London - Športni navdušenci so na OI dočakali tudi začetek atletskih tekmovanj. V predtekmovanju so danes nastopili trije slovenski predstavniki in se vsi trije tudi prebili v nadaljevanje.
Z nastopi v predtekmovanju troskoka je začela Marija Šestak. V prvem poskusu je prestopila, v drugem nato skočila 14,16 m, v tretjem pa 14,12 m. Z 12. izidom se je nato le uvrstila v finale, kamor je napredovalo najboljših 12 troskokačic. Finale bo na sporedu v nedeljo ob 20.35.
»Sezono sem začela zelo slabo, nič mi ni šlo izpod nog. Vesela sem, ker sem se po evropskem prvenstvu še na drugi veliki tekmi leta uvrstila v finale. Upam, da bom kvalifikacije v finalu še nadgradila. Skoki sicer niso bili dobri, niso bili lepi. Poleg tega mi je v prvi seriji ponagajal še veter. Kar nekaj časa sem čakala na končni razplet, kar je bilo težje, kot sam nastop. Zato sem še bolj zadovoljna z razpletom tekme, pripravljena pa sem bolje, kot sem danes pokazala. Sproščeno bom lahko nastopila v finalu, kjer si želim med prvih osem in se čim bolj približam 14,50 m,« je za STA povedala Šestakova, ki je na svojih tretjih OI še drugič prišla v finale. S slovenskim rekordom 15,03 m je bila na OI v Pekingu pred štirimi leti šesta.
LaRue z osebnim rekordom
V kvalifikacijah teka na 400 m z ovirami je nastopil Američan s slovenskim potnim listom Brent LaRue. S časom 49,38 je dosegel osebni rekord in četrto mesto v svoji skupini. Slovenski tekač se je kot četrti po času tudi uvrstil v polfinale, ki bo v soboto ob 20.00.
LaRue je le za tri stotinke zgrešil tretje mesto, ki bi ga neposredno popeljalo v naslednji krog. Tretji je bil Jose Reynaldo Encosme De Leon iz Dominikanske republike, ki nastopa za Italije (49,35). Tako je moral LaRue do konca in šeste skupine čakati na podatek, če se je prebil med šesterico najboljših, ki si je po času zagotovila polfinale. To mu je uspelo kot četrtemu po vrsti.
»Nisem tekel svoje tekme. Velika množica gledalcev in veliko hitrih tekačev, olimpijski nastop je res nekaj posebnega. Začel sem dokaj počasi, prvih 100 m je bilo zaradi moje vznemirjenosti zelo težkih. Vendar sem bil v cilju blizu tretjemu mestu. Malo je zmanjkalo, da bil bil avtomatično uvrščen v finale, na srečo pa je osebni rekord, ki sem ga zelo vesel, zadostoval, da sem si priboril še drugi tek,« je dejal LaRue, ki je osebni rekord postavil v Ostravi na Češkem 25. maja letos, z 49,61.
Kozmus vrgel 78,12 m, Tihon diskvalificiran
V predtekmovanju meta kladiva se je predstavil tudi Primož Kozmus. Olimpijski prvak iz Pekinga je odlično začel pot do ubranitve zlata. Že v prvem poskusu je namreč vrgel 78,12 m in izpolnil kvalifikacijsko normo za nedeljski finale (21.20). V krogu za izmet sicer ni bilo enega izmed velikih favoritov, Ivana Tihona, ki so ga diskvalificirali..
»Met mi je tehnično dobro uspel. Sem pa se na to, da že v prvem metu presežem 78 m, pripravljal že na ogrevanju. Prišel sem v formo, kar sem začutil že na zadnjem treningu v Brežicah, in lahko kontroliram kladivo. To je odlično, dolgo sem čakal na to. Ne vem sicer, kako bo pri maksimalni hitrosti, vendar se je vse skupaj zelo izboljšalo. Zdaj lahko napovedujem mete čez 80 m. Danes je bilo naporno, bilo je nekaj treme, kot vedno na velikem tekmovanju. Bilo nas je 22, vmes so popravljali tudi kamere in se je vse skupaj zelo zavleklo,« je za STA pojasnil Kozmus.
Kozmusu v tej sezoni ni šlo praktično nič od rok, v Slovenski Bistrici je 6. maja zasedel šele tretje mesto s skromnimi 73,60 metra in kladivo med drugim vrgel dvakrat v mrežo. Nato je 77,35 m vrgel 14. junija v Velenju ter v London prišel šele kot 25. po letošnjih izidih med nastopajočimi.