Ljubljana − Vsakoletni največji slovenski športni praznik je pred vrati, Planica bo od jutri do konca tedna gostila še zadnje dejanje sezone svetovnega pokala v smučarskih skokih. Danes se je slovenska reprezentanca (enako kot lani v družbi predsednika vlade) z vlakom iz Ljubljane odpravila proti prizorišču, kjer je že dopoldne potekal preizkus planiške letalnice.
Slovenski skakalci so se v družbi novinarjev v Planico odpravili z vlakom. Pod Poncami bodo slovenske barve branili bratje Domen, Peter in Cene Prevc, Jurij Tepeš, Anže Semenič, Jernej Damjan, Anže Lanišek, Nejc Dežman, Tilen Bartol, Jaka Hvala, Rok Justin, Matjaž Pungertar in Miran Zupančič.
Peter Prevc je najprej ocenil dogajanje na vrhu svetovnega pokala. »Stoch se je že boril za globus, Kraft pa je v Vikersundu pokazal šibkost in nekaj skokov ni opravil tako kot na prejšnjih tekmah. Zna se tudi spočiti in ta čas je v zraku veliko boljši kot Stoch, tako da bi se bolj nagnil na njegovo stran. Za oba bo Planica zelo stresna, sam vem, kako je to. Ocenjujem tudi, da bom zelo težko prišel do malega globusa, glede na to, kako letijo Noriaki Kasai, Stoch in Kraft. Tudi če bi zmagal, oni ne bodo tako zelo zaostali.«
Kasneje je spregovoril še o dolgi sezoni, ki se zanj niti približno ni odvijala po željah. »Letos je manj evforije okrog Planice kot lani, tudi zato, ker naši izidi niso tako dobri. Sam sem mislil, da se slabša sezona vleče kot pri norcih. Pa ni tako. Komaj sem čakal, kdaj bo nova priložnost za izboljšanje, da bom užival. Takoj je pol sezone mimo, ko se ozrem nazaj pa ne najdem kaj posebnega, da bi rekel, da se je kaj dobrega zgodilo. Lahko bolj rečem, da sem bil neopazen. Zato si želim, da bi se naslednja sezona bolj vlekla, da bi bilo več dobrih izidov. Tudi če zmagam na obeh posamičnih tekmah in bomo prvi na ekipni tekmi, ne bom mogel reči, da je bila sezona dobra, bila pa je stresna in moramo pogledati, kje smo ga polomili v pripravah,« je še dodal.
Želje pred zaključkom sezone je predstavil tudi glavni trener Goran Janus. »Računam, da se bo sedem, osem fantov v četrtek kvalificiralo za tekmo. Lani smo se borili za prvo mesto, letos pa je še vedno odprto tretje mesto, kar se poletov tiče. Imamo zelo dobre letalce in upam, da nam bo vreme naklonjeno in da bomo uživali. V vseh letih, odkar sem trener, smo v Planici vsako leto zmagovali. Upam, da bomo zadnje izide iz Vikersunda še nekoliko izboljšali in v tem primeru bomo vsi zelo veseli in ponosni.«
Prvi se je na današnjem preizkusu letalnice po zaletišču spustil 28-letni član NSK Tržič FMG Mitja Mežnar, novopečeni očka, ki je lani pod Poncami zasedel 58. mesto s skokom, dolgim 156,5 metra. Danes je bil nekoliko daljši, planiški praznik je odprl s 161 metrov dolgim poletom. »V čast mi je bilo odpreti skakalnico, ki je kljub visokim temperaturam v zadnjih tednih odlično pripravljena. Prvič smučina še ni bila utečena, v drugo je bilo lažje, tudi nekdaj občutkov sem imel iz prvega skoka, zato je bila tudi daljava večja. Prepričan sem, da bo planiški vikend zelo dober, skoki pa dolgi. Svetovni rekord bo sicer težko padel, ni sicer nemogoč, zagotovo pa se bo letelo zelo daleč,« je strnil vtise Mežnar, ki je v drugi seriji za las zgrešil dvestotico (198 metrov).
So pa gledalci na letalnici bratov Gorišek videli 17 poletov prek 200 metrov, najdlje je med 32 skakalci iz štirih držav prav v zadnjem poskusu neslo 19-letnega člana mislinjskega kluba Blaža Pavliča, ki je pristal pri 231 metrih: »To sta bila moja prva skoka na velikanki v življenju, občutki so povsem novi, kar prijetni. Za drugi skok sem se lažje pripravil, saj sem že vedel, kaj me čaka, tudi letalnico sem kar hitro usvojil. Glede na to, da rahlo dežuje in je toplo, je naprava pripravljena res dobro.«
Jutrišnji program se bo začel že ob 9. uri s serijo za trening in nadaljeval dve uri pozneje s kvalifikacijami za petkovo preizkušnjo (ob 15.15), na katerih bo nastopilo tudi trinajst domačih orlov, med katerimi imata brata Peter in Domen Prevc nastop na tekmi zagotovljen že vnaprej.













