WADA bi naskrivaj
Še pred začetkom iger so v olimpijski vasi v Sestrieru predstavniki Svetovne protidopinške agencije (WADA) zahtevali seznam sob, v katerih prebivajo športniki. Ob prvem poskusu pridobivanja podatkov se sploh niso predstavili, zato jim Jani Dvoršak, pomočnik vodje slovenske delegacije, ni izdal podatkov. Po sestanku vodij zdravniških služb nacionalnih olimpijskih komitejev s predstavniki zdravniške komisije MOK, udeležil se ga je tudi vodja slovenske zdravniške službe v Torinu Vinko Pavlovčič, pa so pristojni vendarle razjasnili pravila. Predstavniki WADA se bodo morali v bodoče predstavljati ob takšnih klicih ali obiskih, olimpijske reprezentance pa bodo morale izdati potrebne podatke o športnikih.
Prevozi po italijansko
Vsi, ki bodo naslednjih 16 dni preživeli v Torinu, predvsem pa tisti, ki bodo delali na območju gorskih tekmovališč, se že navajajo na italijanski način prevozov. Vsi vozniki uradnih avtobusov še ne obvladajo svojih tras in občasno svoje potnike zapeljejo na krajše neprostovoljne izlete v okolico. Prostovoljci se sicer trudijo po najboljših močeh, na vozne rede oziroma njihovo upoštevanje pa nimajo veliko vpliva; na vprašanje enega od premraženih novinarjev, ki so čakali na odhod avtobusa iz Sestriera v Oulx, kdaj bo vozilo pripeljalo, se je lakonski odgovor glasil: "Ko ga boste videli, bo tukaj."
Olimpijski dolgčas
Slovenski smučar Andrej Šporn nima posebnih težav pri navajanju na olimpijska pravila, bivanje v olimpijski vasi in podobno, moti ga le ena stvar: v svoji sobi v vasi nima niti televizorja niti priključka na internet. Potožil je, da bi mu predvsem ob prostih popoldnevih prav prišel vsaj televizijski sprejemnik; razmišljal je celo o tem, da bi si kakšnega omislil kar v eni od trgovin v Sestrieru, a je ugotovil, da so, kot vsem stvarem, tudi televizorjem med igrami nalepili nove, seveda višje "olimpijske" cene.
Uteha
Že dlje časa je znano, da slovenski nordijski kombinatorec Dejan Plevnik ne bo nastopil na olimpijskih igrah v Torinu, v zadnjem trenutku pa je smučarskega skakalca Primoža Pikla v reprezentanci zamenjal Jure Šinkovec. Toda tako Plevniku in Piklu v uteho ostaja dejstvo, da sta še vedno na seznamih tekmovalcev, tako da se bosta kljub nenastopanju v Torinu lahko pohvalila, da sta vsaj uradno sodelovala pri letošnjem največjem zimskošportnem dogodku.
Teroristov ZOI 2006 ne zanimajo
Italijanski notranji minister Giuseppe Pisanu je danes v Rimu pojasnil, da zaenkrat ni nobenih znakov, ki bi nakazovali napade mednarodnih terorističnih organizacij na prizorišča zimskih olimpijskih iger, ki se drevi začnejo v Torinu. Toda Pisanu je takoj dodal, da ne morejo popolnoma izključiti možnosti improviziranih napadov posameznikov, posebej po zadnjih napetostih v muslimanskih državah ob objavah spornih karikatur islamskega preroka Mohameda.
"Nikakršnih indikacij o napadih mednarodnih terorističnih skupin nismo dobili," je potrdil Pisanu in dodal, da ne italijanske in ne tuje obveščevalne agencije, ki sodelujejo z Italijo, niso prejele tovrstnih znakov.
"Toda še vedno moramo dobro poskrbeti za varnost in v zakup vzeti napeto ozračje po objavi spornih karikatur. Ne moremo izključiti možnosti nenačrtovanih, improviziranih akcij posameznikov," je na novinarski konferenci dejal Pisanu.
Slednji je opozoril tudi na domače anarhiste in nasprotnike globalizacije, ki so v zadnjih dneh med drugim povzročili nekaj sprememb začrtane trase olimpijskega ognja.
Genski doping največji strah kontrolorjev
Torino - Genski doping je v zadnjih letih vse večkrat omenjena težava, ki se je bojijo dopinški kontrolorji. "Dvomim, da se bomo v Torinu srečali s to vrsto dopinga, a se nikoli ne ve," je na novinarski konferenci v Torinu povedal Arne Ljungqvist, predsednik medicinske komisije MOK in dodal: "Obstajajo proizvodi, ki jih še ni na trgu in ki jih uradna medicina ne uporablja niti za bolnike."
