Montreal - "Juuhu," je bila prva beseda slovenskim medijem, ko je Sara Isakovič z novim državnim rekordom 1:58,79 sklenila polfinalni nastop na letošnjem svetovnem plavalnem prvenstvu v Montrealu. Sedemnajstletni plavalki Žita Gorenjke Radovljice je uspel podvig, ki je bil doslej nedosegljiv za slovensko žensko plavanje. Kot prva se je uvrstila med najboljšo osmerico na SP in že izboljšala doslej najboljšo žensko uvrstitev - deveto mesto Urške Slapšak, žene njenega trenerja Mihe Potočnika, na 50 m delfin s prvenstva pred štirimi leti v Fukuoki na Japonskem.
Izid Sare Isakovič bi zadostoval za finale na vsakem velikem tekmovanju doslej, lani na olimpijskih igrah v Atenah bi zasedla celo peto mesto. "Lani sva s Saro načrtovala vrh forme za mladinsko svetovno prvenstvo, ki ga je končala z dvema zlatima medaljama, na 200 metrov prosto je celo dosegla rekord mladinskih svetovnih prvenstev. Na OI je šla nato bolj za nagrado, seveda pa je pred tem odplavala strogo normo," je pojasnil njen trener Potočnik, ki je bil nad najbolj navdušenimi nad doseženim rezultatom.
Slednji ne more prehvaliti marljivosti svoje varovanke, ki blesti tako na mednarodni gimnaziji v Ljubljani, kot v bazenih. "Šlo mi je kar na jok. Celo leto je garala kot nora in zdaj tukaj dobila potrditev. Ta finale si je res zaslužila." Ob tem Potočnik poudarja, da ne gre le za plavalko, ampak za celo družino, saj je zelo obetaven tudi njen brat dvojček Gal, obema pa se z vso predanostjo posveča mati, slovenskim poznavalcem plavanja znana kot nekdanja jugoslovanska rekorderka in reprezentantka Rebeka Porenta, ki otrokoma ter koordinaciji šole in plavanja namenja ves svoj čas.
Isakovičeva, ki se je sicer rodila v Kranju, nato pa je družina odšla po svetu, nazadnje so bili skupaj v Dubaju, kjer je oče Nenad pilot, se je Radovljiškemu klubu pridružila pred kakšnimi štirimi leti. "Takoj se je videlo, da je tehnično perfektna plavalka, za kar je že v Dubaju poskrbela mati, kolikor vem, pa ji je pomagala tudi nekdanja trenerka bratov Petrič Anka Colnar. Seveda je ostalo še veliko elementov plavanja, delo na moči in vzdržljivosti, a se je videlo, da gre za tekmovalko, ki ima dobro osnovo. Za nameček je bila že takrat tudi izredno pridna," se spominja Potočnik.
V prvih letih v Radovljici je bila Isakovičeva v senci uspehov radovljiškega ženskega plavanja, saj sta tik pred njenim prihodom kariero sklenili reprezentantki Nataša Kejžar in Urška Slapšak, Alenka Kejžar je začela dosegati svoje najboljše izide, v mladinski konkurenci je zablestela Anja Klinar, Tamara Sambrailo pa je uspešno vstopala iz mladinske v člansko kategorijo. Isakovičeva je marljivo nabirala kilometre v bazenu pod Oblo gorico in prvo priložnost za nastop na velikih tekmovanjih dobila leta 2003, ko je nastopila na mladinskem evropskem prvenstvu in si na 100 m prosto priborila četrto mesto. "Ta tekma je bila tudi neke vrste prelomnica, saj je bilo po njej dokončno jasno, da je boljša v prostem slogu, pa čeprav si je sama močno želela tudi hrbtnega plavanja," pravi Potočnik.
Po mladinskem evropskem prvenstvu 2003 je sledil hiter napredek, ki se je v celoti pokazal že v lanski sezoni. "Bodite pozorni na Saro. Ni samo talentirana, ampak tudi izredno marljiva," je že takrat opozarjal trener. Na mladinskem evropskem prvenstvu je Isakovičeva osvojila naslova na 100 in 200 m prosto ter si priborila tudi status najmlajše slovenske olimpijke in zaplavala tudi v olimpijskih Atenah. Blejka si je nato decembra ob premieri v članski konkurenci na EP v 25-metrskih bazenih na Dunaju priborila finale na 200 in 400 m prosto. Po nastopu v avstrijski prestolnici so sledili najprej rekordi na zimskih tekmah svetovnega pokala, ki so se nadaljevali tudi v poletni sezoni. Prvi vrh je Isakovičeva dosegla na sredozemskih igrah v španski Almerii s srebrom na 200 in 400 m prosto, dokončno najboljša slovenska plavalka pa je postala s finalom svetovnih prvenstev.
Trener Miha Potočnik poudarja, da ima plavalka še velike rezerve in ga sploh ne skrbi za napredek, če bo Isakovičeva obdržala delavnost, ki jo krasi zdaj. "Sara ima rezervo še pri vrsti elementov, predvsem pa pri moči. Kar poglejte njene tekmice. Danes je dokazala tudi, da je psihično trdna in izjemno borbena."
Trener Potočnik pa bo imel na tem prvenstvu priložnost, da dobi še drugo finalistko, saj Anjo Klinar zadnji dan prvenstva čaka nastop na 400 m mešano in morda ji bo po ponesrečenem nastopu na 200 m mešano vendarle uspelo uspešno opraviti plavalni popravni izpit.