Ljubljana – Peter Mankoč, desetkratni evropski prvak na 100 m mešano v kratkih bazenih, bo v Londonu nastopil na svojih petih olimpijskih igrah. Debitiral je pred 16 leti v Atlanti, londonske pa bodo njegove zadnje v karieri. Od olimpijske družine se bo poslovil na 100 m delfin, v disciplini, v kateri bo naslov branil zvezdnik Michael Phelps.
Prvega nastopa se 34-letni Ljubljančan zelo dobro spomni. »Dva tedna pred OI smo na pripravah plavali v vodi, ki je imela približno 30 oziroma 31 stopinj Celzija. Na prizorišču pa nas je presenetilo 25,8 stopinj, kar je celo pod mejo dovoljenega. Takšen prehod je velik šok za telo,« se je spominjal. Olimpijski krst je bil nekaj posebnega, trema je bila velika: »Pred prvim skokom v vodo sem bil pet minut hladen kot 'špricer', naslednjih pet me je zvijalo v želodcu. Razpoloženje je močno nihalo,« je čas zavrtel v leto 1996. Ob vsakem naslednjem nastopu na drugih olimpijskih prizoriščih je udeležba na najprestižnejšem športnem tekmovanju postajala zanj vse manj čustvena. OI v Londonu jemlje za glavno tekmo sezone, na kateri bo skušal prikazati najboljše predstave. »Na OI prideš osredotočen na svoj nastop. Ko opraviš nalogo, pripraviš kovčke in odideš. Igre niso takšen pomp, kakor se zdi. Časa za zabavo ali turistične oglede ni. Vsekakor pa je tekmovati na tako velikem dogodku lepa izkušnja,« je razkril.
V Pekingu je na 100 m delfin zasedel 10. mesto. Po odličnem nastopu v predtekmovanju je obtičal v polfinalu: »Osem tednov pred OI sem si strgal mišico na hrbtu. Dva tedna sem bil zunaj bazena. Trenirati sem začel dva tedna pred tekmo, veliko sem izgubil. V predtekmovanju sem nastopil odlično, v polfinalu pa z levo roko nisem mogel tako dobro plavati, kakor sem z desno. Če poškodbe ne bi bilo, verjamem, da bi bil v igri za kolajno,« je razmišljal Ilirijan. A čas je zacelil rano, jeza zaradi izgubljene priložnosti je izginila.
To sezono drži na lestvici evropskih dosežkov 22. čas (52,65). »Vsekakor nameravam plavati hitreje, merim na 52,00. Pri moji starosti je ta rezultat optimalen. Če bi bil še kakšno stotinko hitrejši, bi bil presrečen. Med 16 se bom gotovo uvrstil, za vidnejši dosežek pa bo pomembno, kakšen dan bom imel,« je napovedal Mankoč, ki je ta čas v zaključnem delu priprav. Po njegovem mnenju se bodo za vrh borili prvi zvezdnik Phelps, Poljak Konrad Czerniak in Srb Milorad Čavić.
Gospodarska kriza je oklestila plavalni proračun in tudi Mankoč je občutil finančni primanjkljaj. »Če bi čakal na zvezo, ne bi bilo nič od začrtanih priprav. Ko prideš na najpomembnejšo tekmo sezone, te nihče ne vpraša, ali si imel dovolj denarja za priprave ali ne. Delaš za cilj. Spremenili smo sistem dela, da bi z manj sredstvi lahko uresničili zastavljen program,« je razpredal in poudaril, da je bila sezona 2007/08 edina v njegovi dolgoletni karieri, v kateri je zveza dobro poskrbela za sredstva za trening. »Ko se je vodstvo zamenjalo, pa ni bilo več zaželeno, da delamo, kakor smo dotlej,« je opozoril na pogosta nesoglasja z novim vodstvom. Njegov trener Dimitrij Mancevič je začel sodelovati s turško reprezentanco, svojega slovenskega varovanca pa pridružil ekipi: »Na pripravah sem bil del turške reprezentance, kar pomeni, da sem imel veliko stroškov pokritih in sem lažje izpeljal svoj program. Če bi hotel celotnega izpeljati sam, bi moral vzeti precejšen kredit,« je povedal plavalec, ki bo zadnji konec tedna pred odhodom v Anglijo s tekmeci moči meril še na mitingu na Reki.
Proti Londonu bo poletel 25. t. m. »Nihče me ni obvestil, kdaj odhajamo, datum sem izvedel od sotekmovalcev. Med plavalci bom poleg Nastje Govejšek, ki bo na igrah tekmovala na povabilo mednarodne plavalne zveze, edini, ki v Londonu ob sebi ne bo imel trenerja,« je (kot pogosto v preteklosti) opozoril na slabe odnose. Zagotovo bo plaval do decembra, potem pa se odločil, ali bo nadaljeval ali dokončno potegnil črto pod bogato kariero.