Na aktualno problematiko se je odzvala tudi atletska komisija MOK, ki zahteva ostro ukrepanje in zvišanje kazni v primeru genskega dopinga z dveh na štiri leta prepovedi nastopanja za vse športnike, ki jih bodo zasačili prvič. "Razmišljali smo tudi o ostrejših kaznih, vendar smo na koncu dosegli takšen konsenz," je povedala nekdanja plavalka iz Egipta in članica atletske komisije Rania Elwani na novinarski konferenci Svetovne protidopinške organizacije (WADA).
Športniki so se dogovarjali tudi o uvedbi anonimne telefonske linije, kamor bi lahko sporočali dopinške prekrške in se pri tem ne bi izpostavljali. S tem bi še okrepili delo MOK in WADA na tem področju, ki se že poslužujeta policijskih metod in imata v slačilnicah svoje preiskovalce. "Dobra informacija lahko prihrani visoke stroške raziskav," priznava predsednik WADA Richard Pound in dodaja, da so obveščevalci lahko vsi ljudje, povezani s športom - športniki, starši, trenerji, funkcionarji in vsi tisti, ki na ta ali drug način poznajo proizvajalce in preprodajalce prepovedanih sredstev.
MOK in WADA priznavata, da imata v tem trenutku malo vedenja o genskem dopingu, vsekakor pa se nanjo pripravljata. "Zavedamo se nevarnosti in smo v stanju stalne pripravljenosti," pravi Ljungqvist. "Bojim se, da se bomo s tem problemom soočili na naslednjih igrah," dodaja Pound. WADA in MOK pa imata kljub temu v rokah pomembno orožje v boju proti dopingu. Odvzeti vzorci se bodo zamrznili za več let, doping pa bo tako moč dokazati tudi kasneje.
WADA že razvija postopke za razkrivanje genskega dopinga. Organizacija zato posebej budno spremlja tudi primer nemškega trenerja Thomasa Springsteina, ki je zaradi domnevnega dopingiranja mlajših športnikov pred sodiščem. V zvezi z njim WADA pojasnjuje, da pozna substanco repoksigen in da jo športniki verjetno že uporabljajo.
Otvoritev in zaprtje ZOI v Torinu bosta stala 28 milijonov evrov
Prireditelji dvajsetih zimskih olimpijskih iger v Torinu, na čelu s predsednikom organizacijskega odbora Valentinom Castellanijem, so sporočili, da bosta slovesna otvoritev in zaprtje letošnjega največjega zimskega športnega dogodka na svetu stali 28 milijonov evrov.
Prireditelji napovedujejo, da bo jutrišnje uvodno dejanje ZOI na torinskem štadionu Comunale v znamenju ognja, ledu in glasbe. V spektakularni dvourni prireditvi, ki je zrežirana po zamisli italijanskega koreografa Marca Balicha, se bo italijanska zgodovina prepletala s plesnimi vložki iz baroka in renesanse, na koncu pa naj bi zazvenela še znana Pesem sužnjev iz Verdijeve opere Nabucco.
Kot zanimivost velja omeniti, da bo moto dvajsetih zimskih olimpijskih iger v Torinu "Strast živi tukaj".
Danska ekspedicija pod budnim očesom
Danska ekspedicija na dvajsetih zimskih olimpijskih igrah v Torinu bo pod budnim očesom varnostnikov in policistov, dodatnih varnostnih prijemov pa bo deležna nosilka danske zastave Dorthe Holm na petkovi slovesni otvoritvi, ki se bo na torinskem štadionu Comunale pričela ob 20. uri.
Škoti čakali na kolajne 82 let
Mednarodni olimpijski komite (MOK) je danes podelil zlata odličja štirim škotskim igralcem v curlingu, ki so jih pred dvainosemdesetimi leti na zimskih olimpijskih igrah v Chamonixu priborili Veliki Britaniji. Medalje so po dolgih letih čakanja prejeli Willie Jackson in njegov sin Laurence, Robin Welsh in Tom Murray.
Pound: Šport ne sme postati igra gladiatorjev
Olimpijske igre in drugi športni dogodki se lahko kaj kmalu spremenijo v gladiatorske igre, če bo zloraba prepovedanih poživil, kot na primer genetskega dopinga, tudi v prihodnje naraščala, je prepričan predsednik Svetovne protidopinške agencije (WADA) Dick Pound.
Nemški olimpijski komite ne želi Steuerja v Torinu
Nemški olimpijski komite se je v četrtek pritožil zoper odločitev berlinskega sodišča, ki je dovolilo drsalnemu trenerju Ingu Steuerju, da odpotuje na zimske olimpijske igre v Torinu, čeprav mu je domači olimpijski komite zaradi domnevnega sodelovanja z nekdanjo tajno vzhodnonemško policijo Stasi to najprej preprečil.
Peizerat: Nov sistem točkovanja uničuje umetnostno drsanje
Nov sistem ocenjevanja umetnostnih drsalcev uničuje šport, saj je razvrednotil njegovo umetniško komponento v zameno za robotske nastope, je prepričan nekdanji olimpijski zmagovalec v umetnostnem drsanju Francoz Gwendal Peizerat.