Slovenci s katastrofalno zadnjo četrtino izgubili proti Litvi

Slovenija je na zadnji tekmi skupinskega dela izgubila proti Litvi s 64:67, v 1/8 finala proti Dominikanski republiki.

04. september 2014 19.10
BASKET-WC-2014-LTU-SLO

Las Palmas − Slovenska reprezentanca je v zadnjem kolu skupinskega dela svetovnega prvenstva izgubila proti Litvi (64:67) in se bo kot drugouvrščena iz skupine D v osmini finala pomerila z Dominikansko republiko.

Slovenski košarkarji so skupinski del končali z bolečim porazom proti Litvi, ki bi se mu zlahka izognili. Varovanci Jureta Zdovca so bili večji del tekme boljši od svojih nasprotnikov in po prvi četrtini vodili s 24:22, ob polčasu pa za osem točk (44:36).

Slovenija je imela sredi tretje četrtine prednost dvanajstih točk (60:48), nato pa je sledila katastrofalna četrtina, v kateri so Slovenci dosegli le dve točki (!) in na koncu izgubili s 64:67.

V slovenski reprezentanci je bil najboljši strelec Domen Lorbek s 14 točkami, pri Litvi pa Jonas Valančiunas z 12 točkami.

Slovenci se bodo v osmini finala pomerili z Dominikansko republiko, v četrtfinalu pa bo njihov nasprotnik reprezentanca ZDA.

1. četrtina

Slovenska reprezentanca je tekmo začela v postavi Goran Dragić, Zoran Dragić, Domen Lorbek, Uroš Slokar in Alen Omić, litovska pa v zasedbi Adas Juškevičius, Jonas Mačiulis, Renaldas Seibutis, Donatas Motiejunas in Jonas Valančiunas.

Litovci so tekmo začeli odločno, Valančiunas je že v prvem napadu izsilil osebno napako Lorbka in zadel oba prosta meta, nato pa je Juškevičius prestregel Lorbkovo podajo in povišal na 3:0. Domen Lorbek se je hitro odkupil za svojo napako in je s trojko izenačil na 3:3, v nadaljevanju pa je imela slovenska reprezentanca pobudo in je večji del uvodne četrtine vodila s točko prednosti (9:8, 11:10, 15:14).

V izenačeni prvi četrtini si nobena izmed reprezentanc ni priborila več kot tri točke prednosti, ob odmoru pa je bila v boljšem položaju Slovenija (24:22). Med varovanci Jureta Zdovca je bil v prvih desetih minutah strelsko najbolj razpoložen Domen Lorbek s sedmimi točkami.

2. četrtina

V drugi četrtini se je ponovila zgodba iz prve. Goran Dragić in Miha Zupan sta bila nenatančna iz igre, kar so Litovci kaznovali s petimi zaporednimi točkami (27:24), po štirih minutah pa so si priborili najvišje vodstvo na tekmi (32:28).

Slovenci so se v kriznih minutah hitro zbrali in odgovorili z delnim izidom 9:0. Najprej je Zoran Dragić zadel trojko, sledilo je zabijanje Alena Omića, ki je za nameček izsilil še prosti met in ga tudi zadel, za konec pa je Zoran Dragić znova zadel met za tri točke in Sloveniji priboril pet točk prednosti (37:32).

Slovenski košarkarji so do konca prvega polčasa stopnjevali ritem in si s trojko Zupana priborili šest točk prednosti, zadnje dejanje pa je pripadlo kapetanu Goranu Dragiću, ki je postavil izid polčasa (44:36).

V slovenski reprezentanci so v prvem polčasu največ točk dosegli Goran Dragić, Domen Lorbek in Miha Zupan (vsi po 9), pri Litvi pa Jonas Valančiunas (12).

3. četrtina

Reprezentanci sta v tretjo četrtino krenili s serijo trojk. Pri Litvi sta zadela Simas Jasaitis in Adas Juškevičius, pri Sloveniji pa Jure Balažič za vodstvo 47:42.

Slovenski košarkarji so v prvih petih minutah še dodatno povišali prednost. Zoran Dragić je s svojim prodorom poskrbel za prednost sedmih točk (49:42), nato pa je Adas Juškevičius v napadu prejel nešportno osebno napako, kar je s prostim metom kaznoval Goran Dragić (50:42).

Litva je slovenski niz prekinila z zabijanjem Martynasa Pociusa, vendar pa so se slovenski košarkarji odzvali s trojko Domna Lorbka in v 17. minuti po protinapadu Mihe Zupana povedli za deset točk (56:46). Slovenija je v tem delu igre vodila že za dvanajst (60:48), a je Litva četrtino končala z delnim izidom 7:2 (55:62).

4. četrtina

Slovenci so zadnjo četrtino začeli zelo slabo. Jure Balažič je zgrešil vse tri mete za tri točke, Alen Omić pa je bil dvakrat nenatančen pod obročem, kar so Litovci znali izkoristiti in so se s petimi zaporednimi točkami povsem približali (60:62), njihov nalet pa je z minuto odmora ustavil Jure Zdovc.

A slovenski košarkarji so tudi po posvetu igrali zelo medlo in neučinkovito v napadu, Litva pa je v 36. minuti izenačila na 62:62, dve minuti kasneje pa je celo povedla (64:62). Slovenski selektor je Zdovc je nemo opazoval, kako so njegovi igralci zapravljali napad za napadom in tudi po 8 minutah in 41 sekundah četrtine ostali brez ene same točke (62:66).

Slovenska reprezentanca je v zadnji četrtini vendarle našla pot v koš, in sicer je Goran Dragić 47 sekund pred koncem znižal na 64:66, kar pa ni bilo dovolj za zmago. Miha Zupan v nadaljevanju zgrešil met za tri točke, Renaldas Seibutis je zadel enega od dveh prostih metov (67:64), Domen Lorbek pa je zgrešil met za podaljšek.

Skupina D

Slovenija - Litva 64:67 (24:22, 20:14, 18:19, 2:12)

Slovenija: Balažić 3, Slokar 5 (1:2), Zupan 13, G. Dragić 12 (2:5), Z. Dragić 10, Lorbek 14, Omić 7 (3:3).

Litva: Pocius 7, Juškevičius 6 (1:2), D. Lavrinovič 11 (2:2), Mačiulis 4 (4:4), Seibutis 6 (2:3), Jasaitis 3, Motiejunas 5 (0:2), K. Lavrinovič 5, Jankunas 6 (2:2), Valančiunas 12 (2:2), Vasiliauskas 2.

Prosti meti: Slovenija 6:10, Litva 13:17.

Met za dve točki: Slovenija 20:40, Litva 18:40.

Met za tri točke: Slovenija 6:25 (Z. Dragić 2, Lorbek 2, Zupan, Balažić), Litva 6:16 (Pocius, Juškevičius, D. Lavrinovič, Motiejunas, K. Lavrinovič, Jasaitis).

Skoki: Slovenija 34 (23 + 11), Litva 38 (29 + 9).

Osebne napake: Slovenija 17, Litva 22.