Ni prepovedano, samo odsvetovano
Udeleženci iger so sicer vedeli, da jih zaradi velikih razdalj in raztresenosti prizorišč čaka napornih 16 dni potovanj v širši okolici Torina, vse te težave pa bodo v polni meri "udarile" že pred začetkom iger. Na slavnostno odprtje bodo za športnike sicer organizirali več prevozov iz Sestriera in Bardonecchie, vendar se bodo domov vrnili šele pozno ponoči. V slovenski ekipi so zato za sodelovanje na mimohodu določili le športnike, ki so v soboto prosti. Med temi so sicer tudi skakalci, vendar imajo v petek popoldne še trening. Trener Matjaž Zupan jim udeležbe na odprtju sicer ni prepovedal, a je priporočil, da zaradi časovne stiske slavnostno prireditev vseeno izpustijo.
Kaznovani knez
Monaški antidopinški komite je nekdanjega sovoznika kneza Alberta II v bobu kaznoval s šestmesečno prepovedjo nastopanja zaradi jemanja nedovoljenih poživil. Sebastienu Gattusu, za monaški bob štirised je vozil na ZOI 2002 v Salt Lake Cityju, so dokazali uporabo prepovedanega sredstva finasterid. Gre za substanco, ki je prisotna v snoveh za pospešeno rast las in je z njo moč prekriti jemanje nekaterih drugih prepovedanih snovi. Gattuso, ki je za Monaco nastopil tudi na letnih olimpijskih igral v Atenah v teku na 100 metrov, je bil pozitiven na dopinški kontroli oktobra lani v Lillehammerju. Njegov nastop v Torinu ni bil predviden.
Rojstni dan
Med slovenskimi športniki, ki bodo nastopili na bližnjih olimpijskih igrah v Torinu, bo med igrami rojstni dan praznoval le Izidor Šušterič, ki bo 18. februarja dopolnil 29 let. Takoj po vrnitvi v domovino bo praznoval Primož Peterka (28.2.), velik del športnikov pa se je že "postaral za eno leto", saj ima kopica letošnjih slovenskih olimpijcev rojstni dan v januarju.
Najmlajša
Italijanska hokejistka Valentina Bettarini, ki igra za moštvo Bolzano Eagles, bo 29. junija letos dopolnila 16 let in je tako najmlajša udeleženka iger v Torinu. S 156 centimetri je Bettarinijeva tudi najmanjša igralka, najvišja pa je Švicarka Prisca Moismann, ki v višino meri 184 centimetrov.
Motorka
Nemški DJ Chainsaw, ki skrbi za glasbeno podlago na deskarskih tekmah svetovnega pokala, bo za ustrezno ozadje skrbel tudi med olimpijskimi igrami. Njegov zaščitni znak je motorna žaga. Prav v teh dneh ob progi v Bardonecchii testira svojo tehniko z močjo 25.000 wattov. Mischa Ruthardt, kot je zapisano v osebni izkaznici DJ-ja, ima na voljo 5.000 pesmi, vendar je treba dodati, da so nekateri komadi, kot denimo rapper Eminem in 50 Cent, prepovedani zaradi spornega besedila.
EPP popolnoma zares
Prostovoljce na olimpijskih igrah v Torinu čaka veliko dela tudi zaradi pravilnikov o olimpijskem sponzorstvu. Nazadnje so bili "tarča" ovitki za papirnate robčke, ki so na ograji olimpijske ledene dvorane v Torinu. Slednje so morali prostovoljci zložiti v rožnate škatlice, da ne bi katera od kamer slučajno ujela proizvajalca.
Tudi Kenijci s športnikom v Torinu
Kenijec Philip Boit prihaja iz vročega mesta Eldoret in za razliko od svojih športnih rojakov ne trenira atletike. Že vrsto let je zapisan smučarskemu teku in bo tudi letos, kot že pred osmimi leti v Naganu in na zadnjih zimskih olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju, kot edini tekmovalec branil barve svoje domovine. V Naganu je na desetkilometrski preizkušnji sicer zasedel zadnje mesto, v mestu mormonov je bil 66. od skupno 77 tekmovalcev, a prepričan je, da je v zadnjih štirih letih napredoval in da lahko v Torinu poseže po precej višjih mestih.
"V Torinu želim predvsem prehiteti vse ostale afriške športnike," je dejal 33-letni smučarski tekač, ki je leta 1998 z nastopom na igrah na Japonskem postal prvi Kenijec, ki se je udeležil zimskih olimpijskih iger. "Prav tako želim izboljšati svoj čas. Prepričan sem, da mi bo to uspelo," je povedal ob prihodu v olimpijsko vas.
Boit je zrasel v kenijskem Eldoretu, ki sicer velja za "gojišče" vrhunskih kenijskih atletov in se je tako kot njegovi bratje, bratranci in strici najprej ukvarjal s tekom. Vendar je kmalu spoznal, da za razliko od svojih sorodnikov - njegov bratranec Mike Boit je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja blestel v teku na 800 metrov - v tem športu ni najboljši in je zato odšel v vojsko. Leta 1975 pa je kenijski atletski trener Mike Kosgei dobil službo na Finskem ter s sabo vzel tudi mladega Boita, saj je bil prepričan, da je "fant s svojo trmo in odločnostjo sposoben za marsikaj, tudi za olimpijske športe."
Boit selitve iz vroče Kenije na mrzlo Finsko ni prenesel najbolje: "Velikokrat se spomnim svojega prvega dne na Finskem. V življenju si nisem mislil, da obstajajo tako mrzla mesta na svetu. A preživel sem in to me najbolj veseli. Zdaj sem dokazal Keniji in Afriki, da nismo le 'proizvajalci' odličnih tekačev, temveč da se lahko preizkusimo tudi v drugih športih. V raznolikosti je zabava," je še dodal Boit.