Izmučeni Hrvati »izbrali« sosedski derbi s Slovenci

Norveška po drami v finale, Slovencem ponovitev tekme za bron iz Španije 2013.

Objavljeno
28. januar 2017 00.19
Ivan Pešić (12) med polfinalno rokometno tekmo Hrvaška - Norveška na Svetovnem prvenstvu v rokometu za moške, v Parizu (Francija), 27. januarja 2017. [Ivan Pešić,rokomet,polfinale,svetovna
Peter Zalokar, poročevalec
Peter Zalokar, poročevalec
Pariz – V velikem finalu prvenstva se bosta jutri za naslov prvaka pomerili Francija in Norveška, tekmeci Slovenije v današnjem malem finalu za 3. mesto pa bodo stari znanci iz Hrvaške. Se bo ponovila zgodba izpred štirih let v Španiji, ali se bodo tokrat do brona le dokopali naši rokometaši?

V tekmi zasukov in izčrpljujoče bitke so imeli Hrvati sanjsko priložnost za zmago, toda Zlatko Horvat ni izkoristil sedemmetrovke ob izteku časa. Sledil je podaljšek, ki si ga v nobenem od taborov niso želeli pred odločilnima tekmama za kolajne. Hrvati, ki so pred tem na začetku drugega polčasa zasukali izid iz minus dva na plus dva, so začeli bolje, ušli z dvema zadetkoma, toda neutrudni Skandinavci so jih do konca prvega podaljška spet ujeli, nato pa prestavili še višje in prišli do zaslužene zmage, kar je za povabljenca na turnir – v kvalifikacijah so jih premagali Slovenci – zares izjemen uspeh.

Hrvaški igralci so bili ob koncu videti izmučeni in tudi silno razočarani, čustveno povsem izpraznjeni, komaj so bili na voljo zainteresiranim novinarjem v mešani coni. Vprašanje, koliko moči jim je ostalo po 70 minutah trdega boja. »Nismo imeli športne sreče, v našo mrežo so uhajale nekatere žoge, ki ne bi smele. Težko v takšnem stanju rečem kaj pametnega, zelo sem razočaran in ne bi rad z vročo glavo govoril o vzrokih za poraz,« je bil čisto iz sebe Stipe Mandalinić, ki v dresu Zagreba redno trese mreže najboljših slovenskih klubov, a tokrat ni bil pravi. Kljub temu je bil ponosen na svojo ekipo. »Bili smo enotni, na igrišču smo pustili srce, dali smo svoj maksimum, a se ni izšlo. Zdaj se obračamo k tekmi s Slovenijo za tretje mesto. Moramo biti najboljši, kar smo lahko. Ni čas za žalost, prvenstvo želimo končati z zmago.«

Levi zunanji igralec se strinja, da bi utrujenost lahko igrala pomembno vlogo, upa, da ne odločilne. »To bo še ena težka tekma, Slovenci so taktično zelo dobri, Veselin Vujović je dober trener in je dobro zložil koščke v mozaik. Toda o naši borbenosti ne dvomim in si obetam dobro igro,« je dodal Mandalinić.

S Hrvati so se Slovenci nazadnje na velikem tekmovanju srečali prav na tekmi za bronasto kolajno pred štirimi leti v Španiji, ko so bili južni sosedje boljši. Od takrat sta reprezentanci odigrali več prijateljskih tekem in praviloma zmagovali doma. Lani so Slovenci dobili obe tekmi v Kopru, pred EP na Poljskem kar za 17 golov, pred odhodom na OI za dva.

Željko Babić, ki je nasledil Slavka Golužo, je na Poljskem osvojil bron po zmagi proti Norveški, a po Riu, kjer so bili Hrvati peti, je odstopil. Nekaj časa je trajalo iskanje novega selektorja, v igri je bil tudi Vujović, toda naposled je prišlo obvestilo, da bo Babić nadaljeval delo. V Franciji je bil deležen veliko kritik, Hrvati so se mučili v skupini in za konec visoko izgubili z Nemčijo, nakar so ugnali Egipt in najboljšo igro prikazali v četrtfinalu proti Španiji. Manjka jim kar precej igralcev, ki bi jih hrvaška javnost rada videla med kavboji. Ni Marka Kopljara, Ivana Čupića, Ivana Sliškovića, Igorja Karačića in Marina Marića …

Hrvati so v primerjavi s Slovenijo rokometna velesila, že osemnajstič so se uvrstili v polfinale in imajo trinajst kolajn z največjih tekmovanj, med drugim so bili svetovni (2003) in olimpijski prvaki (1996, 2004). Toda favoriti ne zmagujejo vedno.

polfinale

Francija : Slovenija 31:25 (15:12), Norveška : Hrvaška 25:28 (12:10, 22:22)

zaključni boji

Za 3. mesto, danes (20.45): Slovenija – Hrvaška; finale, nedelja (17.30): Francija – Norveška.