OP Avstralije: oživeli upi na klasiko Federer - Nadal, v polfinalu tudi Dimitrov

Španec Rafael Nadal je v treh nizih premagal Kanadčana Miloša Raonića, Bolgar Grigor Dimitrov pa Belgijca Davida Goffina.

Objavljeno
25. januar 2017 08.29
Australian Open Tennis
Š. Ro.
Š. Ro.

Melbourne - Odprto teniško prvenstvo Avstralije se bliža vrhuncu. Po Rogerju Federerju in Stanu Wawrinki je danes postal znan še drugi polfinalni par. Med najboljšo četverico se je najprej uvrstil Bolgar Grigor Dimitrov, ki je suvereno v treh nizih premagal Belgijca Davida Goffina s 6:3, 6:2 in 6:4. Njegov nasprotnik pa bo na presenečenje mnogih Španec Rafael Nadal, ki je neverjetno suvereno premagal enega od favoritov za končno zmago, Kanadčana Miloša Raoniča s 6:4, 7:6 (7) in 6:4. 

Dimitrov je z današnjo zmago ponovil največji uspeh v karieri na turnirjih za grand slam. Pred tem je bil 25-letni Bolgar leta 2014 polfinalist Wimbledona. Za 11. nosilca je potreboval le dve uri in 13 minut in se po suvereni zmagi nadejal, da lahko pride vse do konca, ne glede na to, kdo bo njegov nasprotnik v polfinalu. »Čutim, da imam vse adute, da grem še dlje, mislim, da še nisem rekel zadnjega. Veselim se naslednjega dvoboja, pripravljen sem,« je dejal Dimitrov, še preden je vedel, da ga v boju za premierni finale čaka neugodni Rafa. 

Z njegovo zmago so pri teniških navdušencih že oživeli upi, da bodo vendarle še enkrat v eri velike četverice videli obračun Federerja in Nadal, ki sta skupaj v zadnjih letih osvojila kar 31 turnirjev za grand slam. Nadal v polfinalu največjega turnirja ni igral od OP Francije 2014, proti Kanadčanu pa zablestel s predstavo iz svojih najboljših časov ter ga premagal v dveh urah in 44 minutah.

OP Avstralije je Rafa dobil leta 2009, dvakrat (2012 in 2014) pa izgubil v finalu. »Uživam v lepih trenutkih. Boril sem se in verjel vase. Tako kot že vso kariero. Raonić je zahteven tekmec. Bil sem osredotočen na svoj servis. Vedno imam dvome, toda zaradi teh delam še bolj trdo,« je povedal po svoji 50. zmagi v Melbournu.

Hrvatica nadaljuje pravljico

Pri dekletih je zanesljivo napredovala prva favoritinja Američanka Serena Williams, gladko s 6:2 in 6:3 je premagala Britanko Johanno Konta. Serena se v Avstraliji bori že za svoj sedmi naslov, z morebitno zmago pa bi na prvem mestu lestvice WTA prihodnji ponedeljek prehitela tudi lansko zmagovalko Melbourna Nemko Angelique Kerber, ki je izpadla v osmini finala. V dvoboju s Konto je imela Williamsova kratkotrajne težave le v drugem nizu, ko je zaostajala z 1:3.

Za prvovrstno presenečenje pa je z uvrstitvijo v polfinale poskrbela še Serenina vrstnica Hrvatica Mirjana Lučić Baroni, ki v Melbournu doživlja drugi pomlad. S 6:4, 3:6 in 6:4 je izločila lansko finalistko OP ZDA Čehinjo Karolino Pliškovo. »Saj ne morem verjeti. Vse, kar lahko rečem, je, da je bog dober. Nikoli si ne bi upala sanjati, da bom spet polfinalistka Avstralije,« je povedala v Nemčiji rojena Hrvatica, ki živi na Floridi.

V polfinale avstralskega grand slama se je zavihtela drugič v karieri in prvič po 18 letih. Takrat jo je ugnala slovita Nemka Steffi Graf, v isti sezoni pa se je skupaj s še eno teniško legendo, Švicarko Martino Hingis, veselila zmage med dvojicami. »Zame je to neverjetno in tega dne ne bom nikoli pozabila. Vse kar se mi je zgodilo, se mi je danes odkupilo,« je še povedala hrvaška igralka, ki je v mladih letih veljala za bodočo zvezdo, a tega zaradi osebnih težav nikoli ni uresničila.

Že pred tem sta si polfinale priborili tudi 36-letna Venus Williams in Coco Vandeweghe, obe iz ZDA.

OP AVSTRALIJE

Moški, četrtfinale:

Grigor Dimitrov (Bol/15) - David Goffin (Bel/11) 6:3, 6:2, 6:4;

Rafael Nadal (Špa/9) - Miloš Raonić (Kan/3) 6:4, 7:6 (7), 6:4.

Ženske, četrtfinale:

Mirjana Lučić-Baroni (Hrv) - Karolina Pliškova (Češ/5) 6:4, 3:6, 6:4;

Serena Williams (ZDA/2) - Johanna Konta (VBr/9) 6:2, 6:3.