Lendava – V kolesarstvu je pač tako, da morajo tudi največji asi za velike dirke trenirati na manjših. Če je cilj oddaljen mesec dni, kot je za nekaj najbolj odmevnih gostov slovenskega toura oddaljen sloviti Tor de France, je normalno, da raven forme počasi dvigujejo in tempirajo za julij. Po Sloveniji bodo do nedelje dirkali trije udeleženci letošnje »francoske pentlje«: Šved Magnus Bäckstedt ter Slovenca Tadej Valjavec in Matej Mugerli. Nobenega dvoma ni, da bodo vsi trije izziv za preostale udeležence.
Po Sloveniji je dirkala že vrsta velikih kolesarjev, a še v časih, ko niso bili na vrhuncu moči. Pred desetletjem se je za Delovimi nagradami (10.000 tolarjev za zmago na letečem cilju) podil Kazahstanec Aleksander Vinokurov, kasneje zmagovalec največjih klasičnih dirk, ki ga štejejo med favorite letošnjega Toura. Veliko ime je tudi šprinterski as Jan Svorada, ki je lani prišel v Slovenijo na zatonu kariere. Med velikane lahko štejemo tudi Italijana Daria Cionija in Filippa Pozzatta, Madžara Laszla Bodrogija ter navsezadnje celo vrsto slovenskih profesionalcev z bronastim s svetovnega prvenstva 2001 Andrejem Hauptmanom.
Tako slovitega imena, kot je Šved Bäckstedt, pa v 13-letni zgodovini še ni bilo. Magnus je prišel v Slovenijo ovenčan z zmago na najodmevnejši klasiki Pariz-Roubaix in etapno zmago na Touru. Hrust med kolesarji je specialist za enodnevne preskušnje, letos pa je moral zaradi poškodbe na dirki Milano-Sanremo izpustiti vse pomladne klasike. Vrnil se je šele pretekli teden na dirki Po Luksemburgu. »Gradim formo za Tour. V Sloveniji me čakajo štiri težke etape, kakršne ta čas najbolj potrebujem. Svojo priložnost vidim že danes v prvi etapi, nato pa še v zadnji. Gorski nista zame. Moj cilj Po Sloveniji pa je enak kot na Touru – dobiti etapo. To bi bila zagotovo lepa popotnica za francosko pentljo,« je v Lendavi po sredinem treningu (opravil ga je z Mugerljiem) dejal skoraj dva metra visoki in cent težki Šved. Za Solkanca pravi, da je izjemno nadarjen kolesar. Zanj je tudi kapetan Liquigasa, zato mu bo pomagal po najboljših močeh.
Medtem ko bo Bäckstedt neobremenjeno nabiral kilometre, pa nad Valjavcem (Lampre) in Mugerlijem (Liquigas) visi »rezultat« oziroma pričakovanje, da bosta vendarle nekaj pomembnega naredila. Oba se strinjata, da je doma najtežje dirkati, ker je pač pritisk drugačen, kot če si kje po svetu in se izgubiš v karavani. Dirkati pod pritiskom želja bližnjih je včasih težko tudi v optimalni formi, kaj šele, ko v nogah ni prave moči.
Povsem v drugačni vlogi bo tretji slovenski legionar iz ProToura Gorazd Štangelj (Lampre). Neobremenjen z bližnjimi velikimi cilji bo po dvotedenskem počitku po Giru zagotovo dobro motiviran za vrhunske etapne uvrstitve. Če ne zaradi drugega, da bi po petih letih spet okusil slast zmage. Vknjiženih jih ima sicer 11.
Slovenskih kolesarjev je na letošnji dirki najmanj v 13-letni zgodovini (29), vendar se vsi naši legionarji iz elitnega razreda strinjajo, da tako močnega moštva, kot je letos Perutnina, Slovenija še ni imela. Ptujčani so z Juretom Golčerjem favoriti za končno zmago.
Več preberite v četrtkovi tiskani izdaji Dela.