Powell rekordno v Zuerichu

Na slovitem mitingu Weltklasse v Zürichu je Matic Osovnikar v teku na 100 m zasedel 14. mesto, Brigita Langerholc je bila v teku na 800 m osma, Jolanda Čeplak pa je končala na devetem mestu.

Objavljeno
19. avgust 2006 01.25
Jolanda Čeplak je osvojila drugo mesto v svoji kvalifikacijski skupini
Zuerich - Matic Osovnikar je na atletski zlati ligi v Zuerichu v B teku na 100 m zasedel šesto mesto (10,40), skupno pa 14. Njegova someščanka Brigita Langerholc je bila v teku na 800 m osma (2:00,02), tretja slovenska predstavnica svetovna dvoranska rekorderka Jolanda Čeplak pa je na 800 m zasedla deveto mesto (2:00,39). Jamajčan Asafa Powell je v A teku na 100 m in s časom 9,77 izenačil svoj svetovni rekord.

Powell, Američan Jeremy Wariner (400 m, 44,20), Etiopijka Tirunesh Dibaba (5000 m, 14:45,73) in Američanka Sanya Richards (400 m, 50,18) so po četrtih zaporednih zmagah v svojih disciplinah na tekmovanjih za zlato ligo obdržali možnost, da se potegujejo za celoten milijon dolarjev zlate nagrade, če bodo zmagali tudi v Bruslju (25. avgusta) in Berlinu (3. septembra). Svetovni rekorder Etiopijec Kenenisa Bekele, ki je na 5000 m postavil najboljši izid sezone na svetu (12:48,25) in Panamčan Irving Saladino, ki je zmagal v skoku v daljino (8,36 m), sta slavila na treh od štirih najmočnejših mitingih sezone. Potegujeta se lahko le še za polovico celotne zlate nagrade, za 500.000 dolarjev, ki so na voljo tudi tistim, ki bodo enkrat poraženi.

Doslej se na prestižnih mitingih zlate lige še ni primerilo, da bi hkrati nastopila trojica slovenskih predstavnikov. Njihovi starti so si na 77. prestižnem Weltklasse mitingu sledili v razmaku petnajstih minut. Najprej je v B teku Osovnikar zasedel šesto mesto. Najhitrejši je bil Marc Burns iz Trinidada in Tobaga (10,19), Škofjeločan pa je prehitel nekdanjega svetovnega prvaka Kima Collinsa iz Svetega Krištofa in Newisa (10,45) ter domačina Andreasa Baumanna (10,62), vendar z doseženim ni bil zadovoljen, kot tudi ne novopečeni evropski prvak Portugalec Francis Obikwelu, ki je bil v A finalu zadnji (10,26).

"Miting v Zuerichu je resnično nekaj edinstvenega. Žal mi je, da nisem izkoristil izjemnega vzdušja. Slabo sem startal in potem je bilo težko v nasprotnem vetru ohraniti potrebno sproščenost. V nedeljo bom skušal v Monaku predvsem bolje startati," je napovedal Osovnikar, ki je prejšnji teden osvojil bronasto medaljo na EP v Goeteborgu v času novega slovenskega rekorda (10,14). Četrt ure po nastopu Osovnikarja sta skupaj na startni črti na dva stadionska kroga stali Langerholčeva in Čeplakova.

"Izjemno sem vesela, da sem po petem mestu na EP sploh dobila priložnost za nastop na tem prestižnem mitingu. Bila pa sem zelo utrujena, ker sem v tem tednu veliko trenirala in se pred nastopom očitno nisem dovolj spočila. S trenerjem Milovanom Savičem se še navajava drug na drugega in očitno bova lažje načrtovala prihodnje nastope," je pojasnila Langerholčeva, ki je začela celo na čelu za tekmovalko, ki je bila zadolžena za ritem, nato pa je Čeplakova, kot v starih časih pred poškodbo, tekla zelo hitro in bila vse do zadnjih 100 m v izjemnem položaju.

"Tekla sem zelo pogumno in na čelu skupine. Žal pa mi še manjka moči za šprint in v zadnjih 100 m, posebej pa v zadnjih 50 metrih, so me tekmice prehitele. Pred tem sem se borila s Kenijko Janeth Busienei Jepkosgei (na koncu 4.), ki me je odrivala s komolci in sem izgubila nekaj ritma, vendar to ni bilo odločilno. Če bi imela nemotenih osem do devet mesecev treninga, kot ga imajo druge najboljše tekmovalke, potem bi bila v vrhu. Gotovo bom tam prihodnje leto, treningi pa bodo pokazali, ali bo to na 1500 ali na 800 m," je dejala Čeplakova, ki bo na naslednji tekmi nastopila v Linzu. Čeplakova je nastopila že na prejšnji zlati ligi 14. julija v Rimu, tretji tekmi te serije v sezoni, ko je zasedla deveto mesto s tedaj njenim najboljšim časom sezone (2:01,37), zmagala pa je svetovna prvakinja Kubanka Zulia Calatayud, ki je bila tokrat tretja. Zmagala je evropska prvakinja Rusinja Olga Kotljarova (1:58,69) pred Maročanko Hasno Benhassi (1:58,71), srebrno na zadnjih SP in OI.

Powell, ki je vodil od starta do cilja, je toliko, kot v Zuerichu, tekel že 14. junija 2005 v Atenah in 11. junija letos v Gatesheadu, 9,77 pa je 12. maja letos v Dohi tekel tudi suspendirani Američan Justin Gatlin, ki je jemal prepovedana poživila; če bo njegova krivda dokazana, mu bodo odvzeli tudi svetovni rekord.

"Kot prvi človek doslej sem na 100 m trikrat izenačil svetovni rekord. Kaj bi si želel še več, pravite. Upam, da bom vseeno tekel še hitreje... Zelo dobro se počutim na tem stadionu,"  je Powell, ki je ugnal Američana Tysona Gayja (9,84) ter Leonarda Scotta (9,97), dejal na zadnjem atletskem mitingu na legendarnem Letzigrundu, ki ga bodo podrli in na njegovem mestu za EP v nogometu zgradili nov moderen stadion. Pred 23.000 gledalci je tako padel zadnji, 24 svetovni rekord. Tega niza ni uspel podaljšati Saif Saaeed Shaheen iz Katarja, ki je skušal izboljšati svojo najboljšo znamko vseh časov na 3000 m zapreke (7:53,63), vendar se ji je le približal (7:56,54) in krepko prehitel Francoza Bouabdallaha Tahrija (8:15,05). Shaheen se je jezil na narekovalce ritma, ki so po njegovem mnenju slabo opravili svojo nalogo.

V ženskem teku na 100 m je bila prav tako prepričljivo najboljša Jamajčanka Sherone Simpson (11,09). Nekaj ur pred tekmo se je nastopu odrekla trikratna olimpijska zmagovalka iz Sydneyja Američanka Marion Jones, ki je v Zuerich sicer prišla, nato pa je dobila iz domovine telegram in takoj odpotovala v ZDA, organizatorjem pa je sporočila le, da odpoveduje nastop "zaradi privatnih razlogov". Bolgarka Venelina Veneva je v skoku v višino zmagala z 2,04 m pred Švedinjo Kajso Bergqvist (2,02 m), tretja pa je bila Hrvatica Blanka Vlašič (1,97). Slednja se je poslovila od možnosti za en sam končni poraz v zlati ligi, saj je bila poražena že drugič, kar velja tudi za Norvežana Andreasa Thorkildsna (kopje) in Švedinjo Susanno Kallur (100 m ovire).