Ljubljana – Michel Platini, predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA), je zadnje dni izjemno dejavno pojasnjeval svoje zamisli, ki naj bi znatno pripomogle k še boljši javni podobi najbolj prestižne športne igre na svetu in njeni večji učinkovitosti. Ostro sankcioniranje najbolj zadolženih zahodnih klubov, strožja preventivna regulativa pri podeljevanju licenc in (r)evolucionarna zamisel o petih do šestih nogometnih sodnikih na vsaki tekmi so le najbolj odmevne pobude ambicioznega Francoza, zagovornika prvinskosti nogometne igre in varuha najšibkejših, ki jih je vnovič predstavil tudi ob zadnjem obisku v Moravskih Toplicah.
Danes 53-letni Michel Platini, eden od zadnjih klasičnih igralcev s številko 10, dobro ve, da slepo sledenje novodobnemu turbokapitalizmu, ki ga pooseblja predvsem naveza globaliziranih angleških klubov z lastniki-milijarderji vsega sveta, nogometni igri odvzema identiteto, dolgoročno pa še več. UEFA je večkrat napovedala, da se bo spoprijela z zahtevno in nehvaležno – pravno – problematiko, v Sloveniji pa je Platini najbolj jasno doslej izpostavil tudi zamisel o uvedbi dveh dodatnih sodnikov za nogometnimi vrati, ki bosta odgovorna za večjo regularnost vseh doseženih golov. Glavnemu sodniku naj bi torej po novem ob dveh stranskih, ki nadzorujeta predvsem prepovedane položaje, pomagala še dva za obema goloma in zdajšnji četrti sodnik, ki opravlja menjave in signalizira število minut sodniškega podaljška; skupaj torej pet sodnikov in "četrti".
"Zelo sem zadovoljen, da smo v kvalifikacijah za EP do 19 let v Sloveniji (na Ptuju, v Lendavi in Murski Soboti, op. a.) preskusili predlagano novost v sojenju, ki pomeni zgolj evolucijo, ne revolucije. Dva dodatna sodnika ne bosta postavila na glavo sodniške vloge, kot bi jo zanesljivo počasni posnetek konkretnega dogodka že med tekmo. Nogometu s tem ne bomo vzeli mika, sojenje pa bomo izboljšali. Nogometaši želijo mnogokrat preslepiti sodnika, to je naravno in del človeškega značaja. No, omenjene dogodke v kazenskem prostoru si želimo z uvedbo novosti karseda omejiti," je idejo o dveh dodatnih sodnikih na nogometni tekmi predstavil in pojasnil predsednik UEFA
Michel Platini.
Platini je prepričan, da bodo s predlogom navdušeni tudi navijači, ki so Francozu ob njegovih številnih obiskih po različnih evropskih krajih tožili, da premalo naredi za učinkovito in pošteno sojenje. "Vsi se spomnimo spornih dogodkov v finalih svetovnih prvenstev 1966 in 1990. Ob dveh dodatnih sodnikih za vrati bi bil razplet omenjenih tekem morda drugačen, vsekakor pa bi zmanjšali možnost sodniških napak," je prepričan Platini. Slovenski navijači bi legendarnemu ideologu Francije in Juventusa bržkone večkrat pritrdili: morda bi ob dveh dodatnih sodnikih Slovenija že v svoji prvi kvalifikacijski tekmi v svoji zgodovini – šlo je za boj za EP 1996 – v Ljudskem vrtu premagala Italijo (nepriznan gol Darka Milaniča).
UEFA bo za zdaj idejo o petih sodnikih preskušala v tekmovanjih mlajših selekcij, zlasti v že omenjenih kvalifikacijah za EP do 19 let. »Toda čimprej moramo storiti naslednji korak, torej v močnejša in odmevnejša članska tekmovanja,« vztraja Platini. Pot do formalne uresničitve njegove zamisli je kljub temu dolga. Predlog bodo obravnavala različna telesa pri UEFA in Svetovni nogometni zvezi (FIFA), končni blagoslov pa mora dati FIFA oziroma njen predsednik Sepp Blatter. Platini trdi, da bo predlog skoraj zanesljivo sprejet. Navsezadnje, ob svoji izvolitvi julija 2006 je napovedal številne spremembe na igrišču in ob njem, ideja o petih sodnikih pa je le začetek (Platinijeve) nogometne evolucije …
Iz torkove tiskane izdaje Dela!