Z zmago nad Poljsko so slovenski rokometaši še bližje uvrstitvi na EP

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v težkem obračunu v nabito polni dvorani Stožice zasluženo ugnala reprezentanco Poljske (30:28). Varovanci Borisa Deniča so s tem napravili velik korak naprej na poti do uvrstitve na evropsko prvenstvo, saj v teh kvalifikacijah še niso doživeli poraza.

Objavljeno
09. marec 2011 18.14
Posodobljeno
09. marec 2011 21.38
David Osojnik, delo.si, P.Z., šport
David Osojnik, delo.si, P.Z., šport
Ljubljana - Slovenska moška izbrana vrsta je naredila odločen korak k uvrstitvi na zaključni turnir stare celine v začetku prihodnjega leta v Srbiji. Po zmagoslavjih nad Portugalsko in Belorusijo je v premierni moški rokometni tekmi v ljubljanskih Stožicah ukanila še močno Poljsko in se s 100-odstotnim izkupičkom utrdila na prvem mestu v skupini 3. Kot poroča STA, jo do konca čakajo še tri tekme: prva bo že v soboto na Poljskem, v začetku junija pa še obračuna s Portugalsko in Ukrajino.

Selektor Boris Denič je za izjemno pomemben obračun odločil za naslednjo uvodno sedmerko: v vrata je postavil Matevža Skoka, krilna položaja sta zasedla Jure Dobelšek in Dragan Gajič, zunanje David Špiler, Uroš Zorman in Jure Natek, mesto krožnega napadalca pa Peter Pucelj. Ta je sijajno odprla tekmo, s hitrim kroženjem žoge je na dokaj enostaven način prebijala visok poljski obrambni zid in že v četrti minuti z golom Špilerja povedla s 3:1. A največje delo je opravila slovenska obramba 3-2-1, ki je v prvi četrtini tekme dobro onemogočila izjemno kakovostno zunanjo vrsto, na čelu z Marcinom Lijewskim, Tomaszem Tluczynskim in Mateusem Jurkiewiczem.

V nadaljevanju je igra domače izbrane vrste slonela na Natku, po njegovih treh zaporednih golih je Slovenija vodila s 5:2 in 6:3. Sloveniji si je malenkostno ustavilo v trenutku, ko je imela igralca več na igrišču, res pa je, da Denič že začel s prvimi rotacijami, tako da je konca polčasa v ogenj poslal vse svoje varovance, izjema je le drugi vratar Primož Prošt. V drugi polovici prvega polčasa so bili Poljaki povsem enakovredni domačim rokometašem, vseskozi so jim dihali za ovratnik, v 26. minuti pa je Patryk Kuchczynski dosegel dva gola zapored in domači igralci so prvič na dvoboju zaostali (11:12).

V drugem polčasu je Skok, velik dolžnik iz prvega polčasa (zbral je le tri obrambe), dobesedno "eksplodiral", v nekaj minutah je naredil serijo bravuroznih obramb. Poljaki mu niso bili kos niti iz hitrih nasprotnih napadov, mojstrovinam velenjskega vratarja pa niso sledili njegovi soigralci v polju. Ti so v napadu prav začetniško grešili in Poljaki so jim v 38. minuti prvič na tekmi ušli za dva gola (16:18).

Dokaj visok zaostanek je predramil Zormana in druščino, v nadaljevanju so zaigrali veliko bolj učinkovito in v 41. minuti z golom Natka ponovno povedli z 20:19. Domači rokometaši so z dvema zaporednima zadetkoma Gajiča pet kasneje povišali na 24:22, predvsem odlično pa so odigrali zadnjo četrtino dvoboja. Ključna je bila dobra igra v obrambi, tekmeci nanjo večkrat niso imeli pravega odgovora, veliko strelov so sprožili po dvignjenih rokah danskega sodniškega para, ki je naznanjal, da se čas za poljski napad izteka.

