V Zagrebu ne more izgubiti le – Veselin Vujović

Slovenski selektor na jutrišnjem derbiju lige prvakov rahlo prednost pripisuje Zagrebu. Za Celje ključna igra Zarabca.

Objavljeno
08. marec 2017 01.15
Peter Zalokar
Peter Zalokar
Ljubljana – Kdo bi bolje poznal prednosti in slabosti rokometašev Celja Pivovarne Laško in Zagreba, ki jih jutri čaka tekma leta v ligi prvakov, kot selektor slovenske reprezentance Veselin Vujović? V Celju je šest njegovih bronastih junakov iz Francije, v Zagrebu še trije; hrvaške prvake pa je vodil še na začetku te sezone ... 

»Če bom na tekmi, sprašujete? Seveda, kdaj pa bom imel priložnost hkrati videti devet svojih reprezentantov in še prijatelje iz Zagreba? Z mano bosta Goran Cvijič (generalni sekretar RZS, op. p.) in Boštjan Kozole (član predsedstva). Komaj čakam!« se sosedskega derbija veseli Vujović, ki je lani v Zagrebu naredil »bum« s prebojem v četrtfinale LP, pred tem pa dvakrat za gol ugnal kolega Branka Tamšeta in Celje prav v Zagrebu prikrajšal za izločilne boje. Na začetku te sezone je njegove »leve« zapustila lakota, trije slovenski novinci (Skok, Miklavčič, Cingesar) in veteran Igor Vori se niso takoj »zlili« v ekipo, ki je izgubila prvo tekmo v Celju, kar je bil začetek konca Vujovićevega mandata v hrvaški metropoli.

Poznalo se je, da je bil Črnogorec zaradi nastopa Slovenije na OI v Riu odsoten med klubskimi pripravami in fantov ni imel več na vajetih. Oktobra lani ga je zamenjal Silvio Ivandija, šok terapija je bila uspešna in krivulja zagrebških rezultatov se je dvignila ravno dovolj, da bodo gostitelji imeli jutri v zadnjem kolu priložnost preskočiti večne tekmece iz Celja. Tem za uvrstitev v osmino finala zadošča vsaka zmaga, tudi neodločen izid ali poraz, nižji od 28:30, kolikor je bil izid tekme v Zlatorogu, bi bila verjetno dovolj, saj ne gre verjeti, da bo Kristianstad v nedeljo zmagal pri vodilnem Vardarju.

»Celje kaže boljšo formo, a Zagreb igra doma. To bo trda in težka tekma, v kateri bodo Zagrebčani igrali na nizek rezultat, saj bi jim v tem primeru zadostovala zmaga za dva gola. Ne bodo pa se mogli sprostiti niti za hip, saj ima Celje dober protinapad in zna hitro nadoknaditi zaostanek. V vsakem primeru bo razplet do konca negotov,« tekmo za grizenje nohtov napoveduje Vujović, ki po SP v Franciji nima dnevnih rokometnih obveznosti; naslednja akcija s Slovenijo ga čaka v začetku maja, ko bo v Stožicah v kvalifikacijah za EP želel premagati Nemčijo. Potem pa se bo že naveličal posedanja v Šabcu. »Za zdaj mi odgovarja tak ritem in v naslednjih dveh mesecih še ne nameravam prevzeti kluba. Pričakujem pa, da bom to storil še pred poletjem. Prav presenečen sem, kako odmeven je bil naš uspeh v Franciji, ponudbe kar dežujejo, zanimajo pa me samo veliki klubi, s katerimi sem že v stiku,« ima sladke skrbi »Vuja«.

Med velike sta nekoč sodila tudi Zagreb in Celje, za katera bi bil preboj med 14 najboljših velik uspeh. »Ta dva gola lahko pomenita zelo veliko, a če se bodo Celjani zanašali nanju, bodo izgubili za pet. V tekmo morajo iti z željo po zmagi. Če bodo 'kalkulirali' in pri vodstvu za zadetek ali dva pomislili, da so naredili svoje, se jim bo v hipu sesulo. Skoraj vse tekme so se končale z golom ali največ dvema razlike in tako bo verjetno tudi tokrat.«

Vujović vseeno daje rahlo prednost ekipi Zagreba (ki jo je nenazadnje tudi selekcioniral), četudi bo ta pod hujšim psihološkim pritiskom. »A zato ima več izkušenj s takšnih tekem. Videli bomo, kako se bo znašel Miha Zarabec. Doslej še nikdar ni igral posebej dobro proti Zagrebu. Zdi se mi, da mu čvrstost in agresivnost, ki ju Zagreb ima, ne ustrezata. Ivandija ima na razpolago več igralcev, ki znajo igrati dobro obrambo. Celje je sicer veliko pridobilo s tem, ko je začel v obrambi igrati tudi Borut Mačkovšek, saj mu zdaj ni treba delati menjav. Toda v osrednjem bloku Tamše nima veliko izbire.«

Za koga pa bo v Areni bilo črnogorsko Vujovićevo srce? »Tako Hrvatom kot vam bom povedal isto: jaz sem edini, ki ne more v nobenem primeru izgubiti. Užival bom v tekmi, upam, da bo vse korektno in pošteno, pa naj zmaga boljši.«