Ljubljana – Težko je reči, kdo je favorit v skupini C, v kateri bo na rokometnem SP v Španiji januarja igrala Slovenija. Na papirju gotovo Poljaki, glede na razplet zadnjega EP Srbi, po načinu igre pa morda Slovenija. Že zato je žreb v Madridu mogoče oceniti kot ugoden.
Srbi so bili najbolj zaželeni med nosilci, saj ne sodijo v rang branilcev naslova Francozov, evropskih prvakov Dancev in gostiteljev Špancev. »Orli« so v začetku leta na domačem EP res osvojili srebrno kolajno, vendar bodo na Iberskem polotoku težko kaj storili s počasno igro iz starih časov. Uspešni rod nekdanjih svetovnih podprvakov iz Poljske počasi ugaša in bo z novim trenerjem le težko ponovil uspehe velikega Bogdana Wente. Belorusija je bila najbolj ugodna tekmica iz petega bobna, v katerem je bila tudi močna Rusija. Usoda je hotela, da bo Sergej Rutenka pogosto videval bivše soigralce iz reprezentance. Slovenija in Belorusija se bosta namreč že jeseni merili v kvalifikacijah za EP 2014 na Danskem, januarja pa še v skupini SP v Španiji. Južna Koreja in Saudska Arabija pa sta daleč od svetovnega vrha, zato napredovanje Slovencev, ki gotovo gojijo najhitrejšo igro v skupini, ne bi smelo biti vprašljivo. Dobro pa bi bilo osvojiti vsaj drugo mesto v skupini, s čimer bi se v osmini finala izognili Špancem in Hrvatom, ki so favoriti v skupini D. Madžarska bi že bila tekmica po meri, četudi bo v njej Laszlo Nagy, zmaga v osmini finala pa bi že pomenila izboljšanje desetega mesta s SP 2007 v Nemčiji, ko je Slovenija nazadnje sodelovala na plesu svetovne elite. Tedaj je bil zdajšnji selektor Boris Denič pomočnik Kasimu Kamenici.
Prvo dejanje mundiala se sicer ni začelo spodbudno. Kljub obljubam Mednarodne rokometne zveze (IHF), da bo žreb mogoče spremljati v živo prek spleta, je bila slika televizijske hiše Teledeporte omejena zgolj na Španijo. V pomoč je bilo naposled omrežje Twitter, saj so španski kolegi sproti objavljali potek žreba iz madridskega parka Retiro, kjer je predsednik tekmovalnega komiteja Leon Kalin v družbi predsednika IHF Hassana Moustafe in vodje organizacijskega komiteja SP Juana de Diosa Romana najprej izvlekel žogice iz bobnov od 6 do 2. V slednjem je bila ob Hrvaški, Makedoniji in Nemčiji tudi Slovenija. Nato si je lahko španski selektor Valero Rivera izbral skupino. Odločil se je za D, ker je verjetno ocenil, da bi v izločilnih bojih s tekmeci iz »slovenske« skupine imel najlažje delo. Slovenci bodo igrali v Zaragozi, kjer Arena princa Filipa sprejme dobrih 10 tisoč gledalcev. Verjetno je, da bodo tudi po prvem delu ostali tam, saj bosta osmino finala in četrtfinale gostila Zaragoza in Barcelona, boja za odličja pa bodo v barcelonski dvorani Sant Jordi.
Medtem ko večina reprezentantov uživa še zadnje počitniške dni pred štartom priprav na novo sezono, se selektor Denič mudi na kadetskem EP v Avstriji, kjer se je Slovencem za las izmuznil nastop v polfinalu. Glede na bron mladincev z EP v Turčiji lahko z optimizmom zre v prihodnost. »Naši 'otroci' so dosegli lepe rezultate. Potencial nedvomno imajo. Toda do članske ekipe je velik korak. Jaz bom zadovoljen, če bomo iz vsakega rodu dobili po dva igralca za A-reprezentanco,« je realen Denič, ki ima mešane občutke po žrebu: »Saj nikamor nismo mogli uiti. V vsaki skupini je nekaj odličnih ekip. Težko pa se strinjam, da je žreb dober. Iz tretjega bobna smo dobili najtežje Poljake. Dejstvo je tudi, da so v naši skupini štiri evropske reprezentance, v dveh skupinah pa le po tri. Arabski svet z velikim finančnim vložkom napreduje. Korejce bomo spoznali na OI. Vemo pa, da so lahko neugodni, zato nikogar ne smemo podcenjevati. Se pa strinjam, da se lahko spogledujemo tudi z visoko uvrstitvijo, ki bi nam morda odprla pot v četrtfinale.«
Denič se ta čas ne obremenjuje z januarjem 2013, bolj ga zanimajo kvalifikacije za EP, ki se bodo začele konec oktobra s tekmama z Romunijo in Belorusijo. Da bo slednja tudi tekmica na SP, se mu zdi dobro: »Moramo jih začutiti, kot smo pred EP Islandce in jih nato v Srbiji tudi zanesljivo premagali.«