Ljubljana - Organizacijski odbor Planica na čelu s predsednikom Tomažem Kunstljem je na prvi novinarski konferenci po mesecu, dveh napornega dela predstavil potek priprav na izvedbo sklepne tekme svetovnega pokala v smučarskih skokih v olimpijski sezoni 2005/06 ter tekem celinskega pokala.
Najpomembneje je, da se je Smučarska zveza Slovenije (SZS) dogovorila s ŠD Planica o načinu izvedbe finala svetovnega pokala v poletih, ki bo 18. in 19. marca v Planici, obenem pa je izvršni odbor SZS le imenoval Organizacijski komite Planica, ki bo odgovoren za prireditev v dolini pod Poncami.
OK Planica zdaj ob Kunstlju sestavljajo še namestnik predsednika OK Izidor Rejc, drugi namestnik je Jure Žerjav, vodja tekmovanja je Marko Mlakar, pomemben člen skupine - vodja financ - je Vinko Perčič, vodja varnostno-rediteljske službe je Marjan Jakše, za promet in vstopnino skrbi Jože Ajdišek, za akreditacije Matevž Podrekar, za protokol Jože Kotnik, za zdravstvo dr. Anton Lah, za gospodarske dejavnosti v okviru OK Bogomir Košir, koordinacijo med Mednarodno smučarsko zvezo (FIS) in OK Planica bo vzdrževal Janez Bukovnik, ki je hkrati pri SZS predsednik odbora za skoke, predstavnik pokroviteljev bo Drago Bahun, član in predstavnik ŠD Planica je Janez Gorišek, za namestitve pa naj bi poskrbela Marjana Novak. OK Planica ima tudi nekaj strokovnih sodelavcev in tako bo za trženje skrbel Mitja Jager, tehnični sekretar OK pa ostaja Peter Dremelj.
"Pogodba s ŠD Planica je podpisana za to sezono, zato se bomo po koncu finala svetovnega pokala spet usedli skupaj in se odločili, kako naprej," je povedal Kunstelj in dodal, da bo že 7. in 8. januarja v organizaciji OK Planica tekma za celinski pokal. "Marketinške aktivnosti so že v polnem teku, obenem pa smo že začeli tudi s pripravami skakalnice, tako 90-metrske kot tudi že velikanke. Na nek način smo tako sklenili obdobje, v katerem smo morali doseči dogovore, poiskati skupne interese, ki pomenijo, da so vsi tisti planiški delavci, ki so v preteklih letih dobro opravljali svoje delo, dobrodošli tudi v tej sezoni. Prav tako želimo še bolj poudariti 'slovenskost' Planice in njeno vpetost v delovanje smučarsko-skakalnih klubov, zato pričakujemo tudi njihovo intenzivno sodelovanje," je poudaril Kunstelj, ki se ne boji novih sporov s ŠD Planica: "Podpisali smo dogovor, ki je rezultat skupne ocene, da je to pot, skozi katero se lahko ohrani društvo z 80-letno tradicijo, ki bo tako vendarle imelo možnost preživetja. Breme vzdrževanja tako velikega centra, kot je Planica, je prav gotovo preveliko, zato smo dosegli kompromis. Če bi se bali novih zapletov, potem prav gotovo ne bi podpisali pogodbe."
Generalni sekretar OK Planica Primož Finžgar je predstavil finančno plat priprav na dogodek, ki je za zdaj zadovoljiva. "Letošnje priprave so zopet nepopolne, saj nismo imeli dovolj časa. Kljub temu verjamemo, da nam bo letos uspelo pridobiti več sponzorjev kot lani. Največja pomanjkljivost se pozna pri tehniki in pripravi objektov, saj na tem področju poleti ni bilo storjenega nič, kar je - glede na težak finančen položaj in pat pozicijo pri dogovorih med SZS in ŠD Planica - povsem razumljivo," je dejal Finžgar in razkril, da so pričakovani stroški prireditve podobni kot lani - se pravi okrog 260 do 270 milijonov tolarjev -, končni finančni načrt pa bodo obravnavali na naslednji seji OK Planica. Dodal je, da načrtovan pozitivni finančni izkupiček prireditve sicer zadošča za priprave, ne zadošča pa za prepotrebne investicije in vzdrževalna dela na objektih, ki so v Planici v zelo slabem stanju.
"Zadnjih nekaj mesecev smo porabili za naporna dogovarjanja med SZS in ŠD Planica. Nato sta le prevladala razum in ugotovitev, da je to edini način, da prireditev izpeljemo in saniramo nekatere obveznosti iz preteklih let," je ob tem dejal direktor SZS Jaro Kalan:
"To je pričetek nekega obdobja, naš končni cilj pa je dograditev zimskega nordijskega centra. Predvsem pa želimo Planico kot dolino s pomočjo sponzorjev urediti v športno-turistični center, ki bi bil v ponos vsem. Kandidirali bomo tudi za organizacijo svetovnega prvenstva v poletih leta 2010 in menim, da je do takrat dovolj časa, da se stvari v Planici uredijo, še v tej sezoni pa bi se morala popraviti sramota v Zgornjesavski dolini, Bloudkova skakalnica, ki predvsem zaradi pomanjkanja finančnih sredstev ostaja v klavrnem stanju."