Brazilcem ob Neymarjevem zvinu gležnja zastal dih

Dan pred otvoritveno tekmo nogometnega SP kritikom odgovorila tudi predsednica Brazilije Dilma Rousseff.

Objavljeno
10. junij 2014 20.26
G. N., šport
G. N., šport

Ljubljana – Brazilijo je stresel lažji potres, prvi zvezdnik Neymar si je zvil gleženj. Hrvati svojega najboljšega napadalca Maria Mandžukića že označujejo kot novega člana Reala Madrid. Dan pred otvoritveno tekmo 20. svetovnega prvenstva med gostiteljico Brazilijo in Hrvaško v Sao Paulu v obeh državah že vlada obsedno stanje.

Nogometni virus se je zažrl v vse pore, vse je v znaku žoge in čudežnih virtuozov. Neymarjevo nekajminutno poležavanje na travi in zdravniška oskrba njegovega gležnja sta povzročila domala nacionalno tragedijo. Brazilski nogometni navdušenci so bili zaskrbljeni kot še ne v zadnjih mesecih priprav na dogodek, na katerem bodo napadali rekordno šesto šampionsko zvezdico. Kako huda je poškodba, bo Neymar pripravljen do tekme ...? Vprašanja o fantu (samo nerodno je stopil), ki so ga za SP spremenili v nacionalni simbol in junaka, ki mu nihče ni kos, še preden je zabil prvi gol, so v trenutku postala del pogovorov med skoraj 200 milijonov z nogometom obsedenimi Brazilci.

Toda izkušeni selektor Luiz Felipe Scolari je hitro ukrepal, preusmeril pozornost v moštvo in uvodni dvoboj s Hrvaško. Naši sosedi niso več zgolj samo prva ovira na poti do naslova, marveč spoštovanja vredni nasprotniki, ki bi lahko povzročili hude preglavice favoriziranim Brazilcem.

»Povsem jasno nam je, da če ne dobimo gola, bodo naše možnosti za prvo zmago naraščale. Zato, ker vemo, da imamo v napadu izjemen talent. Zelo pomembno je, da se odlično pripravimo za igro v obrambi, da ne bi bili neprijetno presenečeni,« je Scolari pripravil rojake na nekoliko bolj previdno Brazilijo, ki morda ne bo tako spektakularna in všečna, kot bo tekmovalna in praktična. Natanko takšna, kot si jo želi selektor.

Brazilija je nazadnje prejela gol v prijateljski tekmi s Čilom lanskega novembra (2:1), toda eden od ključnih mož v branilski vrsti Dani Alves poudarja, da igra in uigranost v obrambi še nista perfektni. A da se bo stopnjevala iz tekme v tekmo in da bo reprezentanca najmočnejša takrat, ko bo to najbolj treba. Zvezdnik Barcelone, ki bi po SP lahko prestopil k francoskemu prvaku Paris St. Germainu, je bil jasen o pomenu uvodne tekme. »Mislim, da je najpomembnejša na SP, ob finalni. Prva tekma bo trenutek resnice,« je povedal izkušeni Alves.

Hrvaški izzivalec Brazilcev je neuničljivi veteran Ivica Olić. Čeprav se bliža 35. letu starosti, bo napadalec Wolfsburga v odsotnosti kaznovanega Mandžukića glavna skrb zvezdniškega in najdražjega štoperskega dvojca Thiago Silva-David Luiz.

»Resda težko prejmejo gol, ampak mi jim ga bomo zabili. Dovolj prostora nam bodo dali,« je dejal napadalec, ki je pred 12 leti na SP v Južni Koreji in na Japonskem zabil svoj prvi in edini gol na mundialih. Hrvaška ima v Luki Modriću in Ivanu Rakitiću, ki je tik pred zdajci razrešil vse neznanke glede prestopa v Barcelono, nemara enega od najmočnejših dvojcev zveznih igralcev na prvenstvu.

Scolari ni skrival načrtov, da bo ena od prednostnih nalog njegovih varovancev, da z dihanjem za ovratnik onemogočijo ustvarjalnost plejmejkerjev Realovega in Barceloninega moštva. Kapetan ognjevitih Dario Srna se nadeja tradicionalne hrvaške dobre igre proti velikim favoritom. »Proti velikim se vedno odlično odzovemo. Imamo poseben karakter, je dejal »Ukrajinec« z vzhoda, iz Donecka.

Predsednica pomirja duhove

Medtem ko navijači po vsem svetu odštevajo ure, minute in sekunde do 17. ure po brazilskem času in 22. ure po evropskem, ko se bo začelo zares, bitko s časom bijejo tudi prireditelji. Organizacija šepa, očitki, da je vse preveč zapletov, kaosa in še vrste drugih neprijetnosti, so zbodli celo predsednico Dilmo Rousseff, ki je zavrnila vse obtožbe. Ena od anket je razkrila, da kar šest od deset Brazilcev meni, da je bila organizacija SP slaba zamisel. Protesti ljudi o potratnosti, korupciji pri pripravi SP so glasni, tudi številčni. Pred jutrišnjim dnevom D enega od simbolov razsipnosti in nesposobnosti predstavlja kar letališče v Sao Paulo, ki je kljub milijardi evrov vložka še daleč od stoodstotne uporabnosti.

»Letališč nismo gradili za SP, za FIFA, marveč za Brazilce,« je bila odločna predsednica.