Bergant ni nezadovoljen

Slovenski alpski smučarji so olimpijske igre končali brez izpolnitve ciljev, ki jih je vodstvo postavilo pred začetkom zdaj iztekajočega se olimpijskega obdobja.

Objavljeno
26. februar 2006 08.00
Klemen Bergant in Tina Maze
Sestriere - Slovenski alpski smučarji so olimpijske igre končali brez izpolnitve ciljev, ki jih je vodstvo postavilo pred začetkom zdaj iztekajočega se olimpijskega obdobja. Izkupiček pa je eno deveto, eno 12., 13. in 15. mesto, kar je po mnenju direktorja alpskih reprezentanc Klemna Berganta vseeno razlog za dobro oceno.

"Ciljev, ki smo si jih zadali pred štirimi leti, tukaj nismo izpolnili. To je bila ena uvrstitev med šest med moškimi, ena med šest med ženskami, od tega ena medalja. Vemo, da smo pripeljali na igre eno tekmovalko, ki bi morala biti v boju za najvišja mesta. Generalna ocena pade na njej, seveda pa z vsemi fanti in puncami tudi približno ne morem biti nezadovoljen. Konec koncev je tukaj deveto mesto Ane Drev, Valenčič je bil 12., Grubelnik 13. v slalomu, Šporn 15. v superveleslalomu. To so uvrstitve, ki so za vse, razen Grubelnika, najboljše v karieri, torej so na olimpijadi tekmovali najbolje. To je realno stanje," je direktor alpskih reprezentanc Klemen Bergant potegnil črto pod olimpijske nastope v Sestrieru in San Sicariu.

"Ne vem, če bomo še kdaj imeli osem slalomistov v drugi vožnji in štiri med osem, lahko pa imamo človeka, ki se vozi med deset, med pet, med tri ali pa konec koncev kdaj tudi zmaga. Tako pri fantih kot puncah, v to sem prepričan, toliko znanja imamo," o novi realnosti slovenskega smučanja, v katerem zaradi zmanjšanega kadra in manj denarja ni več mogoče pričakovati ponovitve zlatih časov, meni Bergant. Direktor reprezentanc je opozoril tudi na to, da je v Torinu od šestih smučarjev in petih smučark nastopila le trojica z izkušnjami s prejšnjih iger, tako da gre za skoraj popolno menjavo generacij: "Vsi, ki so tukaj tekmovali, bodo, če bodo zdravi, tekmovali še najmanj štiri leta. To bodo njihova najboljša leta in da se marsikaj narediti."

Bergant ni želel govoriti o prihodnosti sestave strokovnega dela slovenskih reprezentanc po igrah, tudi v luči neizpolnjenih ciljev: "O tem ne morem govoriti. Vsem se prekinejo pogodbe in potem se bo naprej sestavljalo. Jaz o tem ne morem govoriti. Nimam mandata. To še ni določeno in o tem je brezpredmetno govoriti." Bergant je na vprašanje o nadaljevanju svojega dela odgovoril: "Želja je. Jaz bi to še opravljal, samo... ostanimo pri tem." Sestanek alpskega odbora pri Smučarski zvezi Slovenije, na katerem naj bi odločali o morebitnih spremembah, bo že 6. marca.

Bergant se v svoji direktorski vlogi ob ocenah olimpijskih nastopov ni mogel izogniti niti dvema temama, povezanima z igrami, Tini Maze ter Juretu Koširju: "Včeraj se je naredilo to, kar se je naredilo. Vse njene zmage so bile dosežene v zelo podobnih razmerah, v soncu in podobnem snegu, tukaj je bila zgodba popolnoma drugačna. Druga stvar je bilo breme, ki smo ji ga vsi naložili, tudi ona sama, in ga ni zdržala. Ta medalja je bila vseskozi 'v zraku', čeprav ji direktno nihče ni rekel ali zahteval od nje. Poskušam najti odgovor, zakaj se je to zgodilo. Mislim, da gre za sklop neugodnih okoliščin," je o Mazejevi in pritiskih nanjo povedal Bergant. Glede slalomskega izbora in protesta Jureta Koširja pa se je odločno postavil na stran trenerja Janeza Šmitka: "Moja izjava je bila zelo podobna kot je bila obrazložitev Šmitka: trije so imeli boljše izide od Jureta na tekmah svetovnega pokala, Valenčič pa je na zadnji tekmi, ki je tudi štela za izbor, zmagal. In to je pretehtalo pri njegovi odločitvi."