Ljubljana – Potem ko je selektor Jure Zdovc tudi po pripravljalni tekmi z ZDA potožil nad neustrezno energijo v moštvu, so se slovenski košarkarji osredotočili na pripravo na uvodnega tekmeca SP Avstralijo, od včeraj pa so na prizorišču skupine D že vse reprezentance. Tudi Litva, ki je včeraj dopotovala z novim članom, 25-letnim Adasom Juškevičiusom, ki je vskočil namesto poškodovanega dirigenta Mantasa Kalinietisa.
Zato je slovenski strokovni štab med »študijsko« gradivo dodal tudi pripravljalno tekmo Slovenije B proti drugi litovski zasedbi konec junija v Kranjski Gori, saj je bil dosedanji član Lietuvos rytasa ob tedanji zmagi tudi najboljši mož svoje zasedbe. Za zdaj se s tekmeci sicer ukvarjajo vsi trije pomočniki Jureta Zdovca, a že z začetkom tedna se bodo njihove vrste razredčile, saj bo selektor Američana Chrisa Thomasa poslal v Bilbao z zadolžitvijo, da preuči morebitne tekmece v osmini finala. »Chris je že med pripravami potoval po Evropi in 'skeniral' nekaj reprezentanc, s katerimi bomo igrali, po nedeljski tekmi z Mehiko pa se bo v Bilbao preselil do naše selitve v Barcelono. Tako bosta v tem času Zdovcu pomagala le Gašper Potočnik in Stefanos Dedas,« je pojasnil direktor reprezentanc Matej Avanzo.
Ker so v Las Palmasu dvorano za pripravljalno tekmo z ZDA odeli v ameriške barve, so morali organizatorji pohiteti in jo v sredo preobleči za začetek svetovnega prvenstva. Zaradi tega so morali Slovenci trening opraviti v starejši in manjši dvorani, kar pa ni zmotilo ritma, v katerem se zdaj že redno vrstijo tudi sestanki igralcev s strokovnim vodstvom in pogledi proti Avstraliji. »Nekoliko se je pač poznalo, da smo bili prva reprezentanca, ki je prispela v Las Palmas, pa smo bili zato malo tudi poskusni zajčki. A po tej plati smo vseeno lahko brez pripomb, saj so gostitelji izjemno gostoljubni, pa tudi hrana, ki zna biti včasih res pereča težava, je odlična,« pravi Avanzo, Slovencem pa je letos lažje tudi zaradi atašejke, ki jih spremlja na vsakem koraku. Španci so jim namreč dodelili kar Slovenko Heleno Ajdnik, ki je bila še lani prostovoljka na EP, odlično znanje španščine pa ji je letos prineslo tudi prakso pri španski košarkarski zvezi in zadolžitve na letošnjem SP.
Ker Španci ne pretiravajo z varnostnimi ukrepi, s čimer so se izkazali že med EP 2007, se košarkarji tudi lažje osredotočajo na prihajajoče izzive, pa čeprav imajo vseskozi spremstvo. Bržkone bi bilo drugače, če bi bila v hotelu katera od selekcij iz rizičnih držav, vendar gostitelji mednje ne uvrščajo Avstralije, Mehike, Koreje, Litve in Angole, s katerimi si Slovenci delijo hotel. ZDA pa so, pričakovano, pred dnevi za nekaj dni raje najele turistični kompleks 40 km južneje od Las Palmasa. »To je njihova praksa na največjih tekmovanjih, sicer pa smo vsa moštva v istem hotelu, vsakemu je namenjeno eno nadstropje in ker gre za prostoren objekt, se ne počutimo utesnjeno,« zagotavlja direktor slovenskih reprezentanc, ki odvrača pomisleke o tem, kaj se dogaja s prvim zvezdnikom moštva Goranom Dragićem, ki je še na pripravah v Kranjski Gori odločno napovedal četrtfinale, ob odhodu v Španijo pa začel spuščati letvico in opozoril na vrsto hib, ki jih ima letošnja zasedba.
»Na poti v Španijo sva se dolgo pogovarjala, mislim, da ni nič narobe. Že s psihološkega stališča pa je letos drugače, lani so bili čuti vseh na 150 odstotkih, nesla nas je atmosfera. Letos gre vendarle za 'normalno' tekmovanje,« je razloge poskusil poiskati Avanzo, četudi je Dragić predvsem opozoril na pomanjkanje kemije, ki je bistvena pri gradnji dobrega rezultata. Vsaj v prvem delu bodo k temu, kot kaže, le malo pripomogli tudi navijači, saj jih bistveno več pričakujejo v Barceloni, zato so 65 najbolj zvestim, ki so prispeli v Las Palmas že za pripravljalno tekmo z ZDA, lahko celo dali vstopnice, ki so jih dobili po dogovoru z ligo NBA. »Litovci zatrjujejo, da bo prišlo kakšnih 700 njihovih navijačev, pri nas bo številka nižja, saj mnogi čakajo, kako se bo reprezentanca obnesla v prvem krogu. V Katalonijo pa pričakujemo slovensko invazijo,« dodaja Avanzo.













