Na Kodeljevem kot v zlatih časih

Krimova pot v ligo prvakinj vodi prek Slovakinj in Poljakinj.

Objavljeno
10. september 2016 03.04
BREGAR Uroš, selektor ženske rokometne reprezentance, 10.3.2016, Maribor [uroš bregar, ženski rokomet]
Peter Zalokar
Peter Zalokar
Ljubljana – Še legendarna Deja Doler se je morala popraskati po čelu na vprašanje, kdaj se je nazadnje zgodilo, da Krim ni igral v ligi prvakinj. To je bilo v sezoni 1994/95, ko je tudi po njeni zaslugi končal vladavino Olimpije. Potem ko jim je po 21 letih naslov vzelo Zagorje, Galjevičanke upajo, da se ne bo prekinila še ena izjemna tradicija, ko bodo danes in jutri na Kodeljevem gostile kvalifikacijski turnir za elitno tekmovanje.

Ker niso osvojile domačega naslova, so krimovke izgubile pravico do nastopa v ligi prvakinj. Toda Zagorje se je zavoljo prevelikega finančnega bremena sodelovanju odreklo, nakar se je Krim prijavil za nastop v kvalifikacijah. Vodstvu kluba je uspelo celo dobiti gostiteljstvo enega od treh turnirjev in tako se bodo danes in jutri na Kodeljevem, v dvorani, kjer so se spisale Krimove najlepše zgodbe in tudi oba evropska naslova (2001, 2003), štiri ekipe merile za eno mesto, ki vodi v družbo najboljših.

Delo Krima ne bo lahko, četudi je trener Uroš Bregar sestavil konkurenčno zasedbo in zakrpal večino vrzeli. Današnja tekmica bo Iuventa Michalovce. Slovaške prvakinje bodo želele ponoviti uspeh rojakov iz Prešova, ki so si prav prek slovenskega Gorenja utrli pot v ligo prvakov. Iuventa ima šest tujk, eno manj od Krima, ki pa bo vseeno favorit za zmago. Če bo vlogo upravičil, ga jutri bržčas čaka odločilna tekma proti Lublinu iz Poljske, ki gotovo ne bo imel težav z italijanskim Conversanom. Lublin je v zadnjih treh sezonah igral v LP, v ekipi je nekaj igralk, ki so na zadnjem SP osvojile četrto mesto, med njimi veteranka Iwona Niedzwiedz. Edina tujka je levoroka Belorusinja Alesia Mihdaliova.

Krim se je poleti precej okrepil, nove igralke so reprezentantka Nina Jeriček, mlada Ines Amon (levo krilo), Hrvatici Aneta Benko (desno krilo) in Valentina Blažević (srednja zunanja), Makedonka Tamara Georgijev (srednja zunanja) ter Francozinja Laura Kamdop (krožna napadalka).

Najbolj se bo poznal odhod kapetanke Tamare Mavsar v Vardar, vendar naj bi jo Polona Barič dostojno zamenjala. Od tujk so ostale Elizabeth Omoregie, Vesna Milanović Litre in Mirjeta Bajramoska, tudi vratarski trio ostaja nespremenjen: Miša Marinček (nova kapetanka), Sergeja Stefanišin in Amra Pandžić. Po dolgotrajni poškodbi se je vrnila Lara Hrnčič, zeleno luč je dočakala tudi Alja Koren, zato bo imel Bregar sladke skrbi vsaj pri izbiri 16 od 19 igralk, če bo že drugače pod hudim stresom. Da se ne bi njegova dekleta zlomila pod pritiskom, se je ogradil od vloge favorita in možnosti Iuvente, Lublina in Krima ocenil na – tretjinske.

Kako resno na Krimu jemljejo prihajajoči izziv, pove že odločitev, da so se igralke v četrtek odpravile v karanteno na Lavrico. Če bodo dvakrat zmagale in osvojile prvo mesto, se bodo v skupinskem delu LP podale na skandinavsko avanturo. V skupini D na zadnjega tekmeca namreč čakajo Larvik (Nor), Esbjerg (Dan) in Sävehof (Šve). Med pripravami so odigrale veliko težkih tekem, gostile memorial Vinka Kandije, zanesljivo dobile superpokal proti Zagorju (27:20), v zadnjih dneh pa igrale tekme zaprtega tipa z Budućnostjo in Odensejem. Vse z namenom, da izbrišejo madež iz prvenstva in napovedo lepše čase. »Vsem bi nam še kako odleglo, če bi se nam uspelo prebiti v ligo prvakinj. Računamo tudi na podporo navijačev,« bo še dve noči slabo spala prva operativka Doler-Ivanovićeva, ki je kot igralka v Krimu preživela vso kariero.