Popovič: porsche – škoda

Koprski župan Boris Popovič je polletno nesrečno predsednikovanje pri NK Koper leta 2001 izkoristil kot največji adut v županjski zmagoviti volilni kampanji.

Objavljeno
23. marec 2006 09.20
Koprski župan Boris Popovič septembra 2003 v spremstvu kriminalistov prihaja na koprsko sodišče
Koprski župan Boris Popovič je polletno nesrečno predsednikovanje pri NK Koper leta 2001 izkoristil kot največji adut v županjski zmagoviti volilni kampanji. Še zdaleč ni bil edini, ki je nogomet izkoristil predvsem za zasebne (politične in morda tudi drugačne) interese, po tem nečastnem delu pa ga lahko pošteno skrbi lastna usoda: mnogi, ki so nogometu poskušali jemati, so namreč že mrtvi.

Ne bi se spuščal v obtožnico okrožnega državnega tožilca Bojana Pečnika, ki Popoviču in še nekaterim njegovim začasnim nogometnim sodelavcem očita vrsto kaznivih dejanj v zvezi z delovanjem kluba, rad pa bi opozoril, da je pravna država osnovni pogoj za funkcioniranje nogometa že na malo višji kakovostni ravni. Ker ta štartni pogoj v zadnjem desetletju in pol ni bil izpolnjen, je slovenski profesionalni nogomet po še kar obetavnem štartu že mrknil. Borisu Popoviču želim vso srečo v sodnem postopku.

Tako kot mnoge poštene klubske delavce slovenskih klubov, ki tudi po težkih udarcih falotov nogometu pri Olimpiji, Muri, Ljubljani, Korotanu, Kočevju ... niso obupali, pa me je prizadela Popovičeva predrznost in nesramnost, s katero je lastne grehe in zmote (da je neplačevanje davkov lahko legalno, če je dovolj razširjeno) vpletel še »skoraj vse« druge klube. Mnogi častni in pošteni klubski možje so kratkotrajnega koprskega nogometnega predsednika, ki je svoj položaj nekoč prodal najbolj sumljivemu balkanskemu režiserju športnih stav, že odločno demantirali, da bi svoje igralce plačevali nelegalno – na roko.

Tudi če odmislimo za nogomet katastrofalne učinke (ne)funkcioniranja pravne države, pa so posledice Popovičeve plačilne prakse pogubne. Seveda si je ni izmislil Boris Popovič, njeni pionirji so že pristali na smetišču slovenske nogometne zgodovine. A da me ne bi imeli za čistuna: nikoli nisem ničesar očital predsedniku, ki bi strelcu (ali kar celemu moštvu) za zmagoviti gol na skrivaj v žep stisnil kakega desetaka, ki ga je pridelal klubski bife. Javno razgrnjena dvojna praksa plačevanja igralcev – s plačanimi davki in brez njih – pa izpostavlja problem regularnosti prvenstev. Ker dokaj zanesljivo vem, da je bil v vsaki dosedanji sezoni po letu 1991 v klubih na delu najmanj en »Popovič«, lahko trdim, da so bila vsa dosedanja prvenstva neregularna.

Najmanj toliko kot jaz o teh dvojnih merilih pri plačevanju vedo tudi vodilni možje NZS in združenja (in molčijo). Boris Popovič, ki je bil veliko boljši avtomobilski dirkač kot nogometaš, pa morda niti ne. Zato bi ga želel poučiti: konkurenca med klubom, ki plačuje davke, in tistim, ki jih ne, je podobna kot med škodo in porschejem.

Neodgovorno in žaljivo

Ljubljana – »Sicer pa skoraj vsi klubi poslujejo na črno, ker se drugače ne da preživeti. Če smo hoteli ostati v ligi, smo morali igralcem plačevati na roko, a tako poslujejo skoraj vsi.« To je izjavil nekdanji predsednik FC Koper Boris Popovič, potem ko je komentiral obtožnico proti njemu in sodelavcem zaradi kaznivih dejanj, povezanih z nepravilnostmi v koprskem nogometnem klubu.
Tako je za nelegalno poslovanje obtožil tudi druge klube, v zvezi s tem pa smo med nekatere vodilne može slovenskih nogometnih prvoligašev povprašali za komentarje Popovičeve izjave.

Vilijem De Brea
, predsednik Hita Gorice: »Besede župana in bivšega predsednika kluba so neodgovorne in žalijo druge, ki delamo pošteno. Naj ne posplošuje tega, kar so počeli Koprčani in kar je dokazano. Druge naj pusti pri miru. Sicer pa ne vem in ne znam delati drugače kot po črki zakona. Če je mogoče delovati kako drugače, naj Popovič pojasni in razloži, kako se to počne, ampak mene to ne zanima in se ne nameravam učiti. Raje mirno spim. Če bomo v nogometu poslovali tako, da bomo kršili zakone, potem se bomo spet vrnili na Balkan. Toda potem me ne bo več v nogometu. V našem klubu imamo čisto vest. Poslujemo odgovorno, pregledno in na zdravih temeljih, saj to od nas izrecno zahteva tudi pokrovitelj.«

Mitja Hlastec
, poslovni direktor Maribora Pivovarne Laško: »Z izjavo je šel predaleč in dela krivico klubom, ki poslujejo pregledno in pošteno. Kar zadeva NK Maribor, lahko povem, da je klub z igralci posloval prek transakcijskih računov, ki so jih igralci imeli odprte pri posameznih bankah. Za zadnja tri leta pa sem prepričan, da igralci in klubi zaradi licenciranja, predvsem pa uvedenega statusa samostojnega športnika, sploh nimajo več interesa poslovati na črno, zato s takšnimi izjavami igralcem in klubom dela veliko krivico oziroma škodo. Pri NK Maribor smo v preteklosti že glasno opozarjali na takšna početja, predvsem pa na poslovanje prek by-pass klubov, kar je določenim klubom omogočalo nerealno dvigovanje cen igralcev, druge klube, ki so to zaradi rezultatskih ambicij skušali spremljati, pa pahnilo v velike dolgove. Naš klub še zdaj plačuje ceno takšnega poslovanja klubov, saj si zaradi odplačevanja starih dolgov ne moremo privoščiti kakovostnejšega igralskega kadra.«

Več preberite v Tiskani izdaji Dela.