Šampionat prehiteva Klinsmanna

Nemška športna javnost in mediji so tudi minuli teden pozorno spremljali razplet kvalifikacij za SP v nogometu leta 2006. Po glavi jim roji vse več skrbi.

Objavljeno
17. oktober 2005 11.35
Trener nemške izbrane vrste Juergen Klinsmann
Nemška športna javnost in mediji so seveda tudi minuli teden pozorno spremljali razplet kvalifikacij za svetovno prvenstvo v nogometu leta 2006. Glavna pozornost privržencev magične igre z žogo v državi prirediteljici največjega športnega dogodka prihodnjega leta – poleg 20. zimskih olimpijskih iger v Torinu – se vendarle osredotoča predvsem na njihov »elf«. Nemška državna nogometna reprezentanca tudi po kilavi zmagi z 1:0 nad Kitajsko minulo sredo nemški športni javnosti zbuja vse več skrbi.

Po stalni mnenjski anketi časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung, na primer, je več kot polovica bralcev prepričana, da je Nemčija postala tako rekoč drugorazredna nogometna sila. Le kakšna četrtina optimistično razpoloženih privržencev še vedno meni, da za priprave in nastop na SP veljajo posebne zakonitosti, zaradi katerih iz pripravljalnih nastopov »elfa« pač ne kaže delati kakšnih usodnih sklepov.
Strokovna in laična javnost se vseeno že mrzlično sprašujeta, ali se bo zveznemu trenerju Jürgenu Klinsmannu s sodelavci le še pravi čas posrečilo sestaviti harmonično uigrano in visoko sposobno moštvo, za kakršno niti naslov svetovnega prvaka ne bi bil nedosegljiv cilj. Junijske tekme Nemcev na pokalu konfederacij, zlasti po neodločenemu izidu z Argentino (2:2) in tesnem porazu z Brazilijo (2:3), niso prinesle samo olajšanja, marveč so zaradi vsaj navideznega napredka v igri z obema vrhunskima reprezentancama začasno vzbudila tudi upanje, da se položaj zanesljivo suče v pravo smer.

Igra brez duha in idej
Niti nedavni poraz s Turčijo v gosteh (1:2) najbrž ne bi povrnil razpoloženja na ničlo in bi šel hitro v pozabo, če ne bi Nemci Kitajcev v Hamburgu premagali šele s srečno izvedeno enajstmetrovko (Torsten Frings, 51. min.). Gledalci so »elf« zaradi igre brez duha in zamisli izžvižgali že po neučinkovitem prvem polčasu, navzlic zmagi pa še po tekmi.

»Preživljamo fazo priprav, ko nam ne gre vse po željah. Vendar se prav v takih obdobjih zbira dragocene izkušnje, ki so izjemno pomembne na naši poti k SP 2006,« se je Klinsmann na večerji obrnil k »eliti nemškega nogometa«, kot sam rad poimenuje izbrano moštvo, in jo pozval k razumevanju odklonilne drže gledalcev. »Nogomet so čustva in zato je treba živeti tudi s tem.«
Ob prevzemu dolžnosti julija lani je bil Klinsmann deležen velike naklonjenosti prav zaradi poguma, s katerim se je lotil nehvaležnega posla. Nemčija se je razveselila trenerja, ki ni mencal, temveč je dal vedeti, da se hoče povzpeti visoko. Osvojitev naslova svetovnega prvaka leta 2006 je formuliral kot samoumevni cilj, s prvimi obetavnimi nastopi »elfa«, ki so sledili razočaranju na EP 2004, pa si je podporo javnosti kmalu še povečal.

Zdaj, 14 mesecev pozneje, se vnovič zdi, da moštvo caplja na mestu in se obenem sooča z rastočimi velikimi pričakovanji javnosti. Visokega cilja Klinsmann preprosto ne more revidirati, saj bi izpadel v javnosti kot slabič. Kritiki mu očitajo, da procesa zorenja zelo pomlajenega moštva, ki utegne še kar nekaj časa trajati, z nekaterimi vprašljivimi potezami tudi ni prav posrečeno pospešil. Na primer z nenehnimi menjavami vratarjev ter vključevanjem in nato odpuščanjem odcvetelih, čeprav zaslužnih starih profesionalcev, denimo Christiana Wörnsa in Dietmarja Hamanna.
Nelagodnosti ne more več prikriti niti vodstvo Nemške nogometne zveze (DFB), ki je posredno že priporočilo v Kaliforniji bivajočemu Klinsmannu, naj skuša bolje uskladiti svoje termine s koledarjem tekem v »bundesligi«. Na spletni strani DSB se je minuli petek zjutraj pojavila na videz nepomembna novica, da bo njegov asistent Joachim Löw na sobotnem derbiju med Schalkejem 04 in münchenskim Bayernom (1:1) preverjal formo reprezentantov iz obeh klubov. Očitno so hoteli na zvezi povedati, kdo ne bo sedel na tribuni štadiona v Gelsenkirchnu: kajpak zvezni trener Jürgen Klinsmann!

Čimprej temeljit pogovor
V DFB so se pristojni pač ovedeli, za kakšne razsežnosti gre v vse bolj živahni javni debati o položaju v »elfu«, saj je zasenčila tudi nedavno redno sejo organizacijskega komiteja SP 2006 v Frankfurtu. Čeprav v zvezi zatrjujejo, da ni razloga ne za imenovanje kriznega štaba ne za paniko, je vse bolj očitna zahteva, da bi zvezni trener bistveno povečal obseg svoje navzočnosti v domovini zlasti s pogostejšim pojavljanjem na tekmah zveznih ligašev.
Menedžer Bayerna Uli Höness je že prejšnji ponedeljek pomenljivo posredno okrcal Klinsmannove delovne metode, ko je dejal: »Reprezentanca je tako kot država v katastrofalnem stanju.« Mnenja niti po tekmi s Kitajsko ni bistveno spremenil: »Ne gre nam za konfrontacijo z Jürgenom Klinsmannom, gre nam za boljšo medsebojno komunikacijo! Zanjo pa sta potrebna dva.« Klubski menedžerji in trenerji namreč že nekaj časa zahtevajo temeljit pogovor z zveznim trenerjem, saj imajo občutek, da je njihovo delo z reprezentančnimi kandidati v klubih zaradi slabih nastopov »elfa« posredno razvrednoteno.
Klinsmannov predlog, da bi se z njimi srečal minulo sredo tik pred tekmo s Kitajsko, so nezadovoljno zavrnili. Nova priložnost za sestanek bo šele konec tega meseca, ko si bo zvezni trener med obiskom v domovini ogledal ne kdo ve kako spektakularno pokalno tekmo med Frankfurtom in Schalkejem. »Vse moramo storiti, da bo reprezentanci z Jürgenom šlo dobro. On pa mora vedeti, da bo projekt uspešno funkcioniral le skupaj z nami. Ne more plesati okoli po Kaliforniji,« se je glasilo sobotno Hönessovo nedvoumno sporočilo zveznemu trenerju iz Gelsenkirchna.