Osovnikar deveti na zlati ligi v Berlinu

Matic Osovnikar je na zadnji letošnji zlati atletski ligi v Berlinu v teku na 100 m zasedel zadnje, deveto mesto. Prepričljivo je zmagal svetovni rekorder Jamajčan Asafa Powell.

Objavljeno
03. september 2006 18.17
V ciljnem šprintu je Osovnikar ubranil napad favoritov
Berlin - Matic Osovnikar je na zadnji letošnji zlati atletski ligi v Berlinu v teku na 100 m zasedel zadnje, 9. mesto (10,43). Svetovni rekorder Jamajčan Asafa Powell je prepričljivo zmagal z 9,86 in si bo tako kot Američan Jeremy Wariner (400 m, 44,26) in Američanka Sanya Richards (400 m, 49,81) po šestih zaporednih zmagah (Oslo, Pariz, Rim, Bruselj, Zuerich in Berlin) v svoji disciplini na tekmovanjih za zlato ligo razdelil celoten milijon dolarjev zlate nagrade, Omenjena trojica mora le še nastopiti na atletskem finalu IAAF v Stuttgartu 9. in 10. septembra.

Svetovna prvakinja Etiopijka Tirunesh Dibaba je bila na 5000 m šele druga (15:02,87) za rojakinjo in svetovno rekorderko Meseret Defar (15:01,51) in se bo morala po prvem porazu v seriji najmočnejših mitingov potolažiti z delitvijo 500.000 dolarjev, polovice celotnega zneska, kar velja tudi za svetovnega rekorderja Etiopijca Keneniso Bekeleja, ki je zmagal v teku na 5000 m (12:57,74), ter Panamca Irvinga Saladina, ki je slavil v skoku v daljino (8,35 m). Powell, Wariner in Richardsova bodo dobili po 250.000 dolarjev, preostala trojica pa po 83.333 dolarjev.

Na 100 m je bil za Powllom Američan Tyson Gay (9,96), tretji je bil drugi Američan Leonard Scott (10,07), četrti pa dvakratni sprinterski evropski prvak Francis Obikwelu iz Portugalske (10,12). "S časom 10,43 ne morem biti najbolj zadovoljen. Po 20 metrih nisem zdržal pritiska starta in sem klecnil in takoj zaostal za najmočnejšo svetovno konkurenco. Poseben občutek je tekmovati v taki družbi. Prav zato sem jezen, saj sem na obeh tekmah v družbi najboljših, tako v Monaku kot tudi v Berlinu, vse možnosti za dober nastop zapravil že takoj po startu. S Powllom sem nazadnje tekel na OI leta 2004 v Atenah, pred tem pa sem ga na SP v Budimpešti celo premagal na 60 m," je bil sam nase jezen Osovnikar. Powell pa je v zadnjem obdobju razred zase. Od 14. junija lani, ko je na olimpijskem stadionu v Atenah tekel najhitreje v zgodovini (9,77), je letos še dvakrat izenačil svoj svetovni rekord. Tega si deli z Američanom Justinom Gatlinom, ki pa je vpleten v dopinški škandal. V nemški prestolnici je Powell z rekordom mitinga enajstič v tej sezoni tekel pod 10 sekundami, kljub temu pa je dejal: "Opravičujem se gledalcem na stadionu, ker nisem tekel hitreje."

Med ženskami je na 100 m pod 11 sekundami tekla le Jamajčanka Sherone Simpson (10,92). Wariner, zlat je bil predlani na OI in lani na SP, je še šestič v tej sezoni zmagal v teku na stadionski krog in ostal neporažen v tej sezoni. V finišu se je otresel tudi Lashawna Merrita, ki ga je nato prehitel še Gary Kikaya ter postavil rekord Konga (44,43). "Ni mi bilo lahko, Merrita je bil v prvih 200 m izjemno hiter, vendar sem se skušal osredotočiti le na svoj ritem. Uspelo mi je, tako kot tudi v vsej sezoni," je dejal Wariner. Richardsova je bila še bolj prepričljiva, saj je imela že po 300 m deset metrov prednosti in krepko ugnala vse tekmice na čelu z rojakinjo Dee Dee Trotter (50,87).

Kljub porazom na prejšnjih tekmah sta Bekele in Saladino ohranila delež delitve dela zlate denarne pogače, vendar le manjšega zneska. Dibaba pa je bila poražena prav na zadnji stopnici. Olimpijska prvakinja Defarjeva je z izjemnim sprintom v zadnjem krogu na koncu strla odpor Dibabe. "Sem zelo razočarana, ker sem izgubila dvoboj. Še vedno pa bom na srečo dobila tolažilno denarno nagrado," ni bila zadovoljna 20-letna Dibaba. Leto dni mlajši Kenijec Augustine Kiprono Choge je slavil na 1500 m z osebnim rekordom (3:32,48), sekundo počasnejši pa je bil njegov rojak Said Saaeed Shaheen, ki nastopa za Katar, sicer dvakratni svetovni prvak na 3000 m zapreke. Američanka Virgina Powell je zmagala na visokih ovirah (12,72), Norvežan Andrea Thorkilsden, olimpijski in svetovni prvak, pa je bil najboljši v metu kopja (87,43 m). V skoku s palico se je Avstralec Steven Hooker z osebnim rekordom najbolj približal magični meji šestih metrov (5,96 m).

Evropska prvakinja Belgijka Tia Hellebaut je s preskočenima dvema metroma slavila v skoku v višino, letvico na dveh metrih pa je preskočila tudi Švedinja Kajsa Bergqvist. Evropska prvakinja v metu kopja Nemka Steffi Nerius je bila v prvi končni odločitvi tekmovanja druga (64,22 m), Čehinja Barbora Spotakova, ki je bila v Goeteborgu druga, pa se je tokrat oddolžila in Nemko premagala za osem centimetrov.