Poskočne Afričane čim hitreje postaviti na trda tla

Po uvodno zmago: Slovenija in Angola bosta danes ob 14. uri odprli turnir v Metzu. Miha Zarabec bo še počival.

Objavljeno
11. januar 2017 22.33
Peter Zalokar, poročevalec
Peter Zalokar, poročevalec
Metz – Z več kot 300 kilometri na uro je francoski vlak drvel iz Montpelliera do Metza in hitrost naj bi bila tudi glavna odlika slovenskih rokometašev, ki bodo danes ob 14. uri začeli prvo tekmo na 25. svetovnem prvenstvu v Franciji. Vse razen visoke zmage za dober štart bi bilo presenečenje, čeprav od naših reprezentantov še ne gre pričakovati blesteče predstave.

Slovenci so včeraj popoldne kot zadnji v skupini B prispeli v Metz in zvečer tudi zadnji preizkusili tukajšnjo dvorano Les Arenes, eno manjših od osmih na SP, ki je tudi po 15 letih še vedno lepa in funkcionalna. V njej se bo četa selektorja Veselina Vujovića merila za eno od štirih mest v osmini finala. Najprej jo čaka največja neznanka Angola, s katero se Slovenci niso srečali še nikdar, zato tudi ni čudno, da jim je bilo kar nerodno govoriti o tekmecih in pričakovanjih. Prav so jim prišle znane krilatice o resnem pristopu, prepovedanem podcenjevanju in igri na vso moč vseh 60 minut …

Sploh takšnim, ki nekaj pomenijo v svetovnem rokometu, denimo Juretu Dolencu, ki je tik pred začetkom SP obelodanil, da se iz Montpelliera seli k veliki FC Barceloni. »Kaj naj rečem? Menim, da imamo ugoden razpored, saj je Angola na papirju najlažje premagljiva. Lepo bi bilo turnir začeti z zmago, ki bi nam po dveh porazih s Francijo ob koncu priprav prišla zelo prav, potem pa bi lahko našo igro od tekme do tekme stopnjevali,« se prvega para točk brez večjih stresov nadeja 28-letni igralec iz Škofje Loke: »Angole ne poznamo, gotovo pa nam se nam bo poskusila postaviti po robu z globoko in agresivno obrambo, kakršne nismo ravno vajeni. Te ekipe imajo običajno dobre atletske značilnosti, pa manj taktičnega in tehničnega znanja ter precej manj izkušenj. Proti njim je najbolje kar takoj prevzeti nadzor nad igro in si ustvariti varno prednost, da se ne znajdeš v težavah.«

Selektorju Vujoviću ni težko priznati, da se Angolo niso kaj dosti ukvarjali, tudi pred tekmami z resnejšimi ekipami ga bolj ali predvsem zanimajo njegovi fantje. »Morda bi nam prav prišla še kakšna prijateljska tekma, toda sprejeli smo povabilo Francozov in tako nismo imeli druge možnosti,« bi se še kakšen test prilegel Črnogorcu, ki bo šele danes pred tekmo sporočil, koga od treh vratarjev (Skok, Lesjak, Kastelic) bo poslal na tribuno. Bolj ga skrbi poškodba Mihe Zarabca, ki je na prvi tekmi proti Franciji v Toulousu prejel močan udarec v mišico in potem nekaj dni počival. »Na zadnjem treningu v Montpellieru se je videlo, da ni na stoodstotni ravni, resnično upam, da bo povsem okreval vsaj do druge tekme z Islandijo, ker Marko Bezjak ne bo zmogel nositi vsega bremena pri organizaciji igre. Lahko ga malce razbremeni Vid Kavtičnik, toda to ni naša najboljša rešitev,« je pojasnil Vujović, ki danes raje ne bo tvegal z Zarabcem in bo prijavil 15 igralcev, da bi ohranil možnost obeh menjav med SP.

Črnogorec, ki bo po lanskih nastopih na EP in OI prvič vodil Slovence na SP, je bil sicer dokaj optimističen pred začetkom novega izziva. »Dobro smo izkoristili naše bivanje tukaj v Franciji. Mislim, da imamo dobro in zdravo jedro reprezentance in da se bo to odrazilo tudi na igrišču. Slovenija bo igrala zelo dobro na tem prvenstvu,« je zatrdil »Vuja«, ki je zaradi zgodnjega termina uvodnega srečanja odpovedal jutranjo vadbo.

Angola? Doslej je dvakrat nastopila na SP, v Tuniziji leta 2005 je bila 20., dve leti kasneje v Nemčiji 21. Prvič je premagala Kanado, drugič Katar in Grenlandijo, sicer pa izgubljala z ogromno razliko. Na lanskem afriškem prvenstvu v Egiptu je bila tretja, potem ko je premagala Alžirijo in si tako zagotovila tretji mondial. »Angola je za nas velika neznanka, poznamo jo predvsem po ženskem rokometu. Upam, da moška reprezentanca ne dosega ravni ženske in da bomo z zmago začeli našo pot tukaj v Franciji,« je dejal Vujović, ki se ne boji, da bi novinca (Kodrin, Kastelic) ter druge manj izkušene v reprezentanci preveč zdelala trema: »Če se jim že morajo zatresti roke, naj se jim proti Angoli. Tekmeci so se nam lepo razporedili po jakosti. Po Angoli pride Islandija, pa Tunizija, Makedonija in na koncu Španija. Otroške bolezni bi morali preboleti že na prvi tekmi in bi potem lahko igrali bolje in bolje. S tem nočem reči, da bomo Angolo vzeli z levo roko. Igrali bomo z vso odločnostjo in želeli zmagati s čim višjo razliko, zato ne bom dovolil nepotrebnih ekshibicijskih vložkov. Nimamo pravice nikogar podcenjevati, šesta reprezentanca z olimpijskih igrah se pač ne sme igrati z ugledom,« je posvaril Vujović, za katerega bo veliko bolj pomembna sobotna tekma z Islandijo, eno neposrednih tekmic za najvišja mesta v skupini B in čim boljše izhodišče v osmini finala. Prav gotovo se bodo vsi hoteli izogniti Franciji, ostale ekipe iz skupine A se namreč zdijo premagljive za pomlajeno slovensko vrsto, v kateri prvič po letu 2008 na velikem tekmovanju ni Gorazda Škofa in Uroša Zormana, le pet igralcev pa je ostalo z zadnjega SP v Katarju.