Mourinho bi pustil Casillasa v vratih

Španci na trnih: Vicente Del Bosque skrivnostno o spremembah, večina za bolj napadalno igro in več golov.

Objavljeno
18. junij 2014 02.20
B. E., šport
B. E., šport
Rio de Janeiro – Usoda se je nenavadno poigrala z najboljšo reprezentanco zadnjih let. Po polomu z Nizozemsko se bodo Španci poskusili vrniti med žive na štadionu Maracana, na katerem so lani prejeli podobno zaušnico: v finalu pokala konfederacij z Brazilijo (0:3). Njihov tekmec bo Čile, proti kateremu so se reševali na SP 2010.

V Južni Afriki je Španija začela nastop na mundialu s porazom proti Švici (0:1), nato premagala Honduras z 2:0, a za napredovanje morala ugnati še Čile, ki je v 37. minuti ostal z desetimi možmi na igrišču in slednjič klonil z 1:2. Pot do naslova se je začela odpirati. Ali lahko četa Vicenteja del Bosqueja letos uprizori podobno vstajenje po debaklu z 1:5, ki se je zarezal v duše polomov nevajenih asov? Ali se lahko pobere zgolj z estetskimi taktičnimi novostmi ali bodo nujne temeljite kadrovske rokade?

Španski selektor pred soočenjem s Čilom zagotavlja, da bo posegel po spremembah, ne želi pa razkriti, kaj ima v mislih: »Nihče nima rezerviranega mesta v igralni enajsterici, pri sestavi moštva imam na voljo 23 nogometašev. Zato bo odveč vznemirjenje ob zamenjavah. Marsikaj bomo ohranili nedotaknjeno, saj smo dosegli velike uspehe z istimi nogometaši in enakim taktičnim ustrojem, kot smo ga pripravili proti Nizozemski. Prepričan sem celo, da bi bila petkova tekma zelo podobna, četudi bi bili v naši zasedbi drugi obrazi.«

Po uvodnem polomu je požel največ kritik vratar Iker Casillas, a je dobil nepričakovanega zagovornika – Joseja Mourinha. V Madridu nista živela v slogi in ljubezni, toda portugalski strateg zdaj vztraja, da bi v vrata postavil Casillasa, če bi bil na Del Bosquejevem mestu: »Jaz ga že ne bi pustil na klopi in poslal v ogenj Pepeja Reino. Vratarjeva vloga je nekaj posebnega in ne kaže se odločati za spremembe na podlagi ene slabe predstave. Zamenjava pride v poštev šele pri izgubi stabilnosti in samozavesti. Toda Iker ima zelo bogato reprezentančno zgodovino ter uživa zaupanje soigralcev in selektorja.«

Tudi trener Napolija Rafael Benitez meni, da je Del Bosque lojalen svojim asom in da se zaveda, da bi zamenjava v vratih pomenila psihični konec SP za Casillasa: »Ne smemo pozabiti, da mu je prav medsebojno zaupanje prineslo tako velike uspehe. Španci morajo zdaj razmišljati o tem, kako bodo dosegali gole in zmagovali.« Z njim se strinjajo številni španski komentatorji in ponujajo možnost, ki bi moštvu prinesla večji napadalni naboj. Razbili bi navezo Busquets-Alonso na sredini igrišča, da bi pridobili še enega napadalca. V takšno spremembo je bil Del Bosque prisiljen lani med daljšim okrevanjem Xabija Alonsa, po splošni oceni pa je imel prehod na postavitev 4-1-4-1 pozitivne posledice.

Ko španska javnost zahteva več golov, ima kajpada v mislih Diega Costo, Fernanda Torresa, ki je proti Nizozemski zaigral šele v 62. minuti, in Davida Villo, strelca 58 golov v 96 reprezentančnih tekmah, ki v petek sploh ni vstopil v igro. Zato spremembe pričakuje tudi Torres: »Novosti so potrebne po zmagah in porazih, so nekaj normalnega. Ne mislimo pa iskati krivcev za poraz z Nizozemsko. S takšnimi stvarmi tratijo čas zgube. Mi raje iščemo najustreznejše nogometaše za tekmo s Čilom, ki igra izjemno agresivno in nam ne bo prepustil veliko prostora. Morda kdo misli, da moramo opogumljati Ikerja Casillasa, toda resnica je nasprotna. Iker je naš kapetan in je odigral največ tekem med nami, zato v slačilnici govori on.«

Chelseajev as je prav tako prepričan, da se ni treba bati nizozemsko-čilske zarote v tretjem kolu, ki bi lahko poslala Špance domov: »Poznam Louisa van Gaala in njegove fante, prav tako Čilence, zato ne verjamem, da bi kdo od njih namerno izgubil ali remiziral, da bi nam škodoval. Na SP vsak gleda na svojo korist, da bi se uvrstil čim višje v skupini in si zagotovil lažjo pot v izločilnem delu tekmovanja.«