New York - Tri minute manj kot štiri ure je potreboval japonski teniški igralec Kei Nišikori, sicer šesti nosilec, da se je skozi izenačen in razburljiv četrtfinalni dvoboj prebil v polfinale zadnjega letošnjega turnirja velikega četverice, odprtega prvenstva ZDA v New Yorku. Izločil je drugopostavljenega Škota Andyja Murraya, olimpijskega zmagovalca iz Ria in najboljšega letos v Wimbledonu, od katerega je bil kljub neprepričljivemu začetku boljši z 1:6, 6:4, 4:6, 6:1 in 7:5.
Nišikori doslej še nima v lasti niti ene lovorike s turnirjev velikega slama, še najbližje tovrstnemu podvigu je bil predlani ravno v Flushing Meadowsu, saj ga je šele v (presenetljivem) finalu izločil Hrvat Marin Čilić. Tokrat je 26-letni Japonec hrvaško oviro, Iva Karlovića, odpravil že v četrtfinalu, sinoči pa v dvoboju preobratov poskrbel, da se Murray ne bo veselil druge prestižne lovorike v New Yorku, po letu 2012. Na prejšnjih treh letošnjih turnirjih se je Škot prebil vsaj do finala in šel »doma«, v Londonu, tudi do konca.

Andy Murray ni imel razlogov za zadovoljstvo. Foto: Julio Cortez/AP.
Murrayu ni pomagalo niti osem asov (zmagovalec je vpisal zgolj enega) niti manjše število neizsiljenih lastnih napak (46:60) niti več pretečenih kilometrov, saj je bil Nišikori precej uspešnejši pri mreži, ravno tako je bolje izkoriščal priložnosti za brejk - od trinajstih jih je knjižil devet, tekmec od petnajstih »zgolj« osem. Za nameček so Keiju včeraj podelili še nagrado za najbolj športnega teniškega igralca leta, zato je imel res zadosti razlogov za zadovoljstvo: »Težko je bilo ostati zbran. Andy je dvoboj odlično začel, nato so si sledili vzponi in padci, vesel sem, da se je izšlo po mojih željah.«
Japonec je tako zmagal šele drugič v devetem medsebojnem dvoboju, zdaj pa ga v polfinalu čaka tretjepostavljeni Švicar Stan Wawrinka, ki je skoraj tri ure in četrt lomil odpor olimpijskega finalista iz Ria, Argentinca Juana Martina del Potra, naposled pa ga je odpravil s 7:6 (5), 4:6, 6:3 in 6:2.

Serena Williams je oddala prvi niz na turnirju. Foto: Kena Betancur/AFP.
V ženski konkurenci je prvopostavljena Američanka Serena Williams, ki se trmasto oklepa položaja svetovne številke 1, v četrtfinalu oddala prvi niz, odščipnila ji ga je peta nosilka, Romunka Simona Halep, ki pa je bila za zmago vseeno nekoliko prekratka. Serena je njen odpor po dveh urah in četrt strla s 6:2, 4:6 in 6:3, predvsem na račun kar 18 asov (!), medtem ko je tekmica zmogla enega samega. Američanka si je resda privoščila kar 43 neizsiljenih spodrsljajev (Halepova zgolj 17), si je pa po drugi strani priigrala kar dvajset žogic za brejk in štiri tudi unovčila. V polfinalu jo zdaj čaka desetopostavljena Čehinja Karolina Pliškova, ki je vendarle zaustavila zmagovit pohod hrvaške najstnice Ane Konjuh.
Drugi par je Caroline Wozniacki - Angelique Kerber. Se je pa v konkurenci mladink izkazala komaj 15-letna slovenska predstavnica Kaja Juvan, ki se je prebila v četrtfinale dvojic. S Poljakinjo Igo Swiatek, s katero sta sicer na turnirju peti nosilki, je bila namreč v osmini finala po 80 minutah igre s 3:6, 6:3 in 10:4 boljša od nepostavljene ameriške naveze Nicole Frenkel-Sofia Kenin. Zdaj zmagovalki v četrtfinalnem obračunu čakata Kitajki Xiyu Wang in Wushuang Zheng.













