Ljubljana – Le kaj še moramo storiti, da nas bodo spoznali za najboljšo ekipo v deželi, se ob izteku še enega zelo uspešnega leta sprašujejo slovenski rokometaši, potem ko so jih v glasovanju novinarjev znova premagali risi. Odgovor je kajpak na dlani: z velikega tekmovanja se bodo morali vrniti s kolajno. Prva priložnost bo zelo kmalu, januarja na SP v Franciji, selektor Veselin Vujović pa bo danes sporočil seznam povabljencev na priprave.
Slovenci so leto 2016 sicer začeli dokaj neprepričljivo, s 14. mestom na EP na Poljskem, toda potem se je njihova krivulja strmo povzpela. Aprila so si v Malmöju priigrali olimpijsko vstopnico, se junija prek Norveške prebili na SP 2017 v Franciji in avgusta na OI v Riu zasedli zelo solidno 6. mesto. Jeseni so tudi dobro začeli kvalifikacije za EP 2018 na Hrvaškem …
A ni bilo dovolj. Ponovila se je zgodba iz leta 2013, v katerem so Slovenci na SP v Španiji osvojili četrto mesto, pa je sedma sila izbrala – hokejiste.
Zdaj je osma reprezentanca z zadnjega svetovnega prvenstva v Katarju pred novim velikim izzivom, na katerem bo želela pustiti močan pečat. Med 12. in 29. januarjem bo v deželi svetovnih prvakov mondial, Slovenci pa se bodo v skupinskem delu v Metzu merili z Angolo, Islandijo, Makedonijo, Tunizijo in Španijo. Rokometna zveza Slovenije (RZS) je medijem v noči na sredo (!?) najprej posredovala razširjeni seznam 28 kandidatov s pravico nastopa, danes ga bo selektor Vujović oklestil na 20 imen, s katerimi bo 22. t. m. v Zrečah začel priprave. V Francijo bo potem že v začetku januarja, saj bo Slovenija 6. in 8. odigrala dve pripravljalni tekmi z domačo reprezentanco, odpeljal 16 igralcev.
Prvič brata Razgor
Na njegovem širšem seznamu ni večjih presenečenj. Na njem se je znašel David Razgor in tako sta prvič med kandidati oba brata Razgor, saj je Simon iz Meškova pravočasno premagal meningitis. Državni prvaki iz Celja Pivovarne Laško imajo kar osem reprezentantov. Poleg Razgorja, ki kaže dobro formo, in četverice udeležencev OI (Lesjak, Zarabec, Poteko, Janc) spet Boruta Mačkovška, Tilna Kodrina in Žigo Mlakarja, za nameček pa še Mariboru posojenega vratarja Urha Kastelica, ki pa bo ob družbi Gorazda Škofa, Matevža Skoka, Primoža Prošta in Urbana Lesjaka le težko dočakal prvo veliko priložnost. Iz Ribnice sta Nik Henigman in Jan Grebec, iz Gorenja zgolj Vid Levc, ne pa Nejc Cehte. Vsi ostali so bolj ali manj standardni legionarji, tudi Miha Žvižej, ki je nazadnje na Portugalskem vskočil namesto poškodovanega Mateja Gabra; ni pa Staša Skubeta, ki sicer odlično igra v Pick Szegedu, vendar je na srednjem zunanjem položaju prevelika gneča.
Še najbolj pereče vprašanje je – spet – glede Uroša Zormana. Danes naj bi se kapetan spet srečal z Vujovićem in direktorjem Urošem Mohoričem ter se pogovoril o svoji vlogi. »Bomo videli, kako in kaj. Na priprave bom vsekakor prišel, ali bom igral v Franciji, pa bomo videli. Telo je utrujeno, pravega premora vse od OI nisem imel. Vse še visi v zraku, je malce potarnal 36-letni član evropskega prvaka iz Kielc.
Bombač v bitki s časom
Po prvotnem načrtu bi Vujović najbolj izkušenega igralca imel na pripravah, na SP pa ga ne bi odpeljal, da ne bi s tem ogrozil njegove klubske kariere. Toda v luči poškodbe njegovega klubskega soigralca in predvidenega naslednika Deana Bombača, ki ima počeno rebro, je še vse odprto.
»Bombač je bil na pregledih na Poljskem in dodatne bo opravil pri nas. Napovedali so mu štiri do osem tednov okrevanja, kar je zelo velik časovni razpon. V najboljšem primeru bo kmalu nared, v najslabšem ga sploh ne bo na SP,« je v skrbeh Mohorič. V slednjem primeru bi Zorman morda vendarle vskočil. Da bi bil v Franciji član razširjenega strokovnega štaba, mu ne pade na pamet: »Poglejte, igram v enem najboljših klubov, ki brani naslov v LP in je vodilni v skupini. Moje mesto je na igrišču, ne pa v stroki. Zamisel, da bi šel v Francijo kot svetovalec, se mi zdi smešna.«













