Slovenija po epskem preobratu in osmih golih zaostanka do bronaste kolajne!

Hrvaška se je v tekmi za tretje mesto dolgo poigravala s Slovenijo, nato pa so slovenski rokometaši celo zmagali!

28. januar 2017 17.48
ROKOMET Francija - Slovenija
A. V.
A. V.

Pariz - Kakšna tekma v Bercyju! Slovenija je v drugem polčasu že zaostajala za osem golov, a nato prišla do zgodovinske zmage z 31:30!

Za Slovenijo je to prva kolajna na svetovnih prvenstvih in druga na velikih tekmovanjih. Pred tem so bili slovenski rokometaši srebrni na domačem evropskem prvenstvu 2004.

Izjave po tekmi: "Sloveniji smo dokazali, da imamo jajca"

Slovenija in Hrvaška sta se na tekmi za tretje mesto pomerili že na SP pred štirimi leti in takrat so bili uspešnejši naši južni sosedje (31:26). Toda maščevanje v Parizu ne bi moglo biti slajše.

V Parizu je tudi slovenski premier Miro Cerar in dva člana njegovega kabineta: ministrica za izobraževanje znanost in šport Maja Makovec Brenčič ter minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Jutri se bodo za zlato kolajno pomerili francoski in norveški rokometaši, tekma pa se bo v osrednji pariški dvorani pričela ob 17.30.

Potek prvega polčasa

Obe reprezentanci sta zadeli v svojem prvem napadu. Slovenci so imeli nekaj napadov za vodstvo z dvema goloma prednosti za 4:2, a nato so Hrvati pripravili preobrat (4:7). Še pred polovico prvega polčasa je imela Hrvaška že zelo lepo prednost, toda Slovenija se je znova približala (8:9). Kljub temu so hitri hrvaški igralci že nekaj minut kasneje spet ušli (8:11).

V slovenski reprezentanci so imeli težave z visoko hrvaško obrambo. Vsaj v prvem polčasu so hrvaški rokometaši pokazali več volje, želje in energije, čeprav so imeli dan manj počitka. Hrvati so bili tako aktivni, da so uspeli zadeti tudi z igralcem manj. Če smo vsi pričakovali, da bo ritem narekovala Slovenija, je bilo stanje na igrišču povsem obratno.

Hrvaški nalet je skušal prekiniti slovenski selektor Veselin Vujović, toda zaradi protestiranja je prejel rumeni karton. Naši južni sosedje so povedli že s + 6 (12:18), izid prvega polčasa je postavil Jure Dolenec.

Vujović: Igralcem sem rekel, naj ne lažejo

Potek drugega polčasa

Nekaj upanja za Slovenijo je vlil hiter gol Mateja Gabra in nato obramba Matevža Skoka. Ko je zadel Miha Zarabec, so Slovenci zaostajali samo še za tri gole (15:18), toda zatem je bila Hrvaška spet daleč (15:21), čeprav je imela igralca manj.

Kaj kmalu so hrvaški rokometaši povedli s 16:24 in zdelo se je, da je zmagovalec že znan. Sloveniji niso pomagale niti številne menjave niti selektorjevi nasveti.

Ob visoki prednosti so Hrvati začeli varčevati z močmi, saj so z dolgimi napadi skušali uspavati slovenske nasprotnike. Kanček upanja za Slovenijo se je spet pojavil, ko je Bezjak zmanjšal na -4 (23:27), zatem pa so naši rokometaši prišli le na gol razlike (28:29) po zadetku Boruta Mačkovška.

Hrvati so bili povsem iztrošeni, prebujeni Slovenci pa so zadeli v vsakem novem napadu in spisali epsko zgodbo. Igralec tekme je bil Marko Bezjak, odločilen gol pa je zabil Mačkovšek, potem ko se je pred tem izkazal slovenski vratar Urban Lesjak.

Najboljši strelci pri Sloveniji so bili Marguč, Darko Cingesar in Bezjak s po štirimi zadetki.

Slovenija - Hrvaška 31:30 (13:18)

Accorhotels Arena, gledalcev 8625, sodnika: Raluy in Sabroso (oba Španija).
Slovenija: Skok, Lesjak, Blagotinšek 3, Henigman 2, Marguč 4 (3), Kavtičnik 1, Janc 2 (1), Dolenec 2, Cingesar 4, Poteko, Kodrin, Gaber 3, Bezjak 4, Grebenc 3, Zarabec 1, Mačkovšek 2.
Hrvaška: Stevanović, Pešić, Mihić, Duvnjak 4, Stepančić 1, Gojun, Matulić, Horvat 4 (1), Kontrec 1, Mandalinić 1, Štrlek 6, Musa, Jotić, Mamić 1, Šebetić 5, Cindrić 7.
Sedemmetrovke: Slovenija 4 (4), Hrvaška 1 (1).
Izključitve: Slovenija 4, Hrvaška 6 minut.