Salvador - Znani so vsi četrtfinalisti letošnjega mundiala, kot zadnja je med najboljšo osmerico vstopila reprezentanca Belgije. Tudi zanjo je bila pot do tja vse prej kot lahka: ZDA je premagala šele po podaljšku z 2:1, čeprav je na gol sprožila kar 38 strelov.
Belgija je bila boljši tekmec večino tekme, že po 40 sekundah bi lahko vodila, a je vse poskuse uspešno ustavil odlični ameriški vratar Tim Howard, ki je zbral kar 16 obramb, največ v zgodovini svetovnih prvenstev. Toda obleganje ameriških vrat v 90 minutah rednega dela ni prineslo uspeha, je pa zadetek padel že v tretji minuti prvega podaljška. Odločilen je bil prihod Romeluja Lukakuja na igrišče. Najprej je priskrbel podajo Kevinu de Bruynu, ki je poskrbel za vodstvo v 93. minuti. V 105. minuti sta zvezdnika vlogi zamenjala, Lukaku je zadel za 2:0 in kazalo je, da je tekma odločena.
Toda že izmučene igralce je čakalo še 15 minut drugega podaljška. Tedaj so šokirali Američani, takoj po vstopu na igrišče je (srečno) zadel Julian Green in dvignil reprezentanco Jürgena Klinsmanna. Če bi izkoristili vsaj eno od nekaj stoodstotnih priložnosti, ki so se jim ponujale, bi tekmo pripeljali do strelov z 11 metrov, toda Belgija se je le ubranila in dočakala zasluženo uvrstitev v četrtfinale. Tam jo čaka Argentina.
Prvi polčas: belgijski nalet brez golov
Tekma se je začela s silovitim pritiskom Belgijcem, ki so že po nekaj sekundah vpisali prvi strel proti vratom. Kevin De Bruyne je z leve strani podal do mladega Divocka Origija, ki je vtekel v kazenski prostor, a njegov strel proti vratarju Timu Howardu ni bil dovolj nevaren. Dve minuti pozneje je De Bruyne prodiral sam, a ga je še pravočasno ustavil Omar Gonzales. Tudi Američani niso dolgo oklevali in začeli s prodori, Bradley se je najprej uštel s podajo Clintu Dempseyju, v drugem poskusu ga je ustavil Marouane Fellaini. Američani so imeli nekoliko boljšo posest, prvi nevaren strel proti Thibautu Courtoisu pa je v 21. minuti sprožil Dempsey.
Z akcijo v 23. minuti je Belgija začela nov val pritiska. De Bruyne je še naprej blestel na igrišču, ki je po protinapadu prišel do neoviranega strela, a žoga je zletela mimo leve vratnice. Še eno veliko priložnost so zapravili tri minute pozneje, ko je ameriškim branilcem ušel Jan Vertonghen, ki pa se ni odločil za strel ali podajo do Origija, ki je bil prav tako v dobrem položaju. Namesto tega je iskal Fellainija, a DeMarcus Beasley je dobro posredoval in prekinil akcijo. Nevarno je v kazenski prostor za tem vtekel še Eden Hazard, Američani pa so belgijski nalet prekinili, ko se je poškodoval Fabian Johnson in ga je v 31. minuti zamenjal Deandre Yedlin.
V 36. minuti je sledila nevarna ameriška akcija, toda pri Bradleyjevem poskusu je dobro posredoval Vertonghen. Nekaj minut za tem je bil nevaren še Yedlin, a kombinacija z Grahamom Zusijem se ni dobro izšla. Za konec polčasa je dlani Howarda s strelom od daleč še enkrat ogrel De Bruyne. Prvi polčas je postregel z veliko akcije, toda pravih priložnosti ni bilo veliko.
