Zadnji dan gimnastičih bojev na OI je zaznamovala kitajska reprezentanca ter odličen nastopa Epkeja Zonderlanda.

07. avgust 2012 16.51
07. avgust 2012 17.09
OLY-2012-GYMNASTICS-ARTISTIC
D. O., Delo.si

London – Kitajski telovadci in telovadke so vnovič potrdili sloves izjemnih športnikov, vsaj kar se tiče gimnastike. Na štirih končnih odločitvah so namreč osvojili kar dve zlati kolajni ter srebro in bron.

Najprej je do zlatega olimpijskega odličja v North Greenwich Areni prišel Feng Zhe, ki je bil v finalu na bradlji najboljši s 15,966 točkami. Svetovni prvak leta 2010 je tako osvojil svojo drugo zlato medaljo v Londonu, saj je bil tudi član zmagovite moške ekipe.

Še drugega srebra se je razveselil evropski prvak Nemec Marcel Nguyen, Hamilton Saboto pa je z bronom priboril Franciji prvo olimpijsko kolajno na bradlji. “Počutim se odlično. Mislim, da so bili sodniki celo bolj nervozni od mene. Po Zhangovem padcu sem čutil nekaj pritiska, a sem zdržal,” je dejal olimpijski prvak.

Slavje v kitajski reprezentanci se je nadaljevalo le dobro uro kasneje, ko so na gredi prišli do dvojne zmage. Najboljša je bila Deng Linlin (15,600 točke), druga je bila njena rojakinja Sui Lu (15,500), tretja pa Američanka Alexandra Raisman (15,066).

Kitajske telovadke so osvojile prvo zlato na teh OI. Raismanova je po zlatu v ameriški ekipi osvojila drugo odličje, ki ga je dobila po protestu vodstva svoje reprezentance. Romunka Catalina, trikratna olimpijska zmagovalka iz Aten, ki je oprav tako kot Raismanova osvojila 15,066 točke, je bila na koncu četrta.

Popolno kitajsko prevlado pa je z briljantim nastopom uspel preprečiti nizozemski telovadec Epke Zonderland, ki je bil najboljši na drogu. Uspel mu je namreč fantastičen nastop, za katerega je bil nagrajen z rekordno oceno 16,533 točke ter seveda zlato olimpijsko kolajno. Srebro si je priboril Nemec Fabian Hambüchen (16,400), tudi v tej disciplini so Kitajci posegli po odličju, saj je bil tretji Kai Zou (16,366).

»Nekaj posebnega je biti v olimpijskem finalu. Počutim se čudovito, dolgo smo čakali na kaj takšnega. Sijajno,« je po prepričljivi zmagi dejal nizozemski telovadec. Zoenderland je že po nastopu, ki ga je kronal z brezhibnim seskokom, vedel, da bo končal izjemno visoko, pa tudi tekmeci za njim so lahko samo zmajevali z glavo.

Kitajske so praznih rok ostale na parterju, kjer je bila najboljša Američanka Alexandra Raisman je na olimpijskih (15,600). Srebrna je bila Romunka Catalina Ponor (15,200), bronasta pa Rusinja Alja Mustafina (14,900). S tem so se končali gimnastični boji na OI.