Lahko bi snežilo v areni 02, ampak ni

Finale ATP: Novak Đoković spet rahlih živcev, a proti Dominicu Thiemu do prve zmage na mastersu.

Objavljeno
14. november 2016 08.03
Saša Verčič
Saša Verčič

London – Dominic Thiem v treh dosedanjih dvobojih z Novakom Đokovićem ni osvojil niti niza, v posameznem ni še nikdar osvojil več od štirih iger. To se je spremenilo v uvodnem obračunu teniškega mastersa v areni O2, vendar pa Avstrijec ni zmogel tudi pravega presenečenja, ampak je ostal le pri enem osvojenem nizu. Srb je vpisal prvo zmago s 6:7 (10), 6:0, 6:2.

Ne glede na to, da je Đoković dobil prvi dvoboj v predtekmovalni skupini, poimenovani po Ivanu Lendlu, včerajšnja partija s Thiemom ni nakazala, da se Srbova kriza končuje. Tudi Avstrijec, ki je sicer na 9. mestu svetovne lestvice, namreč preživlja slabo obdobje, od septembrskega finala v Metzu, v katerem je bil boljši Lucas Pouille, je namreč dobil le še dva dvoboja, enega proti Di Wuju (193. na ATP), drugega proti Gerardu Melzerju (74), ugnali pa so ga Albert Ramos-Viñolas, Alexander Zverev, Viktor Troicki in Jack Sock. S porazom proti slednjemu je celo ogrozil svoj nastop na mastersu, saj je imel pred zadnjim turnirjem v rednem delu sezone v Parizu stvari povsem v svojih rokah. Izpad v 2. kolu bi bil lahko usoden, a zaradi rezultatov najbližjih zasledovalcev ni bil, če ne bi Rafael Nadal predčasno končal sezone, pa Thiema tako ali tako ne bi bilo med osmerico.

In navkljub slabi seriji rezultatov ter zelo slabemu izkupičku v medsebojnih dvobojih je Đokoviću vzel celo niz, sicer na prav nenavaden način, ko se je v podaljšani igri že zdelo, da si ga nihče ne želi osvojiti. Pri treh zaporednih žogicah za niz je tako denimo Thiem naredil dve dvojni napaki ipd. Potem ko je rešil šest žogic za niz, sedme pa ne, je Srb – v nadaljevanju je nato pričakovano zasukal dvoboj in izgubil le še dve igri – svojo jezo stresel nad žogico, ki je končala med gledalci, čemur je seveda sledilo opozorilo sodnika. Da je Đoković daleč od umirjenega igralca, pa je potrdil tudi na novinarski konferenci, kjer so se novinarji spotaknili ob njegovo vedenje, ki med veliko četverico precej izstopa. »Res ste neverjetni, vedno se osredotočate na te stvari! Sem mar edini igralec, ki na igrišču pokaže razočaranje. Želite povedati to?« je bil vzkipljiv drugi igralec sveta, ki je bil letos na Roland Garrosu v četrtfinalu nevarno blizu diskvalifikaciji, saj je ob tla zalučal lopar, ta pa je odletel zelo blizu linijskega sodnika. Če bi ga zadel ... Opozorilo je dobil tudi v Rimu, ko se je lopar odbil skorajda med gledalce. Je torej blizu dan, ko ga bo doletela tudi diskvalifikacija? »Še vedno me pač ni. Da, danes bi bilo lahko tudi kaj resnejšega. Ampak lahko bi tudi snežilo v areni O2, pa ni,« je pribil razdražljivi Srb.

V drugem dvoboju uvodnega dne je Miloš Raonić s 6:3, 6:4 premagal Gaëla Monfilsa, danes pa se dogajanje seli v močnejšo skupino John McEnroe. V popoldanskem terminu (ob 15. uri po srednjeevrospkem času) bosta igrala Stan Wawrinka in Kei Nišikori, v večernem (21) pa Andy Murray in Marin Čilić.



Češka do nove lovorike

Zadnje dejanje na najvišji ravni pri ženskah, finale pokala fed, pa se je razpletel s pričakovano zmago Češke. A njena pot do tretje zaporedne lovorike in pete v zadnjih šestih letih je bila presenetljivo težka, gostiteljice Francozinje so nudile odličen odpor, ekipi pa sta prikazali izjemno bitko. Že za uvod sta Karolina Pliškova in Kristina Mladenović poskrbeli za najdaljši dvoboj v finalih fed cupa – po 3 urah in 48 minutah je s 16:14 v odločilnem niz slavila Čehinja. Domačinke so nato sicer rezultat zasukale, češka junakinja pa je postala Barbora Strycova, ki je včeraj skupni rezultat najprej izenačila na 2:2, nato pa s Pliškovo dobila še odločilno partijo dvojic.