Krst wimbledonske strehe je bil kriv za vrnitev Kim Clijsters po dveinpolletni upokojitvi, OP ZDA 2009 pa je nato potrdilo, da je Belgijka še vedno med najboljšimi igralkami sveta. Enega največjih »come-backov« v športu je kronala s senzacionalno zmago, naslednjo sezono ubranila naslov, tokratni US open pa bo zanjo spet poseben, saj bo zadnji v karieri.
Kim Clijsters sodi med najuspešnejše igralke odprte ere na OP ZDA, saj se lahko z več naslovi pohvalijo le Chris Evert (6), Steffi Graf (5) in Martina Navratilova (4), medtem ko je Belgijka osvojila tri. In to v dveh različnih obdobjih, potem ko je do svoje prve turnirske zmage za veliki slam prišla v prvi karieri, pod katero je potegnila črto maja 2007, saj je bilo poškodb preveč, želja po otroku pa prevelika. Dotlej je osvojila skupno 34 lovorik, bila na 1. mestu lestvice WTA in si že zagotovila mesto v teniški zgodovini.
A rezultati na drugi športni poti so bili vendarle še veliko boljši, najbolj pa je navduševala prav na OP ZDA. To, da je leta 2009 zmagala, potem ko je po več kot dveletni odsotnosti odigrala zgolj dva pripravljalna turnirja, pove veliko tako o njeni kakovosti kot ravni ženskega tenisa in njena vrnitev je bila vsekakor odlična poživitev. A tako kot pred prvo upokojitvijo je imela tudi v nadaljevanju kariere precej težav s poškodbami, nobene sezone ni odigrala povsem v celoti, kljub temu pa je dosegla nekaj izjemnih rezultatov: leta 2010 je ubranila naslov na OP ZDA (v New Yorku je dobila že 21 zaporednih dvobojev in 27 od zadnjih 28, od vrnitve ni doživela niti enega poraza), tu s čekom za 2,2 milijona izenačila – svoj – rekordni zaslužek v ženskem športu, v isti sezoni je osvojila tudi sklepni masters, lani nato zmagala na OP Avstralije, se vrnila tudi na 1. mesto svetovne lestvice. Resda le za teden dni, a s tem se je vendarle vpisala v teniško zgodovino, namreč kot prva mama na prestolu WTA.
»Po Jadinem rojstvu in pripravah na vrnitev takšnih rezultatov tako hitro nisem pričakovala. Zadnja tri leta so bila neverjetna avantura, to poglavje je v bilo v moji teniški karieri zelo pozitivno,« je razumljivo navdušena Clijstersova, prva igralka v zgodovini, ki je eno za drugo dobila nagrado za povratnico leta (2009) in za najboljšo igralko leta (2010). Njeni dosežki pa bi bili skoraj gotovo še boljši, če ne bi bile tu vseskozi večje ali manjše poškodbe, pravi plaz pa se je sprožil lani, ko si je na družinski poroki v visokih petah poškodovala gleženj, turnirje odpovedovala tudi zaradi težav z ramo, zapestjem in trebušnimi preponami (zaradi tega je izpustila tudi OP ZDA in s tem priložnost za trojček zaporednih zmag). Preglavice so se nadaljevale tudi v letošnji sezoni, saj je lahko odigrala zgolj šest turnirjev – z olimpijskimi igrami vred –, a bila znova precej uspešna, saj je na lestvici, za katero štejejo zgolj rezultati 2012, na 18. mestu. Vse to je terjalo davek na njenem telesu, odločitev o koncu pa je toliko bolj razumljiva, ker si želita z možem Brianom Lynchem še razširiti družino.
»Prestara sem za tenis, kakršnega bi si želela igrati. Moje telo je bilo dolgo časa izpostavljeno velikim obremenitvam. Življenjski slog zadnjih 15, 20 let je bil zelo naporen,« priznava Belgijka, ki je bila na vrhuncu znana po svoji moči, telesni pripravljenosti in tudi (ali pa predvsem) »špagah«. Še bolj pa po simpatičnosti, saj je bržčas kar najbolj priljubljena igralka na turneji WTA in tako je razumljivo, da je ena od stvari, na katere je zelo ponosna, to, da jo slava in denar nista spremenila. Tudi zaradi tega jo bo teniški svet pogrešal, a odločitev je padla – OP ZDA bo njen zadnji turnir, mesto slovesa pa glede na njene uspehe v Flushing Meadowsu ne bi moglo biti primerneje. Do dokončne upokojitve je nehala odštevati že lani, z njo se je povsem sprijaznila, so pa bili seveda njeni občutki ob tokratni vrnitvi drugačni.
»Razumljivo, da bo tokratni nastop veliko bolj čustven, dobro se zavedam, da bo to moj zadnji turnir in da se s tem poslavljam od tenisa. Skušala bom uživati, kolikor se le da, ker se zavedam, da tu končujem kariero, pa sem še nekoliko bolj motivirana kot sicer. Upam, da bom odigrala dobro in dobila čim več dvobojev. Moj cilj je sicer osvojitev turnirja. Trdo sem trenirala, mislim, da sem v najboljši možni formi. Niti najmanj nisem zaskrbljena, da po telesni plati ne bi prenesla vseh naporov. Podlaga tu mi je všeč, prav tako vzdušje, več kot očitno je to zame čarobno mesto,« upa na pravljični konec Clijstersova, ki bo v New Yorku med posameznicami 23. nosilka (nastopila bo celo v vseh treh konkurencah), eden od njenih adutov pa bo vsekakor sproščenost. »Pri svoji karieri ne obžalujem prav ničesar, saj sem se vedno pri vsem potrudlia stoodstotno,« pravi 29-letnica, ki se lahko (za zdaj) pohvali tudi s tem, da je odigrala dvoboj pred največjo publiko v teniški zgodovini. Njeno ekshibicijo s Sereno Williams si je namreč pred dvema letoma v Bruslju ogledalo 35.681 gledalcev. Ta rekord naj bi letos julija izboljšala Rafael Nadal in Novak Đoković na Santiago Bernabeuu (80.000), a je ekshibicija odpadla zaradi Špančeve poškodbe.