Temna zgodovina olimpijade
Najbolj priljubljena podoba olimpijskih iger je vsekakor plamenica, ki pa ima, zanimivo, nacistično zgodovino, saj jo je ustvaril Adolf Hitler, ko je skušal igre v Berlinu leta 1936 spremeniti v praznovanje tretjega rajha. Prav tako je Hitlerjev nacistični propagandni aparat pripomogel k priljubljenosti petih krogov različnih barv, ki simbolizirajo olimpijske igre. Dandanes pa sta tako olimpijski ogenj kot olimpijska zastava znana kot glavna simbola olimpijade, čeprav zgodovinarji opozarjajo, da nimata veliko skupnega z antični igrami v stari Olimpiji. Častni ogenj je sicer res gorel 24 ur na dan v Olimpiji, vendar so starodavni Grki igre odprli z besedami in ne ognjem, ter poslali glasnike, in ne nosilce bakle, da so tekli po ulicah.
Slavospev Grkov
Grki so nadvse ponosni nase in samozavestno ocenjujejo, da so pripravili najboljše slavnostno odprtje olimpijskih iger doslej. V grških časnikih je moč zaslediti same pohvale na račun prireditve, tako na primer konzervativni časnik "Kathimerini" piše: "Priča smo bili izredno estetski predstavi... edinstvenemu slavospevu zgodovini človeštva... dokazali smo, da smo moderna država..." "Grški triumf," zadovoljno piše levi liberalni časnik "Eleftherotypia", priljubljen dnevnik "To Wima" pa ocenjuje: "Zaslužimo si svetovni aplavz, saj smo pripravili odličen čarobni spektakel."
Bonton
Vsi ameriški udeleženci olimpijskih iger so ob svojem prihodu v Atene deležni manjšega tečaja primernega vedenja v grški prestolnici. Zaradi dokaj nenaklonjenega mnenja Grkov o "deželi neomejenih možnosti" športnikom svetujejo, da se obnašajo bolj zadržano. Z izjemo treningov in tekmovanj športnikom tudi odsvetujejo nošenje oblačil z nacionalnimi simboli v rdeče-belo-modri barvi oziroma napisi "USA". Prav tako ni priporočljivo kakršnokoli "rowdy" (nesramno) obnašanje.
Neplavalci
Kajmanski otoki bi morali biti s svojimi belimi peščenimi plažami, koralnimi otočki in modrim morjem plavalna velesila, pa je ravno nasprotno. Večina izmed 42.000 prebivalcev tega otočja je namreč neplavalcev. "Plavanje pri nas ne velja za športno panogo,"pojasnjuje Američan Dave Kelsheimer, ki na privlačnih otokih že od leta 1995 pomaga pri razvoju tega športa, prvi uspehi pa so že vidni; plavalci Shaune Fraser, Heather Roffey in Andrew MacKay predstavljajo tri petine atenske olimpijske ekipe Kajmanskih otokov, ki ležijo 290 kilometrov severozahodno od Jamajke.
Upanje
Izrael je na atenske olimpijske igre prišel s svojo doslej najmočnejšo reprezentanco od prvega nastopa leta 1952. Njihov direktor izbrane vrste pričakuje tri medalje, med njimi prvič tudi eno zlato. Šestintrideset športnikov bo nastopilo v 15 disciplinah, največ upanja pa imajo v jadranju, rokoborbi in skoku s palico. Vse od prvega nastopa v Helsinkih so Izraelci doslej osvojili štiri medalje.