Norvežanke do tretjega naslova svetovnih prvakinj

Norveške rokometašice so v finalu svetovnega prvenstva zanesljivo ugnale Nizozemke. Bron Romunkam.

20. december 2015 17.54
HANDBALL-WORLD-WOMEN-NED-NOR
G. L.
G. L.

Herning - Norveška ženska rokometna reprezentanca je v danskem Herningu tretjič v svoji zgodovini osvojila naslov svetovnih prvakinj. Skandinavke so v finalu z 31:23 (20:9) premagale tekmice iz Nizozemske. Bronaste kolajne so si nadele Romunke.

Norvežanke so prevladovale zlasti v prvem polčasu, ko so si s poletno igro priigrale neulovljivo prednost enajstih golov. Izbranke Thorirja Hergeirssona so že po dvanajstih minutah vodile s petimi goli (9:4), nato pa s trdno obrambo in raznovrstnim napadom razliko le še višale. V drugem delu so nekoliko popustile, a njihova zmaga ni bila niti za trenutek ogrožena.

Pri zmagovalkah sta bili najbolj učinkoviti Camilla Herrem s sedmimi in Heidi Loke s šestimi goli, v golu pa je blestela Kari Grimsbo, ki je zbrala kar 23 obramb. Pri Nizozemkah je bila strelsko najbolj učinkovita Estevana Polman z osmimi goli, Danick Snelder jih je dodala pet.

Nizozemke kljub porazu niso bile pretirano razočarane, navsezadnje so osvojile svojo prvo kolajno na velikih tekmovanjih. S tem so si zagotovile tudi kvalifikacijski turnir za nastop na OI v Riu de Janeiru.

Norvežanke so uspeha precej bolj vajene, doslej so bile najboljše na prvenstvih na Danskem leta 1999 in v Braziliji leta 2011. Srebro so osvojile v Nemčiji 1997, v Italiji 2001 in v Franciji 2007, brona pa na Nizozemskem 1986, na Norveškem 1993 in na Kitajskem leta 2009.

Romunkam bron

Najlepše presenečenje turnirja so postale rokometašice Romunije, ki so najprej izločile branilke svetovnega naslova Brazilke, nato še domačinke Danke, v polfinalu pa so šele po podaljšku priznale premoč Norvežankam. Zadnje poglavje so spisale na današnji tekmi za tretje mesto, v kateri so ugnale Poljsko s kar 31:22 (15:8) in se okitile z bronom.

Izbranke švedskega strokovnjaka Tomasa Rydeja so imele tekmo v popolnem nadzoru in si že do polčasa priigrale lepo prednost sedmih golov. S tem so osvojile četrto kolajno za Romunijo na svetovnih prvenstvih. Leta 1962 so osvojile zlato odličje, v letih 1973 in 2005 pa so bile srebrne.

V današnjem malem finalu je bila najbolj učinkovita Cristina Neagu z desetimi, v poljski zasedbi pa Kinga Achruk s šestimi goli.

V Herningu sta bili pred tem odigrani še dve tekmi: boj za peto mesto so dobile Rusinje, ki so ugnale Danke s 25:21 (12:16), v tekmi za sedmo mesto pa so Francozinje premagale Črnogorke s 34:23 (20:13).