Navkljub temu so izbranci poljskega selektorja Bogdana Wente v 51. minuti izenačili na 25:25, a nato so Slovenci znova strnili svoje vrste, v 54. minuti z golom Gajiča iz sedemmetrovke povedli z 28:26. Poljaki se niso predali, z igralcem manj so tekmo v 57. minuti znova postavili v začetno izhodišče (28:28). V pravi srhljivki je bilo več preudarnosti na strani, odločilna gola pa sta - ob igralcu več na igrišču - dosegla Gajič in Sebastian Skube, ki sta poldrugo minuto pred koncem povišala na 30:28. Kot še piše STA, tega zaostanka Poljaki do konca obračuna niso več mogli nadoknaditi.

Izjavi po tekmi:

Boris Denič, selektor Slovenije: »Čestitam svojim igralcem za odlično predstavo. Dejstvo je, da bi se tekma v zadnjih petih minutah lahko obrnila tudi v drugo smer. Imeli smo več sreče, pa tudi 12.000 gledalcev na naši strani, ki so nas dobesedno ponesli do zmage. Bilo je tudi nekaj preveč srčnih trenutkov, za kar se Bogdanu Wenti iskreno opravičujem.«

Bogdan Wenta, selektor Poljske: »Čestitam Sloveniji. Tekma je bila zelo težka, dvorana pa polna. Malo nas je zmotilo, ker je na igrišče priletelo nekaj plastenk, ampak bilo je veliko čustev, občinstvo pa odlično. Zormana je težko ustaviti, je velik igralec. Pri tem nima nobene vloge, ali sem jaz njegov trener, a Zorman je premagal našo obrambo. Pred povratno tekmo upam, da bomo odpravili vse naše napake. Pravzaprav jih moramo odpraviti.«

***

Slovenija - Poljska 30:28 (14:14)

Dvorana Stožice, gledalcev 12.500, sodnika: Gjeding in Hansen (oba Danska).
Slovenija: Skok, Prošt, Bajram, Bilbija, Miklavčič 1, Dobelšek, Pucelj 2, Bezjak 1, Natek 5, Skube 2, Špiler 4, Brumen 1, Sušin 1, Gajič 7 (3), Zorman 4, Gaber 1.
Poljska: Jaszka 2, K. Lijewski 2, Kuchczynski 3, Tkaczyk 4, Tomczyk, Zoltak, Jurecki 3, Wysomirski, Grabarczyk, Tluczynski 6, Jurkiewicz 2, Malcher, M. Lijewski 2, Rosinski 2, Orzechowski 2, Chrapkowski.
Sedemmetrovke: Slovenija 4 (3), Poljska 1 (0).
Izključitve: Slovenija 14, Poljska 12 minut.
Rdeč karton: /.

Izidi tretjega kroga kvalifikacij za EP:

Slovenija - Poljska 30:28

Portugalska - Ukrajina

Vrstni red: 1. Slovenija (6 točk), 2. Poljska (3 točke), 3. Portugalska (1 točka), 4. Ukrajina (0 točk).

Bo Tone Tiselj dvignil žensko reprezentanco?

Pred tekmo je bila v stožiški dvorani seja predsedstva RZS, na kateri so po pričakovanju soglasno potrdili imenovanje Toneta Tislja za selektorja slovenske ženske reprezentance. Zamenjal je Hrvata Ivico Rimanića, ki v letu in pol ni upravičil pričakovanj. Celjan bo imel mandat do konca leta 2014, zanj pa je dal pozitivno mnenje tudi novi osemčlanski strokovni svet RZS, ki mu sicer tudi predseduje.

Tiselj (49 let) velja za najuspešnejšega slovenskega trenerja. Dvakrat je s Krimom Mercatorjem osvojil ligo prvakinj in s slovensko moško reprezentanco srebrno kolajno na domačem EP 2004. V letih 2001 in 2002 je že bil selektor ženske izbrane vrste in tedaj je hkrati vodil tudi Krim, zato nekateri pričakujejo, da se bo kaj kmalu znova lotil dvojne vloge. Trdi, da je v Sloveniji dovolj perspektivnih deklet in verjame, da se da veliko storiti, če se bo delalo na dolgi rok. Hkrati je pozval k obuditvi ideje o organizaciji velikega tekmovanja v Sloveniji, potem ko je EP 2014 padlo v vodo.