Drugi polčas: Howard zaklenil vrata
Tudi v drugem polčasu ni bilo treba dolgo čakati na prvi prodor Belgijcev proti ameriškim vratom. Po podaji De Bruyna je Howardovo odzivnost preizkusil Mertens, nadaljeval je Fellaini s strelom z razdalje. V 55. minuti je De Bruyne nevarno ustrelil, a žoga, je ob rahli pomoči amerišega vratarja, zletela tik nad prečko. Dve minuti pozneje se je okvir vrat zatresel, ko je udaril Origi, nalet pa je z volejem nadaljeval Verthongen. V 61. minuti je spet poskusil Mertens, preden ga je nato na zelenici zamenjal Kevin Mirallas.
Med belgijskim navalom se je vendarle nekaj priložnosti ponudilo tudi ekipi Jürgena Klinsmanna. Zlasti je bil dejaven Yedlin, Courtois se je razmigal ob strelu Dempseyja v 71. minuti, preden je sledil nov val belgijskih strelov proti Howardu. Med ameriškimi branilci se je sprehodil Mirallas in podal do Origija, ki ni bil uspešen, v 76. minuti je poskusil sam, a je Howard spet zablestel. V 80. minuti je neuspešno poskušal Hazard, v 83. Van Buyten, v 85. spet Hazard, ki je nato tri minute pozneje sprejel lepo podajo De Bruyna, a zadel le zunanji del mreže ob desni vratnici. Stoodstotno priložnost je imel v 88. minuti Kompany, ki je bil pred Howardom, a slabo zadel žogo, ki jo je spet pospravil ameriški vratar. Že se je začel sodnikov podaljšek, ko je znova udaril Fellaini, na drugi strani pa bi nato tekmo lahko odločil tudi Wondolowski, ki se je znašel pred Courtoisom , a zgrešil nemogoče in žogo podal čez gol.
Neverjetno veliko število strelov proti vratom ni našlo cilja, tekma pa je, tako kot že tolikokrat v tej osmini finala, vodila v podaljške. Belgijci so sicer redni del končali z razmerjem v strelih 30:5.
Podaljšek: končno gol(i)
Po 90 minutah čakanja pa je podaljšek hitro postegel z zadetkom. Belgijska ofenziva se je končno izplačala. Romelu Lukaku, ki je na igrišče vstopil ob premoru, je prodrl po desni strani in podal v kazenski prostor, napad pa je po toliko poskusih končno uspešno zaključil De Bruyne. Lukaku je bil očitno prava izbira Wilmotsa, saj je bil velika uganka za ameriške branilce. V 101. minuti je za seboj pustil Gonzalesa, a streljal neposredno v Howarda. Štiri minute pozneje pa nato prispeval drugi gol za Belgijo - tokrat mu je podajo vrnil De Bruyne in že je kazalo, da je tekma pri izidu 2:0 odločena.
A pred njimi je bil še cel drugi podaljšek. Američani so že v prvem imeli lepo priložnost, ko je poskus Dempseya preprečil Verthongen, nato pa na začetku drugega podaljška šokirali: Julian Green je bil na zelenici le nekaj trenutkov, ko je pravzaprav zgrešil žogo in zatresel mrežo. Američani so tako dobili nov zalet, začelo se je obleganje Courtoisa. Vratar Atletica bi kaj lahko klonil v 114. minuti, ko je neverjetno priložnost pred golom zapravil Dempsey. Kdo bi si mislil, da lahko že tako energična tekma ob koncu postreže še z več napete akcije. Belgijci so povsem popustili, Američani pa so se do zadnjih sekund truditili izenačiti. A naposled jim je le zmanjkalo časa, po končnem razmerju strelov z 38:14 pa je v četrtfinale zasluženo vstopila Belgija.
SP, osmina finala:
De Bruyne 93., Lukaku 105.; Green 107.
Belgija: Courtois, Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen, Witsel, Fellaini, Mertens (od 61. Mirallas), De Bruyne, Hazard (od 111. Chadli), Origi (od 91. Lukaku).
ZDA: Howard, Johnson (od 32. Yedlin), Gonzalez, Besler, Beasley, Jones, Cameron, Zusi (od 72. Wondolowski), Bradley, Bedoya (od 107. Green), Dempsey.
Rumena kartona: Kompany; Cameron.
Rdeč karton: /.