Po treh barvah olimpijskih odličij Slovenci v Pekingu dozoreli

Predsednik olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič je zelo zadovoljen z najuspešnejšimi igrami po številu osvojenih kolajn v zgodovini našega športa in ponosen na slovenske športnike in športnice.

Objavljeno
24. avgust 2008 22.01
Vito Divac
Vito Divac

Peking - Slovenija je s petimi kolajnami - z zlato Primoža Kozmusa ter po dvema srebrnima Sare Isakovič in Vasilija Žbogarja ter bronastima Lucije Polavder in Rajmonda Debevca - na 41. mestu med 205 državami, kolikor jih je nastopilo v Pekingu. Predsednik olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič je zelo zadovoljen z najuspešnejšimi igrami po številu osvojenih kolajn v zgodovini našega športa in ponosen na slovenske športnike in športnice. Razlog pa niso zgolj kolajne, ampak tudi veliko drugih vrhunskih uvrstitev (finalov, četrtih, petih in šestih mest), ki dokazujejo, kot je poudaril, zrelost slovenskega športa.

 

»Če smo v preteklosti nastope naših olimpijcev imenovali po kolajnah, ki so jih osvajali v Barceloni, Atlanti, Sydneyju in Atenah, za bronaste, srebrne in zlate, potem lahko Peking označimo za zrelo dobo, ki je pokazala realno moč slovenskega športa. Tako kot v vseh nastopih na OI so imeli naši reprezentantje v nekaterih veliko sreče, v drugih pa smolo. Dejstvo pa je, da se jih je skoraj polovica uvrstila med šestnajsterico najboljših, kar je naš čvrst kriterij za uvrstitev v olimpijsko reprezentanco. Tudi po tej plati smo lahko zelo zadovoljni, saj je na preteklih igrah le tretjina izpolnjevala ta kriterij,« je povedal prvi mož slovenskega športa in dodal, da je prednost Slovenije v primerjavi z nekaterimi nam sorodnimi državami, da nastopa v številnih športih, letos v 13. »Kolajne smo osvojili v petih športih. Veseli me, da so bile regijsko porazdeljene, kar priča, da imamo vrhunski šport razvit v vseh delih Slovenije. Igre v Pekingu so pokazale, da vsi napredujejo. Še zlasti nove države, med katerimi sta izstopali gostitelj Kitajska in Jamajka s sijajnim Usainom Boltom. Slovenske kolajne nam povedo, da je moč slovenskega športa velika, po vsebini pa nismo enostranski,« je zaokrožil oceno slovenskih nastopov.

 

V Pekingu je 80 držav osvojilo kolajne. Slovenija je v konkurenci tistih, ki so jih osvojili največ na število prebivalcev, na tretjem mestu - za Jamajko in Islandijo. Na vprašanje, ali to pomeni, da je Slovenija velika športna nacija ali pa zgolj majhna država, ki ima močan šport, je Kocijančič odgovoril, da so številčne primerjave sicer zanimive, a včasih niso najbolj ustrezne. »Prvič so o Sloveniji skozi statistiko govorili v Sydneyju, ko je imela eno zlato kolajno na milijon prebivalcev (v Pekingu je na tej lestvici prva Jamajka pred Bahreinom in Estonijo, medtem ko je Kitajska je 45., ZDA pa 31. - op. p). Pri tej medijsko zanimivi oceni pa sem zelo previden. Slovenija je po številu vrhunskih športnikov dejansko omejena. Tudi starostna struktura je za nas neugodna,« je komentiral medijsko v svetu zelo odmevno primerjavo. Slovenija je bila še nekaj dni pred koncem namreč na prvem mestu, kar so objavili vsi časopisi sveta.

 

Več v ponedeljkovem tiskanem Delu!