SP, šesti dan: Avstralija prepustila zmago Angoli, Braziliji najvišja zmaga prvenstva

Košarkarji Avstralije so v zadnjem kolu skupinskega dela izgubili proti Angoli s 83:91, Brazilija je premagala Egipt s 128:65.

04. september 2014 17.25
BASKET-WC-2014-AUS-ANG

Las Palmas − Na svetovnem prvenstvu v Španiji so znani vsi pari osmine finala, v kateri se bodo Slovenci v soboto pomerili z Dominikansko republiko.

Slovenski košarkarji so bili pred zadnjim kolom na vrhu skupine D, nato pa so Avstralci izgubili proti Angoli s 83:91, varovanci Jureta Zdovca pa proti Litvi s 64:67 in osvojili drugo mesto, ki v četrtfinalu prinaša dvoboj z ZDA.

V soboto bodo na sporedu še obračuni ZDA - Mehika, Francija - Hrvaška in Španija - Senegal, v nedeljo pa Nova Zelandija - Litva, Turčija - Avstralija, Srbija - Grčija in Brazilija - Argentina.

Skupina D: Avstralija preračunljivo do tretjega mesta

Uvodno četrtkovo tekmo prvenstva je zaznamovala preračunljivost avstralskih košarkarjev, ki so izgubili proti Angoli s 83:91. Avstralija je kljub odsotnosti Joea Inglesa in Arona Baynesa nadzorovala večji del tekme, nato pa ob koncu namenoma popustila in Angoli prepustila zmago, saj je s tem želela osvojiti tretje mesto in se v četrtfinalu izogniti ZDA, kar ji je po porazu Slovenije tudi uspelo.

Avstralci so imeli na tekmi več od igre in so po prvi četrtini vodili z 22:17, ob polčasu pa so imeli štirinajst točk prednosti (42:29). V drugem polčasu so imeli pobudo Angolci in se do konca tretje četrtine približali le na dve točki (63:65), nato pa so zadnjo četrtino dobili z 28:18 in vknjižili dve točki.

Pri Angoli je bil najboljši igralec Yanick Moreira z 38 točkami in 15 skoki, pri Avstraliji pa Chris Goulding z 22 točkami.

Avstralci so s svojo potezo razjezili tudi slovenskega organizatorja igre Gorana Dragića, ki je pozval Mednarodno košarkarsko zvezo, naj ustrezno ukrepa.

Skupina A: Braziliji najvišja zmaga prvenstva

Brazilska reprezentanca je vknjižila najvišjo zmago na tem prvenstvu, potem ko je Egipt premagala s kar 63 točkami razlike (128:65). Južnoameričani so zmagovalca odločili že v prvi četrtini, ki so jo dobili s 37:10, ob polčasu so imeli že 44 točk prednosti (67:23), nato pa so do konca tekme še stopnjevali ritem. Pri Braziliji je bil najboljši strelec Leandro Barbosa z 22 točkami, pri Egiptu pa Ibrahim Elgammal s 16 točkami.

Prvo mesto v skupini A je osvojila Španija, ki je premagala Srbijo s 73:89, na tretjem mestu je končala Francija, na četrtem pa Srbija.

Skupina B: Grčija ostala neporažena

Grški košarkarji so dobili tudi svojo peto tekmo skupine B, potem ko so bili v zadnjem kolu boljši od Argentine z 79:71, ter prepričljivo osvojili prvo mesto.

Argentina je navkljub današnjemu porazu zasedla drugo mesto, na tretje se je prebila Hrvaška, ki je premagala Portoriko (103:82), iz skupine pa je napredoval še Senegal.

Skupina C: Američani brez težav do pete zmage

Košarkarji ZDA so na svoji peti tekmi premagali Ukrajino s 95:71 in skupinski del končali s popolnim izkupičkom. Ukrajinci so se v prvi četrtini dobro zoperstavili favoriziranim Američanom in vodili z 19:14, nato pa so branilci naslova v drugi četrtini dosegli 30 točk in na glavni odmor odšli s prednostjo 44:32. Preostanek dvoboja je bil popolnoma v znamenju ZDA, ki bodo v v osmini finale igrali proti Mehičanom, četrtouvrščeni ekipi skupine D. Prvi strelec ZDA je bil James Harden s 17 točkami, pri Ukrajini pa Vjačeslav Kravcov s 15 točkami.

Turčija je bila s 77:64 boljša od Dominikanske republike in zasedla drugo mesto, njena današnja nasprotnica je bila tretja, četrta pa Nova Zelandija, ki je za konec skupinskega dela premagala Finsko (67:65).