Moskva - V Londonu so včeraj izpeljali zaključno slovesnost , s katero so se končale 30. poletne olimpijske igre. Naslednji veliki dogodek bo leta 2014, ko bo zimsko različico velikega dogodka gostil Soči.
Predsednik tamkajšnjega organizacijskega komiteja Dimitrij Černišenko meni, da bodo dosegle visoko raven Londona, morda pa jo v nekaterih pogledih celo presegle. Tako bo pot olimpijske plamenice najdaljša doslej, nosilo jo bo preko 14.000 ljudi, naredila pa bo 56.000 kilometrov po vseh 83 ruskih pokrajinah. Pot bo začela 7. oktobra 2013, ko bo pripotovala iz Aten, olimpijski ogenj pa bo zanetila 7. februarja 2014.
Posebna plamenica
Ruski strokovnjaki že dlje časa pripravljajo inovativno baklo, ki naj bi bila po besedah Černišenka popolna novost. »V Krasnojarsku že nekaj let razvijajo plamenico, kakršne olimpijski šport še ni videl. Vedeti morate namreč, da se plamenici poletnih in zimskih iger precej razlikujeta. Tista za zimske igre mora biti veliko bolj trpežna, saj mora prenesti nizke temperature, sneg in veter,« razkriva Černišenko.
Vodja organizacijskega komiteja je odprtje iger v Londonu označil za edinstveno in neponovljivo, hkrati pa meni, da Rusija v tem pogledu ne bo zaostala za zahodom. »Brez dvoma lahko tekmujemo na kulturnem in zabavnem področju. Olimpijski stadion je zasnovan tako, da nudi tehnične rešitve še za tako kreativne fantazije,« dodaja Černišenko.
Slednji tudi zagotavlja, da se za zapuščino po koncu iger ne gre bati, posebej zato, ker bo mesto nekaj mesecev po olimpijskih igrah gostilo dirko svetovnega prvenstva v formuli ena, hkrati pa bo tudi eno od prizorišč tekem svetovnega prvenstva v nogometu 2018. »Prepričan sem, da bo mesto po olimpijskih igrah primerljivo s francoskim Cannesom ali švicarskim Davosom. Le Monaca ne bomo dosegli,« je zaključil Černišenko.