Čudežni Krim prvak skupine D

Liga prvakinj: Ljubljančanke do podviga tudi v Larviku.

Objavljeno
21. november 2016 09.21
Rokometašica Krim Mercatorja. Ljubljana 13. oktober 2014.
Peter Zalokar
Peter Zalokar
Larvik – Potem ko so presenetile s tremi domačimi zmagami in si zagotovile nastop v glavnem delu lige prvakinj, so rokometašice Krima Mercatorja na zadnji letošnji tekmi prekosile še sebe. V Larviku so prvič v sezoni zmagale v gosteh in vpisale resno kandidaturo za četrtfinale, za katerega se bodo februarja in marca borile na dodatnih šestih tekmah.

Ne samo, da krimovke, ki so se po izgubi naslova slovenskih prvakinj med elito uvrstile prek kvalifikacij, niso bile topovska hrana za tri skandinavske tekmece, osvojile so celo prvo mesto v skupini D in tako bodo edine iz nje v drugi del prenesle kar šest točk od osmih možnih. Če se je morda kdo zmrdoval, češ da so znale zmagovati samo v svoji dvorani na Kodeljevem, se jim je tokrat moral prikloniti. Larvik, evropski prvak izpred štirih let, je po začetnih težavah in porazih s Sävehofom in Krimom nanizal tri zmage in je bil pred odločilno tekmo za prvo mesto v skupini absolutni favorit. Toda Ljubljančanke so tokrat pokazale zobe tudi v gosteh, kjer prej na Danskem in Švedskem niso bile uspešne. Na Norveškem so zaigrale neobremenjeno in pokazale svoj maksimum. Spet je v vratih blestela Miša Marinček (17 obramb), bržčas najboljša vratarka prvega dela LP, ki je za nameček trikrat zadela prek igrišča v prazno domačo mrežo, ko je Larvik napadal s sedmimi igralkami.

Na igrišču je bila do izključitve v 45. minuti nezaustavljiva mlada Liza Omoregie, odkritje sezone. Alja Koren je že s šestimi goli v prvem polčasu proti Esbjergu pokazala, da zna zadevati tudi od daleč, tokrat je še oplemenitila svojo igro in bila med najbolj zaslužnimi za veliko zmago. »Od začetka smo prikazale veliko mero borbenosti in upravičile mesto med najboljšimi 12 ekipami. V drugem delu smo doživele manjši padec, a na koncu rezultat pove vse,« je bila na predstavo ponosna prerojena Korenova. Trener Uroš Bregar se verjetno sprašuje, ali ni storil napako, ko Celjanke ni povabil na priprave za bližnje EP na Švedskem. Slovenke se bodo zbrale že danes v Zrečah, tam pa bosta tudi Nina Jeriček in Polona Barič, ki sta bili prav tako med vidnimi akterkami na skrajnem jugu Norveške, kjer so krimovke minimalno zaostajale samo za kratek čas v prvem polčasu (9:10, 10:11 in 11:12), sicer pa bile ves čas v prednosti.

Po lepi zmagi je prvič močneje zadišalo na začetku drugega polčasa, ko je Korenova prvič vodstvo povečala na pet golov (20:15), še bolj, ko je v 38. minuti zadela za plus 7 (25:18). Toda gostiteljice se niso vdale, prednost se je ob odsotnosti Omoregijeve začela topiti in Amanda Kurtović jo je 11 minut pred koncem znižala na en sam gol – 27:28. Tedaj pa je žogo v svoje roke vzela kapetanka Marinčkova in z dvema zaporednima goloma preprečila zasuk ter tekmicam sporočila, da iz te moke ne bo kruha. Slovenke so hitro spet ušle za šest golov in tekmo mirno pripeljale do srečnega konca.

»Ponosna sem na vse punce, strokovni štab in vodstvo kluba. Mislim, da si res zaslužimo vse čestitke,« je od veselja žarela Marinčkova. Nič drugače se ni počutil Bregar. »Dosegli smo odličen rezultat. Izjemno sem vesel, ker smo prvič zmagali tudi v gosteh in še enkrat premagali veliki Larvik,« je dejal »Bregi«, ki si v najlepših sanjah ni mogel zamisliti tako uspešne prve sezone v ligi prvakinj v vlogi prvega trenerja.

Krim se bo spomladi v glavnem delu meril z Györom, danskim Midtjyllandom in CSM Bukarešto, v skupini 2 bosta še znanca Larvik in Esbjerg. V skupini 1 pa bodo igrali Budućnost z Neli Irman, Metz z Ano Gros, Vardar z Barbaro Lazović Varlec in Tamaro Mavsar ter Thüringer HC, Ferencvaros in ruska Astrahanočka.