Sodržnik: Edina lokacija za stadion so Stožice

Predsednik Športne zveze Ljubljana, Janez Sodržnik je predstavil svoj pogled na dogodke, ki so vezani na Centralni stadion za Bežigradom in športni objekt.

Objavljeno
04. oktober 2005 14.55
Ljubljana - Predsednik Športne zveze Ljubljana, Janez Sodržnik, je danes predstavil svoj pogled na zadnje dogodke, vezane na Centralni stadion za Bežigradom in športni objekt, ki ga mesto potrebuje. "Zdaj je verjetno vsem jasno, da Bežigrad ne more biti osrednji slovenski stadion. Edina možna opcija so Stožice, zato bomo za to lokacijo iskali podporo v mestnem svetu," je dejal Sodržnik.

Sodržnik je prepričan, da so bile odločitve v zvezi z bežigrajskim stadionom tudi politično motivirane. "Damjan Prelovšek je znan zagovornik in ljubitelj Plečnika, zato mu nasprotja nihče ne more in ne sme očitati. Vsekakor pa začasna razglasitev ni pogost ukrep zaščite, je pa način, da se prepreči, da se karkoli dogaja. Pri vsem skupaj pa nekatere zadeve časovno preveč sovpadajo. Naša želja na športni zvezi je, da v Ljubljani vsaj na športni ravni končno presežemo politično delitev in da se vse opcije povežejo in najdejo pot, ki bo najboljša za šport v mestu."

Tudi Sodržnik izpostavlja kulturni pomen bežigrajskega stadiona in lastnike poziva, naj mu čimprej najdejo ustrezno vsebino. Hkrati poziva mestne oblasti, naj se opredelijo za gradnjo stadiona v Stožicah, saj je to dolgoročno z vidika realnosti edina prava in resna rešitev. "Ponuja se še prenova stadiona v Šiški, kjer pa kaj dosti več od gradnje tribun ni možno. Ni rešitve za promet, širjenje športnega kompleksa, gradnjo spremljevalne infrastrukture. Za Stožice je načrtovana vpadnica z obvoznice, obstajajo načrti za večnamensko športno dvorano," dodaja Sodržnik.

Slednji je povedal tudi, da se bo v okviru sklada za izgradnjo stadiona še naprej zavzemal za nov objekt. To so skladu nekako naložili tudi vlagatelji, saj se je iztekel rok, da se opredelijo, kako naprej s skladom in zelo malo je zahtev po vračilu denarja.
Vsak, ki bo želel vrnjena sredstva, pa jih bo dobil skupaj z bančnimi obrestmi, ki so se nabrale.

Predsednik športne zveze se seveda ni mogel izogniti splošnemu stanju športnih objektov v Ljubljani, kjer se v zadnjih 10-15 letih ni zgradilo praktično nič novega. "Z izgradnjo Športnega centra Triglav, ki ga je Športna zveza Ljubljane zgradila brez proračunskih sredstev, smo dokazali, da so možne tudi drugačne rešitve, če je volja prava. Kot športna zveza smo pripravili tudi strategijo razvoja do leta 2012 in pričakujem, da bomo na mestnem svetu v kratkem obravnavali strategijo športa, ki jo je pripravila športna sfera in ne obratno. Doslej so to delali uradniki in slabi materiali predvidoma niso dobili podpore." Sodržnik razkriva, da strategija predvideva kar nekaj objektov, ki bi dvignili standard in zagotovili potrebe mesta. Med drugim so na seznamu skakalni center, ledena ploskev, večnamenska dvorana, stadion in še nekaj manjših dvoranic, pa tudi kolesarske steze ipd.

Ob tem športna zveza želi povečanje sredstev za športno dejavnost, saj le to omogoča izobraževanje in zaposlovanje kadra, ki bodo razvili vrhunske športnike. "Verjamem, da bo mestni svet strategijo potrdil. Seveda nas čaka nekaj neprijetnih nalog, ko se bomo morali opredeliti za prednostne športe in vlaganja ter skrbi za objekte, a v to kislo jabolko bo potrebno ugrizniti in pripraviti pravilnike. Naš interes je, da bi mesto ne glede na politično stopilo skupaj in se dolgoročno odločilo za šport s političnim konsenzom in da se bi vsi skupaj končno resno lotili te naloge."