Bolt bo moral za zlato zrušiti tudi olimpijski rekord

Jamajčan Usain Bolt, morda prvi zvezdnik sodobne atletike, je prepričan, da lahko ubrani trojno krono iz Pekinga.

Objavljeno
30. julij 2012 21.41
J. S., šport
J. S., šport
Olimpijski rekordi v športnih panogah izjemoma veljajo tudi kot najhitrejši časi, najdaljši meti ali najboljši dosežki v zgodovini. Toda olimpijske igre imajo vselej poseben čar, zavoljo tega so zanimivi tudi rekordi. Na londonskih igrah bosta na udaru tudi mejnika Usaina Bolta v teku na 100 m, tako olimpijski rekord iz Pekinga 2008 (9,69) kot svetovni rekord iz leta 2009 (9,58).

Usain Bolt dvigne prah povsod, kjer se pojavi, bodisi na atletski stezi, na kateri mu v tem trenutku ni para – četudi v tem letu formalno ni najhitrejši Zemljan –, bodisi ob njej, kjer s svojo prisotnostjo animira najširše ljudske množice. Izbral si je tudi enega od »najboljših« konjičkov za še večjo prepoznavnost, saj redno obiskuje tekme nogometašev Manchester Uniteda in prijateljuje s prvim zvezdnikom Waynom Rooneyjem. Res, Jamajčanu, ki bo 21. avgusta dopolnil šele 26 let, ne pravijo zaman stroj za proizvodnjo denarja … Bolt je prav tako eden redkih vrhunskih šprinterjev na 100 m doslej, ki mu je uspelo ohraniti svoje dobro ime oziroma zvezdniški status. Olimpijski prvak iz leta 1980 Allan Wells se je boril z zdesetkano konkurenco, Carl Lewis (1984) je bil – kot se je izkazalo v tem desetletju – eden od mnogih ameriških atletov, ki so jih štiri leta pozneje »prikrito« ujeli na dopingu, Ben Johnson (1988) je tako ali tako užival celo paleto steroidov, Linford Christie (1992) je padel na psevdoefedrinu in nandrolonu, Maurice Greene (2000) je priznal, da je kupoval poživila, tudi Justina Gatlina (2004) so dve leti po zmagoslavju v Atenah ujeli pri uporabi nedovoljenih sredstev. Le Donovan Bailey (1996) je odšel v pokoj čist …

Usain Bolt tudi zaradi tega uživa status brezmadežnega športnika in enega od najbolj uspešnih ambasadorjev vrhunske atletike. »Naš šport so povsem ponižali. Ljudje verjamejo, da se ukvarja z dopingom že vsak, ki hitro teče. Toda jaz jih razumem. Vse, kar moram narediti, je, da ostanem čist. Čas je namreč najboljše zdravilo za vsa namigovanja in obtožbe,« je o tem povedal Bolt, ki se bo konec tedna soočil s prvim izzivom, tekom na 100 m (finale v nedeljo).

»Veliko, res veliko legend in vrhunskih športnikov je bilo pred mano. Toda to bo moje leto, prihaja moj čas, v katerem želim tudi sam postati eden najboljših športnikov,« napoveduje pred začetkom bojev v disciplinah 100 m, 200 m in 4x100 m Usain Bolt. »Jamajška strela«, kot tudi kličejo Bolta, še vedno verjame, da lahko ubrani vse tri naslove prvaka iz Pekinga 2008. Zaupa svojim sposobnostim kljub ne preveč hitri sezoni na stezi. Letos ga je namreč premagal njegov rojak Yohan Blake, ki ga je porazil v obeh disciplinah na jamajških kvalifikacijah za olimpijske igre. Tudi zgodovina ne govori v prid slovitega šprinterja; noben atlet še ni ubranil olimpijskih naslovov bodisi na 100 m bodisi na 200 m. Drži, Carlu Lewisu je formalno pripadlo zlato na krajši razdalji v letih '84 in '88, toda šele po tem, ko so ujeli na dopingu Johnsona. Toda Bolt ve, kaj ga »čaka«, če bi mu uspelo osvojiti še en trojček – prebil bi se v sam vrh najboljših športnikov doslej. Razsežnost njegovega morebitnega podviga pa bi segala vse do podvigov Peleja, Maradone, Mohameda Alija …

Gay nevarnejši kot Blake

»To vse drži. Toda, kaj naj naredim? Lahko le delam, delam in delam. Ljudje naj razmišljajo, kar hočejo, toda jaz vem, kako trdo je treba vaditi za status šampiona. Vem, kaj želim doseči v Londonu, in temu sem podredil prav vse cilje, prav vsako minuto v zadnjih letih. Povsem sem osredotočen na tekme, ki prihajajo,« zatrjuje olimpijski in svetovni rekorder v tekih na 100- in 200-metrski razdalji. Verjame, da bo morda treba za zlato spet izboljšati olimpijska rekorda, ki sta 9,60 oziroma 19,30. Blake, denimo, je bil v zadnjem letu zelo nevaren; 30. junija je premagal Bolta s časom 9,75 v teku na 100 m, septembra lani je v Bruslju osupnil Bolta s časom 19,26 v teku na dvakrat daljši razdalji.

»Bomo videli,« pravi Bolt, ki je v zadnjih mesecih povsem pozdravil neprijetno poškodbo hrbta, maja, denimo, pa se je razšel celo z dekletom, slovaško manekenko Lubico Kučerovo, da bi se osredotočil le na OI. »Z vsakim treningom sem hitrejši, dobro poznam miselnost in psihološke težave športnikov, ki so prvič na olimpijskih igrah, zato se ne bojim izziva. Prepričan sem, da lahko na londonskih igrah spet osvojim veliko,« ostaja samozavesten Bolt, ki ima o svojem prvem tekmecu zanimivo mnenje: »Yohan bo nedvomno postal velik šprinter, atlet, športnik. Premore ogromen potencial. Toda zdi se mi, da bo najbolj nevaren Tyson Gay.«

Bolt prav tako verjame, da bi v finalu teka na 100 m res lahko padel nov rekord, bodisi olimpijski bodisi celo svetovni. Po njegovem se obeta spektakularni atletski večer, ki bo le redkokoga pustil ravnodušnega. »Mislim, da se nam obeta najboljši finale v teku na 100 m vseh časov. Se zavedate, da nas je najmanj šest sposobnih teči hitreje od 9,90? Toda ne pretiravajmo. S popolnim tekom je možno teči pod 9,50, nikakor pa ne pod 9,30, kar v zadnjih mesecih pišejo nekateri, ki ne poznajo zakonitosti te discipline,« za konec dodaja Bolt.