Slovenski skakalci brez smuči v Saporu

Novega udarca je bila deležna nič hudega sluteča trojica Robert Hrgota, Primož Pikl in Rok Urbanc. Medtem ko sta Hrgota in Pikl na Japonsko prispela brez smuči, je Urbanc ostal celo brez vse svoje prtljage.

Objavljeno
30. januar 2009 22.53
Mi. Š.
Mi. Š.
Ljubljana - Kot da vsi udarci, ki so jih slovenski smučarski skakalci že doživeli v tej zimi, še niso bili dovolj, je bila novega deležna tudi nič hudega sluteča trojica (Robert Hrgota, Primož Pikl in Rok Urbanc), ki se bo danes (od 9. ure naprej) in jutri (z začetkom že ob 3.00 po srednjeevropskem času) za točke svetovnega pokala dvakrat potegovala v Saporu. Medtem ko sta Hrgota in Pikl v deželo vzhajajočega sonca prispela brez smuči, je Urbanc ostal celo brez vse svoje prtljage, ki se je izgubila nekje na poti do Japonske.

Na njihovo srečo je v Saporo pripotovalo vsega štirideset skakalcev, zaradi česar so prireditelji odpovedali včerajšnje kvalifikacije in pod streho spravili zgolj dve seriji za uradni trening, ki so ga bili Slovenci prisiljeni izpustiti. Goran Janus, trener naše reprezentance B, se nadeja, da jim bodo veliko skakalnico Okurajama (K-120, HS-134) dovolili preizkusiti pred začetkom današnje preizkušnje. Na letališču so jim zagotovili, da bodo opremo dobili pravočasno, če pa jim je kljub vsemu ne bodo dostavili, Hrgoti, Piklu in Urbancu ne bo preostalo drugega, kot da si jo izposodijo. Tako kot, denimo, lani Primož Peterka, ki je na Japonskem skakal v pretesnih čevljih Francoza Emmanuela Chedala.

Čeprav je Simon Ammann sprva dejal, da bo izpustil prireditev v Saporu, si je nato vendarle premislil in se prijavil za obe tekmi na Okurajami, na kateri si je pred dvema letoma priskakal naslov svetovnega prvaka. Toda Švicarji so se šli očitno »skrivalnice« tudi včeraj, ko sta tako Ammann kot Andreas Küttel izpustila trening, čeprav sta bila oba na štartnem seznamu. Razen če nista imela podobne smole kakor naši nesrečneži in sta na poti iz Vancouvra, kjer sta po obeh preizkušnjah ostala še na pripravah, prav tako ostala brez prtljage.

Ob odsotnosti omenjene švicarske dvojice in slovenske trojice je bil na prvem treningu v Saporu najdaljši domači zvezdnik Kazujoši Funaki (123 m), na drugem pa je najdlje poletel Finec Matti Hautamäki (135 m). V obeh serijah je imel drugo daljavo avstrijski čudežni deček Gregor Schlierenzauer (122 m in 134,5 m), ki še ni pozabil svojega rekordnega nastopa v Kanadi (149 m). »Ko je tam pred menoj zelo daleč odneslo Villeja Larinta, sem se že malo ustrašil zase. Razmišljal sem o tem, da bi štartno klop pomaknil za dve mesti navzdol, nakar sem si rekel: 'Ah, Gregor ostani miren in skoči tako, kot znaš.' To sem tudi storil in bilo je čudovito,« je svoj sanjski skok v Whistlerju podoživel 19-letni Tirolec. In kaj je tedaj izjavil Larinto (v Saporu ga ni), ki je z zadnjico in hrbtom podrsal pri enaki daljavi kot Schlierenzauer? »Mislil sem že, da bom končal na parkirišču. Zato sem tudi prekinil polet.«

Karavana celinskega pokala se je medtem iz Kranja preselila v Titisee-Neustadt, kjer bodo danes in jutri slovenske barve zastopali Luka Brnot, Jernej Košnjek, Tomaž Naglič in Sašo Tadič. Z njimi sta v Nemčijo odpotovala trenerja Gorazd Bertoncelj in Marjan Prelovšek.

Iz sobotne tiskane izdaje Dela