rio de Janeiro - Z maratonom so se po tradiciji zaključile tudi paraolimpijske igre v Riu de Janeiru, na katerih je Slovenija osvojila dve kolajni - v eni tekmi sta si jih izborila strelca Veselka Pevec in Franček Gorazd Tiršek. Za dve četrti mesti je poskrbel še plavalec Darko Đurić.

Slovenske nastope je danes v maratonu zaključil Sandi Novak. To je bil za slepega tekača premierni olimpijski nastop, osvojil je osmo mesto v kategoriji T12. Novaka sta kot sotekača vsak na polovici razdalje maratona, trasa je potekala ob sloviti plaži Copacabana, spremljala Urban Jereb in Roman Kejžar.

Novak je dosegel čas 3:02,36, zmagal pa je Maročan Amin El Chentouf (2:32:17) pred Špancem Albertom Suarezom Lasom (2:33:11) in Japoncem Masahirom Okamuro (2:33:59).

Vrhunec kariere

Že pred začetkom tekme so se v slovenski reprezentanci zavedali, da Novak nima pravih možnosti za naskok prav na vrh. Če bi bilo tekmovanje razpisano samo v njegovi kategoriji slepih, bi imel drugi prijavljeni dosežek, tako pa je bil v združeni kategoriji slepih in slabovidnih okrog desetega mesta.

Začel je v počasnejšem ritmu, po petih kilometrih imel slabe tri minute zaostanka za vodilnim in bil 11., ta razlika pa se je potem povečevala približno po tri minute na vsakih pet kilometrov. Na 30. kilometru je imel slovenski predstavnik tako 23 minut zaostanka, je pa pridobil eno mesto, saj vsi tekmeci maratona niso končali. V drugi polovici maratona je obdržal ritem, na koncu je za zmagovalcem zaostal 30 minut, a je bil z doseženim zelo zadovoljen. Po še enem odstopu in potem, ko je enega tekmeca prehitel, je bil na koncu osmi.

»Vročina je bila enaka za vse, a jaz sem močan v srcu in sem zgaral. Za vse je bilo isto, razmere moraš vzeti takšne, kot so. Jaz sem super zadovoljen. Največ pomoči sem potreboval v ovinkih, na ravnini sem se lahko osredotočil na tek. V ovinkih so bile grbine in vse to me je upočasnilo. A ko sem obrnil na 38. kilometru, sem si rekel, zdaj sem pa zmagal,« je še dodal slovenski maratonec in poudaril: »To je najpomembnejša tekma v karieri. Najprej sem čakal na normo, tole je pa vrhunec.«

Roman Kejžar, ki ga je vodil od 21. kilometra do cilja, je ocenil, da je Novak dobro opravil maraton: »Lahko rečem, da je bil že kar utrujen in da sem pričakoval, da bo ritem še padal. A on je res borec, v drugem delu je odgaral in izgubil le nekaj minut. Bolj kot navodila je potreboval kakšno besedo spodbude. Kakšne posebne krize ni bilo, Sandi je opozarjal, da ne hitreje, jaz pa sem dobil motiv. Na koncu sva lovila še Izraelca, malo sem ga spodbudil, po 38. kilometru pa ni bilo več dvoma.«

Slovesnost v čast iranskemu kolesarju

Danes je na sporedu le še finale v odbojki sede, zvečer po brazilskem času oziroma že v noči na ponedeljek po slovenskem pa bo na štadionu Maracana še zaključna slovesnost. Napovedali so spektakel z barvito brazilsko kombinacijo pesmi in plesa, a bo slovesnost žal zaznamoval tudi tragični dogodek, smrt iranskega kolesarja dan pred koncem iger na cestni dirki. Njegov spomin bodo počastili z minuto molka.

Slovenska reprezentanca se bo v domovino vrnila v sredo popoldne.