Roman Kejžar v Berlinu osvojil 42. mesto

Slovenski rekorder Roman Kejžar je na 12. svetovnem prvenstvu v atletiki v Berlinu v maratonu osvojil 42. mesto (2:20:25, +13:31). Kenijec Abel Kirui je za zlato z rekordom prvenstev pretekel 42,195 kilometra (2:06:54).

22. avgust 2009 16.20
Roman Kejžar
Ta.R./STA
Ta.R./STA
Berlin - Kenijec Abel Kirui je za zlato z rekordom prvenstev pretekel 42,195 kilometra (2:06:54), srebro je osvojil njegov rojak Emmanuel Kipchirchir Mutai (2:07:48, +0:54), bron pa je osvojil Etiopijec Tsegay Kebede (2:08:35, +1:41).

Predzadnji dan SP je skupaj na programu sedem končnih odločitev, poleg maratona še ob 18.05 v skoku v daljino za moške, ob 18.15 pa skok s palico za atlete. Sledile bodo tri discipline za atletinje. Ob 19.30 se bo začel met kladiva, ob 19.35 tek na 5000 m in ob 20. uri štafeta 4 x 100 m, z moško štafeto na 4 X 100 m pa se bo ob 20.50 tekmovalni končal.

"Teden pred maratonom je bil eden najtežjih v mojem življenju. Tek sem posvetil svojemu bratrancu, ki je tragično preminil med delom v gozdu in zapustil mlado družino. Zato sem bil danes zelo motiviran. Tudi vreme je bilo zame zelo ugodno. S celotnim nastopom sem zelo zadovoljen, tekel pa sem tudi najhitreje na OI ali SP," je dejal Kejžar.

Maraton se je začel ob 12 minut pred dvanajsto uro pred Brandenburškimi vrati, proga pa je peljala štiri kroge po samem zgodovinskem centru še pred dobrim desetletjem razdeljenega nemškega glavnega mesta. Prvič v zgodovini SP maratonci niso pritekli v cilj na stadionu, ampak pred pred Brandenburškimi vrati. Po petkovi večerni hudi nevihti so tekli v sončnem, vendar v vetrovnem in hladnejšem vremenu, kot je bilo sicer med prvenstvom.

Triinštiridesetletni Kejžar, doma iz Sorice, najstarejši med 98 maratonci, je po petih kilometrih na 65. mestu za vodilnimi zaostajal za 35 sekund, po desetih je bil 72. z minuto in 27 sekundami zaostanka, po 15 km je bil 62. (+2:33), na polovici maratona pa je bil 60. s štirimi sekundami zaostanka. Kejžar je v drugi polovici tekel v podobnem ritmu, kot v prvem, in pridobival mesta; tako je bil po 30 km 46. (+6:30), pet km pozneje 44. (+8:44), na koncu pa s svojim najboljšim izidom na velikih tekmovanjih na 42. mestu.

"Začel sem v skupini tekačev, ki je bila celo malo hitrejša, kot sem načrtoval, saj je vse kazalo na končni čas 2:15. Ta skupina me je 'potegnila', čeprav sem posledice nekoliko hitrejšega ritma čutil pozneje, v drugi polovici. Kljub temu nisem omagal in sem prehitel nekaj tekmecev," je dodal Kejžar, ki je že dvakrat uspešno nastopal na maratonih v Berlinu, ki so sicer speljani po drugi progi. Leta 1998 je bil na maratonu 11. in s časom 2:13,24 izboljšal tedanji državni rekord Mirka Vindiša, leta 2007 pa je bil na 19. mestu.